Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu 2025 roku wyniosło 8881,84 złotego, co oznacza wzrost 9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,8 procent w ujęciu rocznym.
W czerwcu 2025 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do poprzedniego miesiąca o 2,4 proc.
"Na wzrost poziomu wynagrodzeń miała wpływ większa skala dodatkowych wypłat, m.in. nagród i premii w tym uznaniowych, rocznych, półrocznych i kwartalnych oraz wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - napisano w raporcie GUS.
W czerwcu 2025 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6435,6 tys. etatów i było o 0,8 proc. niższe niż przed rokiem.
Komentarze ekonomistów
"Czerwcowe płace zaskakują wyższą wartością (9% vs. 8,6% r/r), a co ważniejsze impet wzrostu przyspieszył. Na agregacie nie wygląda to specjalnie optymistycznie z punktu widzenia inflacji, niemniej w kwietniu też wynagrodzenia rosły szybciej od oczekiwań (jednorazowy efekt)" - napisali w komentarzy ekonomiści mBanku.
"W czerwcu płace 9,0%r/r (ING: 8,3%; konsensus: 8,6%; maj: 8,4%). Tempo wzrostu płąc wzrosło m.in. za sprawą dodatkowych wypłat (premie, nagrody, nadgodziny, etc.), głównie w górnictwie i energetyce. Raczej nie zatrzyma to do dalszych obniżek stóp NBP" - ocenili ekonomiści ING.
"W czerwcu miejsce miała wypłata kolejnej transzy podwyżek w jednej ze spółek górniczych, co podbiło czerwcowy odczyt o około 0,3-0,4 pkt. proc. Nie zmienia to jednak faktu, że tempo osłabiania się presji płacowej w ostatnich miesiącach wyhamowało" - skomentowali ekonomiści Pekao.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock