MSW zwróciło się do komendanta głównego policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego o wyjaśnienia w sprawie działalności Centrum Usług Logistycznych oraz zobowiązało go do przedstawienia planu działań dotyczącego przyszłości tej jednostki - poinformował w czwartek resort. Centrum powołane do życia dwa lata temu miało zarządzać częścią majątku policji, ale jego kierownictwo doprowadziło je na skraj bankructwa.
"Ponadto ministerstwo zobowiązało komendanta głównego policji do przedstawienia działań, jakie zamierza podjąć w sprawie dalszego funkcjonowania Centrum Usług Logistycznych" - dodano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej MSW.
Policja nie potrafiła zarządzać. W dwa lata do bankructwa
W czwartek "Puls Biznesu" napisał, że audyt komendy głównej wykazał w centrum liczne nieprawidłowości i nieudolność kierownictwa. Utworzone ponad dwa lata temu centrum miało usprawnić i zmniejszyć koszty zarządzania należącymi do policji ośrodkami wypoczynkowymi, hotelami, stacjami paliw i naprawy pojazdów, jednak obecnie stoi na skraju bankructwa. Powodem takiej sytuacji - jak pisze gazeta - ma być m.in. przyjęcie błędnych założeń podczas planowania budżetu - niedoszacowanie kosztów stałych, np. zużycia materiałów i energii, i przeszacowanie przychodów stacji naprawy pojazdów.
Jak przypomina MSW, centrum stanowi logistyczne i techniczne wsparcie dla działań policji. W centrum znajduje się nie tylko baza szkoleniowo-wypoczynkowa, ale również m.in.: naprawa policyjnych środków transportu wraz z kompleksową obsługą techniczną.
Miały być zyski, nie ma żadnych?
Zgodę na utworzenie CUL, które jest instytucją gospodarki budżetowej, rząd wydał w październiku 2010 r. Centrum powstało przez przekształcenie części gospodarstw pomocniczych policji i gospodarstwa pomocniczego ówczesnego MSWiA. Przekazano mu też mienie części zakładów budżetowych likwidowanych w resorcie oraz część zasobów jednostek budżetowych policji. Organem założycielskim Centrum jest komendant główny policji.
Przedmiotem działalności CUL są m.in. szkolenia - przeznaczona do tego baza obejmuje ok. 3,3 tys. miejsc, w tym ośrodki szkolenia policji w Kiekrzu i Sieradzu. Gdy centrum powstawało, zakładano, że połowa usług szkoleniowych będzie wykorzystywana przez policję, a reszta będzie świadczona na rynku komercyjnym. CUL zajmuje się też kwaterowaniem funkcjonariuszy i członków ich rodzin oraz pracowników cywilnych MSW. W 2010 r. informowano, że po przystępnych cenach centrum będzie wynajmować tym osobom ok. 1,3 tys. miejsc noclegowych, a niewykorzystane miejsca będą wynajmowane na wolnym rynku.
Działalność Centrum obejmuje też prowadzenie obsługi technicznej i napraw pojazdów policji i innych jednostek resortu oraz dystrybucję paliw. Centrum zabezpiecza też lotnisko Warszawa-Babice, wspiera lotnictwo służb porządku publicznego i zajmuje się przewozami lotniczymi na potrzeby organów administracji rządowej.
Gdy CUL powstawał, informowano, że źródłem jego przychodów będą m.in. wpływy ze sprzedaży usług, towarów i składników majątkowych, przychody z najmu i dzierżawy oraz przychody finansowe, w tym z tytułu oprocentowania rachunków bankowych. Zysk uzyskany przez centrum miał być przeznaczany na jego rozwój oraz na Fundusz Wsparcia Policji.
Autor: adso//kdj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24