Szef MSZ Witold Waszczykowski jeszcze w środę zapewniał, że nie zna powodów rozpoczętej w czwartek drugiej wizyty Komisji Weneckiej w Polsce. Jednak z wcześniejszego (datowanego na 11 kwietnia), oficjalnego pisma jego autorstwa, do którego dotarła TVN24, wynika co innego.
W czwartek członkowie Komisji Weneckiej przybyli do Polski na prośbę Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Tematem zaplanowanych na czwartek i piątek rozmów delegacji jest nowelizacja ustawy o policji, zmieniająca m.in. zasady inwigilacji.
W ciągu dwóch dni członkowie Komisji spotkają się m.in. Naczelną Radą Adwokacką i organizacjami pozarządowymi.
Minister jednak wiedział
W środę minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział dziennikarzom, że w sprawie kolejnej wizyty KW w Polsce nikt nie kontaktował się z MSZ, a on sam nie zna powodów przybycia delegacji.
- Nie mam na razie żadnej informacji na ten temat. Przed chwilą wylądowałem. Nie czytałem jeszcze gazet. Nie wiem, po co Komisja Wenecka przyjeżdża - powiedział minister Waszczykowski po powrocie z Chin. - Do mnie taka informacja nie dotarła. KW tym razem nie kontaktowała się z ministerstwem - dodał.
Waszczykowski podkreślił, że Komisja nie przyleciała na zaproszenie MSZ. - Z tego, co wiem, nie będą to sprawy tego typu, w których minister spraw zagranicznych jest zaangażowany - powiedział.
TVN24 dotarła jednak w czwartek do pisma datowanego na 11 kwietnia, podpisanego przez Witolda Waszczykowskiego. Trafiło ono m.in. do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, szefów kancelarii Sejmu i Senatu, komendanta Głównego Policji.
Co jest w piśmie z MSZ?
W piśmie z 11 kwietnia szef polskiej dyplomacji informuje adresatów, że 28 i 29 kwietnia delegacja KW przyjedzie do Polski.
Minister pisze, że członkowie KW będą spotykać się z różnymi instytucjami ws. ustawy inwigilacyjnej. Sugeruje również czas spotkań instytucji z KW w czwartek oraz - by spotkania z parlamentarzystami w piątek trwały nie krócej niż trzy godziny.
Zaznacza też, że KW prosi o spotkanie z Ministerstwem Sprawiedliwości, prokuraturą, Naczelną Radą Adwokacką, MSWiA, policją, strażą graniczną, służbą celną, koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, sędziami TK, RPO i przedstawicielami partii rządzącej i opozycji.
"Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie członków Komisji zgodnie z ich życzeniem. Praktyka innych państw Rady Europy wskazuje, że członkowie Komisji przyjmowani są na najwyższym możliwym szczeblu" - zaznaczył Waszczykowski.
Wskazał również osobę, z którą można się kontaktować ws. informacji na temat wizyty.
Autor: mw,ts//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24