Wiceszefowa KE Vera Jourova po rozmowach z premierem, RPO i Hołownią. Spotka się też z Tuskiem

Aktualizacja:
Autor:
mjz,
akr//now
Źródło:
PAP, TVN24
Vera Jourova po spotkaniu z RPO: rozmawialiśmy na temat postrzegania fundamentalnych praw
Vera Jourova po spotkaniu z RPO: rozmawialiśmy na temat postrzegania fundamentalnych prawTVN24
wideo 2/3
TVN24Vera Jourova po spotkaniu z RPO: rozmawialiśmy na temat postrzegania fundamentalnych praw

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova spotkała się w poniedziałek z premierem Mateuszem Morawieckim. Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował później, że "na spotkaniu były omawiane bieżące sprawy z zakresu działań pani komisarz". "Kontynuujemy dialog na temat praworządności i innych istotnych kwestii zarówno dla Polski, jak i UE" - przekazała wiceszefowa KE. Wcześniej Jourova rozmawiała z RPO Marcinem Wiąckiem i liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią. Ma spotkać się także z przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej Donaldem Tuskiem.

Jourova przebywa z wizytą w Polsce. W poniedziałek spotkała się miedzy innymi z premierem Morawieckim. Rzecznik rządu przekazał po rozmowach, że "spotkanie pana premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się w związku z wizytą komisarz Very Jourovej na uroczystościach rocznicy powstania Solidarności".

- Miało charakter kurtuazyjny. Na spotkaniu były omawiane bieżące sprawy z zakresu działań pani komisarz - poinformował rzecznik.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO NA TVN24 GO >>

Po rozmowach Jourova opublikowała na Twitterze wspólne zdjęcia z szefem rządu. "Z premierem Mateuszem Morawieckim kontynuujemy dialog na temat praworządności i innych istotnych kwestii zarówno dla Polski, jak i UE" - napisała.

"Przypomniałam, że UE jest wspólnotą prawa opartą na wzajemnym zaufaniu. Dlatego należy w pełni respektować orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości' - czytamy we wpisie wiceszefowej KE.

"Z niecierpliwością czekam na więcej szczegółów na temat tego, w jaki sposób Polska zamierza wdrażać ostatnie orzeczenia i jestem gotowa wesprzeć Polskę we wdrażaniu prawa UE" - dodała.

Jourova: rozmawialiśmy na temat postrzegania fundamentalnych praw

Wcześniej tego dnia Jourova spotkała się z rzecznikiem praw obywatelskich Marcinem Wiąckiem. Następnie rozmawiała krótko z dziennikarzami. - Rozmawialiśmy na temat postrzegania fundamentalnych praw. Pan Wiącek może coś więcej na ten temat powiedzieć. Całkowicie polegam na działaniach polskich władz, wierzę, że zrobią wszystko, aby wypełnić zobowiązania konwencji genewskiej i prawa unijnego - powiedziała Jourova dziennikarzom.

CZYTAJ TAKŻE: Jourova: komisarz do spraw sprawiedliwości ma skłonić Polskę do wykonania wyroku w sprawie Izby Dyscyplinarnej >>>

Vera Jourova po spotkaniu z RPO: rozmawialiśmy na temat postrzegania fundamentalnych praw
Vera Jourova po spotkaniu z RPO: rozmawialiśmy na temat postrzegania fundamentalnych prawTVN24

O tematach poruszanych na spotkaniu mówił również Wiącek. - Rozmowa między nami dotyczyła płaszczyzn współpracy między Rzecznikiem Praw Obywatelskich a Komisją Europejską i innymi organami Unii Europejskiej - oświadczył.

Przekazał, że "przede wszystkim była mowa o kontynuacji współpracy i o tych polach, które są z punktu widzenia relacji między Rzecznikiem a Unią Europejską najważniejsze".

RPO pytany, czy była mowa o praworządności w Polsce i przesłanej do KE odpowiedzi strony Polskiej na orzeczenia TSUE, dotyczące naszego kraju. - Była mowa o najważniejszych problemach, które związane są z prawami człowieka i które są w polu zainteresowania Unii Europejskiej. Kwestia orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczących władzy sądowniczej również do takich pól należy - powiedział Wiącek.

RPO Marcin Wiącek po spotkaniu z Jourovą: była mowa o najważniejszych problemach związanych z prawami człowieka
RPO Marcin Wiącek po spotkaniu z Jourovą: była mowa o najważniejszych problemach związanych z prawami człowieka TVN24

Komunikat Biura RPO po spotkaniu z Jourovą

Na stronie Biura Rzecznika opublikowano także komunikat po rozmowach. "Spotkanie pani komisarz z nowym RPO odbyło się na jej prośbę. Biuro RPO było pierwszym urzędem odwiedzonym przez nią w Warszawie" - przekazano.

Wskazano też, że poruszona została sprawa kryzysu uchodźczego na granicy polsko-białoruskiej. "Marcin Wiącek przedstawił pani komisarz ustalenia RPO w tej sprawie. Vera Jourova podkreśliła, że ufa, iż polski rząd będzie wykonywał postanowienia Konwencji Genewskiej" - napisano. Podano także, że Jourova podkreśliła, iż "rozmowy dotyczyły przede wszystkim tego, jak Komisja Europejska może pomóc polskim obywatelom w kwestii praw człowieka".

Komisarz - według informacji Biura RPO - zaznaczyła także, że "jest jeszcze za wcześnie na ocenę odpowiedzi polskiego rządu ws. wykonania wyroku TSUE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego". Mówiła też, że "niepokoi się sprawą wtorkowej rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym ws. wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym, o co wniósł premier - kwestia prymatu prawa Unii jest bowiem podstawową sprawą dla wspólnoty europejskiej".

Spotkanie z Szymonem Hołownią

Jourova odbyła rozmowę również z liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią.

"Na otwarcie trzydniowej wizyty w Polsce wiceprzewodniczącej KE i unijnej komisarz ds. praworządności Very Jourovej rozmawialiśmy o wyzwaniach dotyczących wolności słowa i mediów, praworządności i funkcjonowania sądów w Polsce" - napisał Hołownia.

Komisja Europejska podała w komunikacie, że Jourova ma się także spotkać tego dnia jeszcze z przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej Donaldem Tuskiem.

Plan wizyty Very Jourovej w Polsce

KE poinformowała też, że w Gdańsku wiceprzewodnicząca weźmie udział w ceremonii wręczenia nagród Free Speech Awards oraz w wydarzeniach upamiętniających 41. rocznicę Deklaracji Solidarności. Spotka się też z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

Wygłosi też przemówienie w Europejskim Centrum Solidarności. Spotka się również z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

Natomiast 1 września wiceszefowa Komisji Europejskiej weźmie udział w uroczystości na Westerplatte z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Vera JourovaJan VAN DE VEL/EU

Jurova napisała w poniedziałek po południu na Twitterze, że to dla mniej "przyjemność" być znów w Polsce, by upamiętnić historyczną rocznicę Solidarności i sierpnia 1980 roku.

"Jest to także okazja do omówienia wielu zagadnień będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym niezależności sądownictwa i wolności mediów" - dodała.

Autor:mjz, akr//now

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@VeraJourova

Pozostałe wiadomości