Ustawa o niebezpiecznych przestępcach trafi do TK

tvn24 | Bartłomiej ZborowskiUstawa umożliwia skierowanie groźnych przestępców na leczenie w ośrodku zamkniętym w Gostyninie

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o niebezpiecznych przestępcach - poinformowano we wtorek na stronie internetowej głowy państwa.

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób weszła w życie 22 stycznia. Ustawa umożliwia na mocy decyzji sądu cywilnego zastosowanie wobec takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary więzienia, nadzoru prewencyjnego lub leczenia w ośrodku zamkniętym utworzonym w Gostyninie.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w grudniu 2013 roku, zapowiadając jednocześnie, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Zrobił to dopiero teraz, o czym poinformowano na internetowej stronie głowy państwa.

Nie chciał podsycać atmosfery wokół sprawy Mariusza T.

Jeszcze w lutym prezydencki doradca prof. Tomasz Nałęcz tłumaczył, że prezydent czeka ze skierowaniem ustawy do Trybunału, gdyż nie chce przyczyniać się do podsycania atmosfery wokół sprawy Mariusza T. To właśnie przypadek Mariusza T., skazanego w 1989 r. na karę śmierci za zabójstwo czterech chłopców, zamienioną potem na 25 lat więzienia, jest wymieniany najczęściej w kontekście tych przepisów.

Mariusz T. zakończył odbywanie kary 11 lutego. W poniedziałek rzeszowski Sąd Okręgowy uznał T. za osobę stwarzającą zagrożenie dla innych i nakazał umieścić go w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Postanowienie sądu jest nieprawomocne, stanie się wykonalne dopiero po ewentualnym uprawomocnieniu.

Autor: kde/jk/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Bartłomiej Zborowski

Pozostałe wiadomości