TVN24 | Polska

Drzewo trafione piorunem upadło na linię energetyczną i zapaliło się. Nagranie

TVN24 | Polska

Autor:
momo//now
Źródło:
TVN Meteo
Drzewo spłonęło w Wągrowcu
Portal WRCDrzewo spłonęło w Wągrowcu

Nad Polską w piątek pojawiły się gwałtowne burze, którym towarzyszyły bardzo silne porywy wiatru, ulewny deszcz, a miejscami wyładowania atmosferyczne. W miejscowości Wągrowiec w województwie wielkopolskim piorun uderzył w drzewo, które przewróciło się na linię energetyczną i stanęło w płomieniach. Nagranie ze zdarzenia pojawiło się w mediach społecznościowych.

Burze, które w piątek przeszły nad Polską, były powodem 2845 interwencji straży pożarnej. Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, w regionie strażacy wyruszyli do 200 interwencji związanych z trudnymi warunkami pogodowymi. Najwięcej zgłoszeń zostało zarejestrowanych w powiatach: chodzieskim, wągrowieckim, gnieźnieńskim i kolskim. 

Bardzo niebezpiecznie było między innymi w Wągrowcu, gdzie silny wiatr łamał i przewracał drzewa. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak piorun trafił w drzewo, które przewróciło na linię energetyczną i zajęło się ogniem. Konieczna była interwencja straży pożarnej.

W samym Wągrowcu straż pożarna odebrała do piątkowego wieczoru ponad 100 zgłoszeń. W mieście trwa wielkie sprzątanie po burzy, która swój najgorszy moment miała około godziny 17.

Poprzewracane drzewa po burzy w WągrowcuPortal WRC

Przerwy w dostawie prądu

Jak poinformował lokalny dostawca prądu Enea Operator, z powodu burz w województwie wielkopolskim wystąpiły przerwy w dostawie energii elektrycznej do około 30 tysięcy odbiorców. Najtrudniejsza sytuacja panuje w rejonie Chodzieży, gdzie bez prądu pozostaje około 20 tysięcy osób. Awarie są najczęściej spowodowane powalonymi drzewami lub konarami, które uszkodziły infrastrukturę. Na miejscu działają ekipy naprawcze, które starają się jak najszybciej usunąć usterki.

Zniszczone nagrobki w WągrowcuPortal WRC

Front burzowy nad Polską

Piątek to kolejny dzień z trudną, dynamiczną pogodą. Dzień wcześniej przez Polskę przechodziły silne burze z opadami deszczu, a miejscami również gradu. Przez całą dobę strażacy interweniowali ponad tysiąc razy.

Od wielu dni w kraju utrzymuje się także upał. Zarówno przed skwarem, jak i burzami z gradem ostrzegają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty trzeciego i drugiego stopnia wydane zostały we wszystkich województwach w kraju.

CZYTAJ WIĘCEJ: Alerty IMGW - nieznośny upał, groźne burze z gradem. Alarmy trzeciego i drugiego stopnia

Niebezpieczne warunki, prognozowane na piątek, skłoniły ekspertów z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do wysłania SMS-owego alertu do wszystkich osób przebywających na terenie kraju. RCB ostrzegło nie tylko przed burzami, gradem oraz silnymi porywami wiatru, ale wspomniało także o możliwości pojawienia się trąb powietrznych w niektórych regionach Polski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Portal WRC

Pozostałe wiadomości