Stany Zjednoczone ignorują wniosek Polski o przekazanie pełnej wersji raportu Senatu w sprawie działań CIA - donosi agencja Reutera. O udostępnienie dokumentu wystąpiła krakowska Prokuratura Apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce.
W grudniu ubiegłego roku Senat USA opublikował raport, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa.
W dokumencie szczegółowo opisano stosowane przez CIA techniki m.in.: podtapianie (waterboarding), pozbawianie snu, utrzymywanie w trudnej pozycji przez długi czas. W liczącym 525 stron raporcie padają też nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA. W upublicznionej wersji nazwy te zostały jednak zamazane.
"Żadnej pomocy prawnej ze strony USA"
Krakowska Prokuratura Apelacyjna twierdzi, że formalnie zwróciła się do Departamentu Sprawiedliwości USA o przekazanie pełnej wersji raportu. Miałby on pomóc w polskim śledztwie w sprawie domniemanych więzień CIA w naszym kraju. - Strona amerykańska nie wysłała Polsce pełnej wersji raportu, pomimo naszej pisemnej prośby - mówi Piotr Kosmaty z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Dodaje, że polscy śledczy "nie otrzymali żadnej pomocy prawnej ze strony amerykańskiej".
Prawie wszystkie informacje związane z przebiegiem prowadzonego przez krakowską prokuraturę śledztwa są niejawne. Poinformowano jedynie, że jednej osobie zostały postawione zarzuty. Nie podano, ani kto to jest, ani kiedy zarzuty postawiono. Media podają, że chodzi o byłego szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego.
Domniemane więzienia CIA
Domniemanie, że w Polsce - i w kilku innych krajach europejskich - mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji politycznych wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.
W lutym tego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ostatecznie orzekł, że Polska będzie musiała wypłacić odszkodowania dwójce więźniów, którzy twierdzą, że w latach 2002-2003 byli - za przyzwoleniem władz RP - przetrzymywani przez w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA ich torturowała.
Autor: eos\mtom / Źródło: Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24