Polska

Warszawiacy nie wierzą w jutro

Polska

TVN24Warszawia to miasto ludzi smutnych i przemęczonych

Mieszkańcy stolicy są to samotni, podejrzliwi i zestresowani ludzie. Nie wierzą, że jutro będzie lepiej i są przemęczeni, a z problemami radzą sobie przy użyciu leków od bólu głowy - o mieście ludzi wypalonych pisze "Życie Warszawy".

Gazeta dotarła do wyników badań, które zimą ub.r. przeprowadził CBOS na zlecenie Unii Europejskiej.

Jest dobrze, a przynajmniej średnio – odpowiadała na pytanie o zdrowie większość ankietowanych warszawiaków. Szczegółowa lektura raportu z badań pokazuje, że jest jednak inaczej. Wnioski są przytłaczające – stres i negatywne emocje wpisane są w życie współczesnego warszawiaka.

Do odczuwania stresu (często lub czasami) w codziennym życiu przyznaje się 70 proc. respondentów. W tygodniu przed badaniem aż 63 proc. ankietowanych odczuwało w różnym stopniu nerwowość oraz wewnętrzny niepokój, a 40 proc. deklarowało, że w ostatnich siedmiu dniach zdarzyło im się zwątpić w przyszłość. Jeśli do tego obrazu dodać jeszcze uczucia nadmiernego zmartwienia (51 proc.), smutku (54 proc.), to widać, że nie jesteśmy w najlepszej kondycji - komentuje gazeta.

Co czwarty warszawiak skarży się, że jest wyczerpany przez cały czas lub jego większość, natomiast 40 proc. – czasami. Pozytywne uczucia, takie jak poczucie bycia pełnym życia przez cały czas, towarzyszyło tylko 15 proc. respondentów z Warszawy. Mieszkańcy stolicy nie potrafią ponadto wypoczywać.

Wyniki badań nie są zaskoczeniem dla specjalistów. - Ludzie są przepracowani, źle się odżywiają, mają kredyt do spłacenia, dziecko, które zaraz idzie do szkoły, dwie prace. Człowiek się po prostu nie wysypia. Jak się kończą siły fizyczne, zaczyna się stres - wskazują psychiatrzy i psycholodzy.

Źródło: Życie Warszawy, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24