Nowicka: w poniedziałek ogłoszenia dotyczące wspólnej listy opozycji do Senatu

TVN24

Aktualizacja:
Wanda Nowicka i Jacek Ozdoba o wspólnej liście opozycji do Senatu tvn24
wideo 2/36

W poniedziałek zostaną ogłoszone uzgodnienia dotyczące wspólnej listy opozycji w wyborach do Senatu. Wszystko się wyjaśni - zapowiedziała w "Faktach po Faktach" Wanda Nowicka, była wicemarszałek Sejmu. - Wspólna lista opozycji to sytuacja, w której tonący brzytwy się chwyta - ocenił warszawski radny PiS i kandydat do Sejmu Jacek Ozdoba.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH" W TVN24 GO >

Pod koniec lipca Lewica zaproponowała "pakt senacki", który zakłada, że opozycyjne partie nie będą wystawiały przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu. Liderzy Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Włodzimierz Czarzasty, Lewicy Razem - Adrian Zandberg i Wiosny - Robert Biedroń zaproponowali spotkania w tej sprawie m.in.: szefowi Platformy Obywatelskiej Grzegorzowi Schetynie i prezesowi Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi.

Rzecznik PO Jan Grabiec pytany w piątek w radiu TOK FM, kiedy może dojść do porozumienia w sprawie opozycyjnych kandydatów do Senatu, odparł, że jest to kwestia "najbliższych dni".

Nowicka: Jestem przekonana, że będzie wspólna lista opozycji do Senatu. Ogłoszenia w poniedziałek

Wanda Nowicka mówiła w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "jest przekonana, że będzie wspólna lista do Senatu". - Nie widzę powodu, dla którego miałaby nie być ogłoszona (w poniedziałek) - powiedziała. Dodała też, że w niedzielę zostaną ogłoszone "uzgodnienia co do 'jedynek'" Lewicy na listach do Sejmu. - A co do Senatu, (uzgodnienia) będą ogłoszone pojutrze. Wszystko się wyjaśni - mówiła.

Polityczka podkreślała, że "Senat jest bardzo ważnym miejscem w przypadku tego demontażu i destrukcji państwa, jaka następuje w wyniku polityki PiS-u".

- Bardzo ważne, żeby cała opozycja zjednoczyła się właśnie w tym celu, żeby powstrzymać, bądź nie dopuścić do dalszej destrukcji, dalszego demontażu - wskazywała Nowicka.

"Tonący brzytwy się chwyta"

Radny Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie i kandydat na posła w jesiennych wyborach Jacek Ozdoba wskazywał, że "opozycja się zastanawia nad sprawami personalnymi". - Ja jako kandydat już wiem, gdzie będę startował - w okręgu numer 16. Byłem dzisiaj w Sochaczewie, rozmawiałem z mieszkańcami, a pani jeszcze nie wie, gdzie będzie startowała - zwrócił się do Nowickiej.

- Zjednoczenie prawicy nastąpiło wokół jakiejś idei, programu i ten program jest realizowany - wskazywał.

Radny przypominał przy tym, że opozycja zjednoczyła się przed majowymi wyborami do europarlamentu pod szyldem Koalicji Europejskiej, ale "po eurowyborach było rozbicie", bo - jak ocenił - "pomysł Grzegorza Schetyny (na zjednoczenie opozycji - red.) był chybiony".

Zdaniem Ozdoby planowana wspólna lista opozycji do Senatu to sytuacja, w której "tonący brzytwy się chwyta".

Autor: ads / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: