Polska

Codziennie toną ludzie. Alarmujące statystyki policji i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Polska

[object Object]
Tylko w poniedziałek utopiło się pięć osóbtvn24
wideo 2/5

W poniedziałek odnotowano pięć przypadków zgonów w wyniku utonięcia - poinformowało w raporcie dobowym we wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Według policyjnych statystyk od początku czerwca utopiło się już 90 osób.

Od 1 kwietnia utonęły 143 osoby - podsumowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

RCB przypomina, "że pływanie po alkoholu, a także przecenianie własnych możliwości to najczęstsze przyczyny utonięć". Apeluje ponadto o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą.

Policja opublikowała na swojej stronie internetowej wstępne dane dotyczące letnich utonięć. Według nich, od 1 czerwca - czyli od początku lata meteorologicznego - życie w ten sposób straciło 90 osób.

O niektórych przypadkach pisaliśmy na tvn24.pl.

26-latek utopił się w Zalewie Radkowskim

W poniedziałek 24 czerwca w Zalewie Radkowskim (woj.dolnośląskie) utonął 26-latek. W akcji ratunkowej brało udział dwóch nurków Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i sześć zastępów straży pożarnej. Jak mówił świadek zdarzenia, mężczyzna "nagle zniknął pod wodą, jakby nurkował, ale nie wypłynął". Po pięciu godzinach poszukiwań wyłowiono ciało 26-latka.

Ratownicy wyłowili ciało mężczyzny

Również w poniedziałek w miejscowości Cupel koło Serocka u zbiegu rzek Bug i Narew ratownicy WOPR znaleźli ciało mężczyzny. Informację tę przekazała Justyna Stopińska z komendy w Legionowie. Policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają przyczynę śmierci.

Jak poinformowała Stopińska, policja oceniła wstępnie wiek mężczyzny na 30-40 lat. Funkcjonariusze ustalają jego tożsamość.

Mężczyzna utonął w Wiśle

W czwartek 20 czerwca w Wiśle w Warszawie utopił się 31-letni mężczyzna. Kąpał się w miejscu, w którym trwa budowa mostu Południowej Obwodnicy Warszawy. Pierwszą informację w tej sprawie dostaliśmy na Kontakt 24.

- Do zdarzenia doszło na 501. kilometrze Wisły. 31-letni mężczyzna chciał się ochłodzić. Zanurkował w wodzie, ale już nie wypłynął na powierzchnię - relacjonował Rafał Retmaniak z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji. Na miejsce przypłynęła łódź policyjna. Do policjantów dołączyli też strażacy. Po trzech godzinach poszukiwań nurek ze straży pożarnej odnalazł ciało mężczyzny.

Utonął 21-latek. Koledzy bezskutecznie próbowali uratować mężczyznę

W Dąbrowie (woj. wielkopolskie) utopił się 21-letni mężczyzna. Strażacy otrzymali zgłoszenie w sobotę 15 czerwca. - Ze wstępnych informacji wynikało, że pięciu mężczyzn wynajęło rower wodny. Pływali nim około 30 metrów od linii brzegowej. Jeden z mężczyzn miał się znajdować w wodzie, a po chwili zniknąć pod taflą wody - poinformował Robert Węs z Komendy Powiatowej Policji w Turku.

Koledzy próbowali uratować mężczyznę, niestety bezskutecznie.

Utonął w Dąbrowie Górniczej. Ciało wyłowiono dzień później

We wtorek 11 czerwca na jeziorze Pogoria III w Dąbrowie Górniczej utonął 18-latek. Pływał po jeziorze rowerem wodnym ze znajomymi, w pewnym momencie wskoczył do wody i nie wypłynął. Rozpoczęto akację poszukiwawczą - sprowadzono nurków z Bytomia, użyto łodzi i sonarów. Po godzinie 23 akcja została przerwana. Poszukiwania wznowiono w środę rano, a około południa nurkowie wyłowili ciało.

16-latek zmarł mimo akcji reanimacyjnej

Tego samego dnia (11 czerwca) podczas kąpieli przy plaży w Nieporęcie nad Zalewem Zegrzyńskim utonął 16-latek. Jak poinformowała Kinga Czerwińska z Komisariatu Rzecznego Policji, "nastolatek kąpał się w niestrzeżonym miejscu, na dzikiej plaży". - Mimo reanimacji zmarł - dodała.

Ponad 500 ofiar w zeszłym roku

W zeszłym roku, według policyjnych statystyk, utonęło 545 osób. Największą grupę stanowią wśród nich osoby powyżej 50. roku życia - w 2018 roku utopiły się 244 takie osoby.

W rzekach utonęły 133 osoby, w jeziorach 124, w morzu 39, natomiast w zalewach 38. Najczęstszą okolicznością utonięć była kąpiel w miejscu niestrzeżonym (ale nie zabronionym) - w takich miejscach zginęło 80 osób. 64 osoby utonęły, kąpiąc się w miejscach zabronionych. W 126 przypadkach przyczyną utonięcia był alkohol.

Podczas wypoczynku nad wodą ważne są zasady bezpieczeństwa. Alarmujące dane dotyczące utonięć
Podczas wypoczynku nad wodą ważne są zasady bezpieczeństwa. Alarmujące dane dotyczące utonięć tvn24

Autor: akr//rzw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości