Weto dla centralnego sterowania i "ośmieszenie" w Małopolsce. "Nie szanują głosu" Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24
Żaryn: to zły sygnał na temat i przywództwa i sytuacji wewnętrznej w Prawie i Sprawiedliwości
Żaryn: to zły sygnał na temat i przywództwa i sytuacji wewnętrznej w Prawie i SprawiedliwościTVN24
wideo 2/4
Żaryn: to zły sygnał na temat i przywództwa i sytuacji wewnętrznej w Prawie i SprawiedliwościTVN24

Sytuacja, która dotyczyła sejmiku małopolskiego, jest problemem wewnętrznym Prawa i Sprawiedliwości. Zresztą nie jest tajemnicą, że zarówno w PiS-ie jak i w koalicji rządzącej są pewne napięcia i kłótnie - mówił w "Kawie na Ławę" doradca prezydenta Andrzeja Dudy Stanisław Żaryn. Przyznał jednocześnie, że "absolutnie jest to zły sygnał na temat i przywództwa, i sytuacji wewnętrznej" w PiS. - Zawsze pan prezes bał się imposybilizmu - stwierdziła Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. Jak mówiła, w Małopolsce "mieliśmy imposybilizm pana prezesa, który nic nie może". - Miał być Kmita, wyszedł Smułka - podsumowała.

W czasie czwartkowej sesji sejmiku małopolskiego wybory na marszałka wygrał nowy kandydat PiS - Łukasz Smółka, który do tej pory był wicemarszałkiem. Wcześniej kandydatura posła Łukasza Kmity została pięciokrotnie odrzucona, mimo że forsował ją sam Jarosław Kaczyński.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Mam nadzieję, że sejmik będzie mniej memiczny". Jest nowy marszałek Małopolski

Żaryn: Prawo i Sprawiedliwość miało realny problem

- Sytuacja, która dotyczyła sejmiku małopolskiego, jest sytuacją, która jest problemem wewnętrznym Prawa i Sprawiedliwości. Zresztą nie jest tajemnicą, że zarówno w PiS-ie, jak i w koalicji rządzącej są pewne napięcia wewnętrzne i kłótnie, spory, czy programowe, czy personalne - mówił w "Kawie na Ławę" doradca prezydenta Andrzeja Dudy Stanisław Żaryn.

W jego ocenie "Prawo i Sprawiedliwość miało realny problem, jeżeli chodzi o to, jak tę sytuację rozwiązać". - Ale to jest wewnętrzna sprawa PiS-u. Ja w PiS-ie nie jestem, nigdy nie byłem, więc trudno mi powiedzieć, co tam się działo - stwierdził. - To jest oczywiście sytuacja, którą partia musi przepracować, bo absolutnie jest to zły sygnał na temat i przywództwa i sytuacji wewnętrznej - powiedział Żaryn.

Żaryn: to zły sygnał na temat i przywództwa i sytuacji wewnętrznej w Prawie i Sprawiedliwości
Żaryn: to zły sygnał na temat i przywództwa i sytuacji wewnętrznej w Prawie i SprawiedliwościTVN24

Thun: Kaczyński nie powinien się wtrącać

Pytana, dlaczego nie udało się w Małopolsce przejąć władzy z rąk PiS, Róża Thun (Polska 2050), odparła: - Uważam, że Platforma się zakiwała na śmierć i wystawiła kandydata, który nie miał żadnych szans na początek. Jeszcze nie było nawet głosowania. Potem nie udały się jakieś koalicje wyciągania poszczególnych radnych z Sejmiku ze strony pisowskiej.

Według niej nie powinno być tak, że "decyduje szef partii w Warszawie, kto ma być marszałkiem w poszczególnych województwach". - To całe mieszanie się przewodniczącego PiS-u, czyli Jarosława Kaczyńskiego w to, co sobie radni gotują w Małopolsce, jest czymś bardzo niedobrym i jak widać nie udawało mu się - oceniła. Dodała, że radni "nie szanują jego głosu, a on nie powinien się w to wtrącać".

- Niech sobie radni decydują sami. Jeżeli zrobiliśmy tą wielką reformę samorządową i mamy samorządy, co jest kolosalnym sukcesem w Polsce, powinniśmy się nimi interesować. Trzeba się interesować tym, co się dzieje w samorządach, ale nie centralnie zarządzać samorządami, bo to je osłabia. W Małopolsce jak widać wyszło to fatalnie - podkreśliła Thun. Stwierdziła, że proces wyboru marszałka sejmiku małopolskiego trwał bardzo długo i "bardzo podważył jakość zarządzania Małopolską i trochę ośmieszył cały ten proceder". Zobaczymy, jaką będzie miał władzę, czy jaki prestiż będzie tego nowego marszałka, który z takim ogromnym trudem został wybrany - dodała.

Thun: Kaczyński nie powinien się wtrącać
Thun: Kaczyński nie powinien się wtrącaćTVN24

Horała: tarcia w polityce demokratycznej raz na jakiś czas się zdarzają

- Ja absolutnie nie znam tej sytuacji, bo jestem z drugiego końca kraju - stwierdził Marcin Horała z PiS. - Szczerze, z ręką na sercu, akurat nie jestem ekspertem, co do naszych wewnętrznych spraw w Małopolsce. Tego rodzaju tarcia w polityce demokratycznej raz na jakiś czas się zdarzają w różnych partiach - przekonywał.

Dodał, że "źle byłoby, gdyby w Prawie i Sprawiedliwości było tak, że ci którzy są lojalni wobec partii, którzy grają zespołowo, którzy mówią: no dobrze, jeżeli nie ja, to trudno, podporządkuję się, regularnie mieli przegrywać z tymi, którzy mówią: dobra, albo ja, albo wywracam stolik, albo nic z tego nie będzie, niech rządzi Platforma, niech rządzi ktokolwiek, to muszę być ja. Uważam, że takie postawy, te drugie powinniśmy zwalczać, a te pierwsze promować - mówił Horała.

Horała: tarcia w polityce demokratycznej raz na jakiś czas się zdarzają
Horała: tarcia w polityce demokratycznej raz na jakiś czas się zdarzająTVN24

Scheuring-Wielgus o "problemie wewnątrz partii" Jarosława Kaczyńskiego

- Ja po raz pierwszy miałam możliwość patrzenia trochę z boku, z Brukseli na to, co się działo w Małopolsce. I dziwię się panu Żarynowi, że pan mówi, że to nie jest takie istotne, że nikt się tym nie interesuje - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. Przypomniała, że prezydent Andrzej Duda pochodzi z Krakowa. - I dla niego myślę, że było kluczowe to, co tam się działo - dodała.

Zwróciła uwagę, że "oprócz tych problemów Jarosława Kaczyńskiego w Małopolsce, jest jeszcze problem wewnątrz partii, bo pan Ardanowski zakłada przecież nową partię".

W rozmowie z Interią Jan Krzysztof Ardanowski, a w przeszłości minister rolnictwa i rozwoju wsi powiedział, że "funkcjonował mit, że prezes jest nieomylny, nie wolno go krytykować, bo to nieledwie świętokradztwo". - A to on ponosi odpowiedzialność za wyniki i dobór współpracowników, tego wianka pochlebców, którzy stanowią jego dwór - stwierdził. - Partia będzie. Jest potrzebna za trzy lata, w wyborach do parlamentu - dodał.

Scheuring-Wielgus i Lubnauer w "Kawie na ławę" o wyborach w sejmiku małopolskim
Scheuring-Wielgus i Lubnauer w "Kawie na ławę" o wyborach w sejmiku małopolskim TVN24

Lubnauer: partia powoli już naprawdę ma gdzieś, co mówi prezes

- Zawsze pan prezes bał się imposybilizmu - stwierdziła Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. Jak mówiła, w Małopolsce "mieliśmy imposybilizm pana prezesa, który nic nie może". - Miał być Kmita, wyszedł Smółka - podsumowała.

- Chyba nikt nie ma wątpliwości, że partia powoli już naprawdę ma gdzieś, co mówi prezes. Pokazała to nie tylko kwestia Małopolski, ale także to, co się działo w wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdzie jakoś nie wchodzili kandydaci prezesa, tylko ci z dalszych miejsc - zauważyła.

"Ważne jest, żebyśmy wypracowali jakiś kompromis"

W sobotę premier Donald Tusk zaprosił organizatorów protestu dotyczącego prawa autorskiego na spotkanie w środę w centrum "Dialog". Źródłem sporu jest nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wdraża do polskiego porządku prawnego dwie unijne dyrektywy.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Big techy nie powinny wykorzystywać autorów i wydawców". Tusk zaprasza na spotkanie

- W momencie, kiedy rozpoczęła się debata w Komisji Kultury, jako Lewica już zgłaszaliśmy swoje poprawki, również te związane z propozycjami zgłaszanymi przez wydawców - powiedziała Scheuring-Wielgus, która do niedawna pełniła funkcję sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodała, że "Donald Tusk zgłosił inicjatywę na środę, ale to Lewica zaprasza i zapraszała na jutro na spotkanie do pani marszałek Biejat".

- Dziwię się, że koledzy z Koalicji Obywatelskiej i z Polski 2050 nie pochylili się nad tym. Akurat Prawo i Sprawiedliwość głosowało nad tymi poprawkami, co też chciałabym zaznaczyć. Dziwię się, że ta refleksja przyszła kilka dni później u Koalicji Obywatelskiej - stwierdziła europosłanka Lewicy. - Ale zapraszam bardzo serdecznie już w poniedziałek o godzinie 15 do Senatu, bo tam się odbędzie pierwsza debata na ten temat, z inicjatywy Lewicy, a nie Donalda Tuska - podkreśliła.

- Zaskakuje mnie ta pochwała PiS-u - odpowiedziała Katarzyna Lubnauer. Przypomniała, że "mówimy o dyrektywie, która powinna wejść w 2021 roku i od której płacimy po 2 tysiące euro kary za każdą godzinę, nałożonej przez TSUE".

- Układ jest taki, w którym wszyscy zdają sobie sprawę, że premier może zadecydować o ostatecznym kształcie tej ustawy. Ważne jest, żebyśmy wypracowali jakiś kompromis - powiedziała wiceminister edukacji.

Według niej dyrektywa UE "idzie w dobrym kierunku przyznania mediom i artystom praw do tantiem, praw do udziału w rynku". - Mam jedną refleksję. Szkoda, że już w 2021 roku ta dyrektywa nie była przyjęta, bo już mogłaby funkcjonować i dawać zyski i artystom, i mediom od trzech lat - dodała.

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

16-latek utonął w sobotę wieczorem w Jeziorze Białym w Okunince (Lubelskie). Na dryfujące zwłoki natrafił przypadkowy turysta. Z kolei w niedzielę rano w rzece Reda w Wejherowie (Pomorskie) na ciało kobiety natknęli się kajakarze.

16-latek utonął w jeziorze. Ciało kobiety w rzece znaleźli kajakarze

16-latek utonął w jeziorze. Ciało kobiety w rzece znaleźli kajakarze

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szefowie dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii, Radosław Sikorski i David Lindon Lammy, spotkali się w Chobielinie w województwie kujawsko-pomorskim. Lammy, zanim został szefem brytyjskiego MSZ, mówił, że politykę zagraniczną jego kraju pod rządami Partii Pracy będzie cechował "postępowy realizm", a to będzie wymagać dokonania resetu w kilku kluczowych obszarach.

Szef brytyjskiej dyplomacji w Polsce. Rozmowy z Radosławem Sikorskim w Chobielinie

Szef brytyjskiej dyplomacji w Polsce. Rozmowy z Radosławem Sikorskim w Chobielinie

Źródło:
PAP, tvn24.pl, "Guardian"

Policjanci z Kalisza zostali wezwani do psa zamkniętego w nagrzanym aucie. Mimo wysiłków pracowników lokalnego schroniska, którzy próbowali schłodzić ciało zwierzęcia, nie udało się go uratować.

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Źródło:
PAP

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa węgierskiego społeczeństwa uważa, że Ukraina jest głównym zagrożeniem dla Węgier, większym niż Rosja – wynika z najnowszego badania "Świat węgierskimi oczami", opublikowanego przez węgierski think tank Policy Solutions.

Sondaż: Węgrzy postrzegają Ukrainę jako większe zagrożenie niż Rosję

Sondaż: Węgrzy postrzegają Ukrainę jako większe zagrożenie niż Rosję

Źródło:
PAP

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

13 ratowników uczestniczyło w akcji ratunkowej taternika, który w niedzielę wpadł do jaskini Studnia w Mnichu. W operacji wykorzystywany został śmigłowiec.

Akcja ratunkowa na Mnichu. Wyciągnęli taternika z jaskini

Akcja ratunkowa na Mnichu. Wyciągnęli taternika z jaskini

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 7.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne, które miejscami są gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na stację benzynową w Oakland w Kalifornii napadł blisko stuosobowy tłum. Policja przyjechała na miejsce dopiero po dziewięciu godzinach od zgłoszenia. Właściciel stacji oszacował straty na ponad 100 tysięcy dolarów. Stacja CNN pokazała nagranie z monitoringu.

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Źródło:
CNN

Władze obwodu woroneskiego w Rosji po raz drugi w ciągu dwóch tygodni wprowadziły stan wyjątkowy w związku z atakiem dronów na magazyn amunicji - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times. Kanał Baza na Telegramie przekazał, że urzędnicy przygotowali autobusy na wypadek ewentualnej ewakuacji cywilów.

Znów stan wyjątkowy w jednym z regionów Rosji

Znów stan wyjątkowy w jednym z regionów Rosji

Źródło:
The Moscow Times, tvn24.pl

Ołena Piech przez prawie sześć lat była więziona przez prorosyjskich separatystów w Donbasie. Została uwolniona w ramach niedawnej wymiany jeńców. O jej losie opowiedziała Monika Andruszewska, która pracuje dla Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich im. Rafała Lemkina przy Instytucie Pileckiego. - Wiemy, że Ołena Piech była wielokrotnie torturowana - podkreśliła.

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w proteście przeciwko masowej turystyce w centrum Barcelony. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Nowy premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer potwierdził, że jego rząd zrezygnuje z planu wysyłania nielegalnie przybyłych na Wyspy imigrantów do Rwandy. Wyjaśnił, że forsowany przez jego poprzedników plan nie działa odstraszająco.

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Źródło:
PAP

865 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Grupa wrogich dronów Shahed zaatakowała w nocy obwody: charkowski, sumski, połtawski i kirowohradzki. Ukraińcy apelują o ochronę przestrzeni powietrznej przez polskie systemy powietrzne nad przygranicznymi regionami kraju. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Źródło:
PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda

Jon Landau, laureat Oscara, producent filmów "Titanic", "Avatar" oraz "Avatar: istota wody", nie żyje. Miał 63 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina.

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP
"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl