Kolejne weto prezydenckie pójdzie do kosza? To bardzo prawdopodobne, bo Lewica jest za odrzuceniem weta do ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
Lewica, podobnie jak PO i PSL, uważa, że weto utrudni rozwiązanie kwestii asesorów sądowych, a jest to konieczne ze względu na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Ten uznał, że obecna w dzisiejszym prawie ich pozycja nie mieści się w porządku konstytucyjnym.
- Termin, aby wyjąć z polskiego systemu prawnego asesorów, mija w maju 2009 i weto prezydenta spowoduje kolejne komplikacje - uważa szef Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszard Kalisz (Lewica). Bardziej dosadny był poseł sprawozdawca zawetowanej ustawy - Weto prezydenta powoduje, że cały system reformy wymiaru sprawiedliwości jest do wyrzucenia - stwierdził poseł PO Jerzy Kozdroń.
Lewica pomoże odrzucić weto?
Jednak wszystko wskazuje, że reformy nie należy jeszcze przekreślać. Według Kalisza, weto trzeba odrzucić, choć - jak zastrzegł - ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie klub. - Ustawa nie jest idealna, ale teraz na przełomie 2008/2009 roku, jest ona konieczna - zaznaczył.
Jeśli reszta klubu podzieli zdanie Kalisza, koalicji wspieranej głosami posłów Lewicy uda się odrzucić to weto. Zgodnie z konstytucją wymaga to większości 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, czyli co najmniej 276 głosów. PO, PSL i Lewica mają łącznie 281 głosów.
Prezydent wetuje kolejną ustawę
Lech Kaczyński zawetował, przyjętą na początku grudnia, ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Zastrzeżenia głowy państwa dotyczą m.in. przepisu zobowiązującego prezydenta do powoływania sędziów w ciągu miesiąca od dnia przesłania wniosku przez Krajową Radę Sądownictwa. Zdaniem Lecha Kaczyńskiego przepis jest niezgodny z konstytucją, która nie określa terminu, w jakim "prezydent korzystać powinien z przyznanego mu uprawnienia" do powoływania sędziów.
Ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wprowadza też nowy model aplikacji sędziowskich i scentralizowanego kształcenia kadr na potrzeby sądownictwa i prokuratury. KSSiP ma zastąpić działające dotychczas Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Ustawa reguluje także kwestię asesorów sądowych. Instytucję tę za niezgodną z konstytucją uznał w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny.
14 wet Lecha Kaczyńskiego
Od początku pełnienia urzędu prezydent Lech Kaczyński zawetował 14 ustaw, 13 - od momentu objęcia rządów przez koalicję PO-PSL. Do tej pory koalicji, przy wsparciu klubu Lewicy, udało się odrzucić trzy weta prezydenta: do ustawy o emeryturach pomostowych (ogranicza liczbę uprawnionych do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę), do nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (przewiduje odrolnienie wszystkich gruntów rolnych w miastach) oraz do noweli ustawy o ustroju sądów powszechnych (likwiduje awanse poziome sędziów).
kaw/el
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP