Prawo i Sprawiedliwość zmienia ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej. Ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej będzie Janusz Kotański. Zastąpi on Piotra Nowinę-Konopkę. Zmiana jest o tyle istotna, że nastąpi to na kilka tygodni przed wizytą papieża Franciszka w Polsce i Światowymi Dniami Młodzieży. Materiał "Faktów" TVN.
Kotański wraz z Arturem Orzechowski i Janem Piekło (kandydatami na ambasadorów w Belgii i na Ukrainie) był w czwartek przesłuchiwany przez sejmową Komisję Spraw Zagranicznych. Kotański został zaopiniowany pozytywnie przy czterech głosach sprzeciwu i trzech wstrzymujących się.
Posłowie pytali reprezentującą na posiedzeniu komisji wiceszefową resortu dyplomacji Joannę Wronecką o przyczyny odwołania Nowiny-Konopki, który swoją misję rozpoczął w 2013 r. Wiceminister odpowiedziała, że zgodnie "z dobrze przyjętym obyczajem dyplomatycznym" MSZ nie komentuje swoich decyzji personalnych.
Szef komisji Grzegorz Schetyna oraz jego zastępca Robert Tyszkiewicz (PO) poprosili Wronecką o to, by - z uwagi na "szczególny kontekst" decyzji o skróceniu misji Nowiny-Konopki, związany ze zbliżającą się wizytą papieża w Polsce - resort odniósł się do tego pytania na piśmie. Według przekazanych posłom informacji MSZ, zakończenie misji przez aktualnego ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej planowane jest na 30 czerwca 2016 r. 27 lipca z kolei Polskę odwiedzi papież Franciszek.
Rzecznik Watykanu Federico Lombardii w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN Katarzyną Kolendą-Zaleską powiedział, że Stolica Apostolska zwyczajowo nie komentuje decyzji personalnych poszczególnych państw. Zaznaczył jednocześnie, że w lipcu papież nie urzęduje, co znaczy, że nie przyjmuje też żadnych listów uwierzytelniających od ambasadorów. Może z tego wynikać, że w trakcie wizyty papieża Franciszka w Polsce Warszawa nie będzie miała swojego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej.
Najważniejsze cele nowego ambasadora
Kotański to historyk i archiwista specjalizujący się w dziejach Kościoła. Pracował wcześniej m.in. w Biurze Edukacji Publicznej IPN, biurze prasowym kancelarii Sejmu oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W 2005 roku był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Prezentując swoją wizję sprawowania misji dyplomatycznej w Watykanie na posiedzeniu sejmowej komisji, Kotański podkreślał wyjątkowy i intensywny charakter relacji Polski ze Stolicą Apostolską, opartych na umowie konkordatowej, wielowiekowej bliskości, zbieżności wielu interesów oraz "przywiązaniu do określonych wartości". Wśród najważniejszych celów swojej misji wymienił m.in. dbanie o wizerunek Polski i pamięć o dziedzictwie Jana Pawła II. Jako o ważnym polu współpracy Polski i Watykanu mówił także o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży i wizycie papieża Franciszka.
Przyszły ambasador przy Stolicy Apostolskiej w swoim wystąpieniu mówił również o najważniejszych polach możliwej współpracy pomiędzy Polską a Watykanem. Są to - jego zdaniem - m.in. demokratyzacja, pomoc humanitarna na obszarach ogarniętych konfliktami zbrojnymi (m.in. na Bliskim Wschodzie i we wschodniej Ukrainie), ochrona życia i godności ludzkiej oraz obrona praw rodziny. - Zastępowanie dobra, sprawiedliwości społecznej, wolności jednostki opartej na tychże wartościach poprzez nihilizm, relatywizm i rezygnację z moralnej odpowiedzialności prowadzić może do nieodwracalnej w skutkach katastrofy - dodał.
Chce współtworzyć "koalicję sumień"
Kotański ocenił ponadto, że ambasador w Watykanie powinien "współtworzyć i wspierać 'koalicję sumień', czyli sojusz państw, którym bliskie są ideały cywilizacji opartej na judeochrześcijańskiej wizji świata, greckiej filozofii, rzymskim prawie i międzynarodowej solidarności". - Ta "koalicja sumień" winna się rozciągać od Rzymu po Warszawę, od La Valetty przez Dublin, Zagrzeb, Wilno i Lizbonę, po La Paz, Meksyk i Manilę. Zachęcać do współpracy powinniśmy także tych, którzy reprezentują inne wartości, inne religie, ale w imię uniwersalnie pojętego człowieczeństwa, skłonni są stanąć pod sztandarem cywilizacji miłości, o której mówił Jan Paweł II - mówił. Zapowiedział również m.in. zaangażowanie w starania o pozyskanie poparcia Watykanu dla uzyskania przez Polskę statusu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
Autor: kło\mtom / Źródło: Fakty TVN, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24