Mroźna zima wciąż nie odpuszcza. Trudności z poradzeniem sobie z minusową temperaturą mają szczególnie ci, którzy ogrzewają swoje domy węglem. Jak się okazuje, aby kupić węgiel bez akcyzy, należy najpierw przebrnąć przez stos formalności, a i to nie daje gwarancji, że się go dostanie.
Każdy, kto chce uzyskać zwolniony z podatku akcyzowego deputat węglowy w Katowickim Holdingu Węglowym (część wynagrodzenia za pracę dostarczana w naturze np. węgiel), musi wypełnić co najmniej dwa dokumenty i uzbroić się w cierpliwość w długiej kolejce. Dokumenty namnażają się w momencie, gdy ktoś chce odebrać węgiel na przykład dla sąsiada. - Za dużo formalności. Tu jest oświadczenie, poświadczenie trzeciej osoby, to jest głupota z ich strony - skarży się Gabriela Korek, która jest uprawniona do zakupu węgla bez akcyzy.
Domowe trudności
Problemy dotyczą nie tylko uprawnionych do deputatów pracownicy kopalni, bowiem obowiązujące od 2 stycznia przepisy zwalniają z podatku akcyzowego każdego, kto pali węglem w piecu. W związku z tym nawet w zwykłym składzie węglowym napotkać można na papierkowe trudności. Jak zauważa Edyta Świsłowska, aby kupić nawet kilogram węgla bez akcyzy trzeba wypełnić kilka dokumentów, w których muszą się znaleźć informacje m.in. "gdzie w domu węgiel jest przechowywany i w jakim piecu jest palony". - Jako kobieta nie muszę mieć świadomości, jak mój piec się fachowo nazywa - stwierdziła.
Oburzenie klientów wywołuje również fakt, że przy zakupie węgla trzeba się wylegitymować i podać pod jakim adresem konkretna szufelka węgla trafi do pieca. W przeciwnym wypadku, jak poinformował właściciel składu węgla w Łodzi Jerzy Kot, jest zmuszony sprzedać mu węgiel obłożony akcyzą, za tonę którego zapłaci nawet 40 zł. więcej.
Nie do spalenia
Ponadto każdy, kto kupi bezakcyzowy węgiel, na wypadek kontroli skarbowej musi zachować kwitek poświadczający zakup przez co najmniej pięć lat.
Ministerstwo Finansów nadmiar papierkowej roboty tłumaczy dostosowywaniem polskich przepisów do dyrektywy Unii Europejskiej. - Nie ma możliwości, by być zwolnionym z podatku bez żadnej formalności, w tej chwili pracujemy nad tym, żeby te formalności były jak najmniej trudne i żeby były jak najmniej skomplikowane - zapewniła Sylwia Stelmachowska z ministerstwa finansów.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN