- Polska jest dziś najbardziej atakowanym państwem Unii Europejskiej - powiedział we wtorek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski po spotkaniu z przedstawicielami Białego Domu. Ogłosił, że USA i Polska zacieśnią współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Wicepremier i minister cyfryzacji jest w USA. Spotkał się tam z doradczynią do spraw bezpieczeństwa narodowego USA zajmującą się cyberbezpieczeństwem Anne Neuberger. - Polska jest dzisiaj najbardziej atakowanym państwem Unii Europejskiej w zakresie cyberincydentów (...), wszystko wskazuje na to, że większość tych ataków pochodzi z Rosji i Białorusi. Z dnia na dzień obserwujemy liczbę incydentów rosnącą skokowo - mówił na briefingu.
- W ostatnich miesiącach ta liczba dzienna skoczyła do dwóch tysięcy zgłaszanych incydentów, a interwencji, podejmowanych przez polskie służby, jest 600-700 dziennie. To wzrost o 100 procent w porównaniu do roku 2023 i o 400 procent w stosunku do 2022 roku - wyliczał Gawkowski.
- To pokazuje, że Polska jest już na cybernetycznej zimnej wojnie z Rosją i jednym z głównych spotkań tutaj w Stanach Zjednoczonych były rozmowy dotyczące wzmocnienia cybertarczy RP w ramach współpracy z Białym Domem - dodał.
Według ministra, Polska jest głównym celem rosyjskich ataków ze względu na wsparcie dla Ukrainy i bycie "głównym szlakiem transportowym dla logistyki i sprzętu" wysyłanego Ukraińcom.
Zapowiedź wzmocnienia współpracy z USA
Wicepremier oznajmił, że podczas wtorkowego spotkania zapadła decyzja o wzmocnieniu współpracy Polski i USA w tej kwestii, w tym w sprawie wymiany informacji i doświadczeń między służbami oraz powołania specjalnych grup ekspertów z obu krajów.
Gawkowski jednocześnie ocenił, że Polska dotąd radzi sobie z rosyjskimi cyberatakami na infrastrukturę krytyczną, a jej służby są oceniane przez USA za jedne z najlepszych na świecie.
Dodał też, że Stany Zjednoczone mają lepszy ogląd zagrożeń w tym obszarze dla Polski niż Unia Europejska. - Unia Europejska ma świadomość, że rośnie liczba incydentów, ale nikt w Unii Europejskiej nie ma świadomości, że rośnie skokowo z dnia na dzień. Amerykanie mają tę świadomość. Dziś padła ze strony Amerykanów taka informacja, że (...) Polska jest najbardziej narażona ze wszystkich państw Unii Europejskiej w obszarze infrastruktury krytycznej - powiedział minister.
- Rozmawialiśmy dzisiaj o możliwych atakach na szpitale, na elektrownie, na wodę i kanalizację. Oni mają taką samą diagnozę. W innych państwach Unii Europejskiej tak tego się nie diagnozuje i to jest problem - dodał. Zapewniał też, że polski rząd inwestuje w cyberbezpieczeństwo olbrzymie środki, co spotyka się z uznaniem amerykańskich partnerów.
Wizyta Gawkowskiego w Stanach
Wtorek jest drugim dniem wizyty wicepremiera w Stanach Zjednoczonych. W poniedziałek spotkał się w Kalifornii z kierownictwami amerykańskich gigantów technologicznych, w tym Googlem i Metą. Gawkowski powiedział, że rozmawiał z nimi na temat wsparcia inwestycyjnego w projektach badań i rozwoju (R&D) w Polsce, odpowiedzialności firm cyfrowych za weryfikację wieku użytkowników, by chronić najmłodszych użytkowników, oraz konieczności płacenia przez korporacje autorom treści wykorzystywanych do szkolenia modeli sztucznej inteligencji. Dodatkowo minister rozmawiał też z przedstawicielami koncernu Intel na temat przyspieszenia wsparcia państwa dla budowy fabryki półprzewodników pod Wrocławiem.
W środę wicepremier spotka się z szefem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) generałem Timothym Haughem.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24