Dokładnie o godzinie 2:00 wszystkie zegarki powinny były dostać z naszą pomocą "czaso-przyśpieszenia" i przestawić się na 3:00. Spaliśmy godzinę krócej, ale dzięki temu dłużej będziemy mogli się cieszyć dniem. Ze zmiany - jak co roku - nie ucieszyli się pasażerowie PKP, bo większość nocnych pociągów była spóźniona.
Czas letni obowiązywał będzie dokładnie do 25 października. Co nam da ta zmiana? Przede wszystkim pozwoli efektywniej wykorzystać światło słoneczne w półroczu wiosenno-letnim, kiedy dzień wstaje wcześniej. Ale - zwłaszcza w pierwszych godzinach - przejście na czas letni bywa bolesne. Na przykład dla tych, którzy w niedzielę rano pracują. Oni najdotkliwiej odczuwają, że spali godzinę krócej. Co roku zmiana czasu dostarcza tych samych problemów PKP. Nie inaczej było w nocy z soboty na niedzielę.
Pociągi nie nadążyły za wskazówkami i dlatego ponad 20 z nich (które o godzinie 2:00 były na trasie) dojechało do stacji docelowych godzinę później niż zakłada to rozkład jazdy. Pasażerowie mieli być informowani o zmianie czasu podczas zakupu biletów, na stacjach kolejowych i w pociągach. Ale jak się szybko okazało informacje nie dotarły do wszystkich i zdezorientowani podróżni, którzy wcześnie rano chcieli dojechać gdzieś pociągami nocnymi, musieli wyglądać ich według "zimowych" wskazówek. "Spóźniły" się między innymi cztery nocne pociągi TLK relacji Gdynia-Zakopane, Zakopane-Gdynia i Kraków-Świnoujście, Świnoujście-Kraków oraz pociąg międzynarodowy "Chopin" relacji Wiedeń-Warszawa.
Czas letni na Zachodzie
W całej Unii Europejskiej czas letni wprowadzany jest w ostatnią niedzielę marca i odwoływany w ostatnią niedzielę października. Czas letni i zimowy stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie internetowej Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi im. Arego Sternfelda, czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii. W USA, Kanadzie i Meksyku jest stosowany z wyjątkiem niektórych regionów. W Ameryce Południowej większość krajów wprowadziła kiedyś czas letni, ale obecnie z niego nie korzysta. Podwójny czas obowiązuje tylko w Brazylii, Chile i na Falklandach. Nie wprowadziła go nigdy np. Wenezuela. Podobnie jak większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.
Są i takie kraje, które kiedyś wprowadziły zmianę czasu, ale dziś z niej nie korzystają. Do tej grupy zaliczają się między innymi RPA, Botswana, Ghana, Sierra Leone, Sudan, Czad, Libia, Algieria i Maroko, oraz większość krajów azjatyckich (m.in. Japonia, Indie i Chiny).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24