W związku z zabójstwem na Uniwersytecie Warszawskim uczelnia ogłosiła żałobę, odwołała zajęcia w czwartek i imprezy zaplanowane na najbliższe dni. Społeczność akademicka może skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej.
- 8 maja na Uniwersytecie Warszawskim jest dniem żałoby. Tego dnia nie odbywają się zajęcia.
- Odwołano także imprezy planowane na 8, 9 i 10 maja.
- Uczelnia umożliwia skorzystanie z pomocy psychologicznej.
- Uruchomiono też anonimowy telefon zaufania.
W czwartek wieczorem na Uniwersytecie Warszawskim doszło do makabrycznej zbrodni. Nie żyje kobieta zaatakowana siekierą na kampusie. Ciężko ranny został także pracownik straży uniwersyteckiej. Policja zatrzymała 22-letniego studenta.
Żałoba, odwołane zajęcia i imprezy
W związku ze zdarzeniem Uniwersytet ogłosił czwartek 8 maja dniem żałoby. Tego dnia odwołane są wszystkie zajęcia, uczelnia nie pracuje.
Odwołano także imprezy, które miały się odbyć 8, 9 i 10 maja. "Ze względu na niewyobrażalną tragedię, która dotknęła naszą społeczność, informujemy, że Juwenalia nie odbędą się w planowanym terminie. Dalszych informacji będziemy udzielać na bieżąco" - napisano na oficjalnym Facebooku Juwenaliów UW.
Ze względu na niewyobrażalną tragedię, która dotknęła naszą społeczność, informujemy, że Juwenalia nie odbędą się w...
Posted by Juwenalia Uniwersytetu Warszawskiego on Wednesday, May 7, 2025
Uroczyste upamiętnienie zmarłej pracownicy UW
Samorząd Studentów UW poinformował, że w związku z tragedią w czwartek o godz. 13 odbędzie się uroczyste upamiętnienie zabitej portierki. Ceremonia odbędzie się przed budynkiem Auditorium Maximum na Kampusie Głównym UW. W wydarzeniu mają wziąć udział przedstawiciele Kolegium Rektorskiego, Kolegium Dziekańskiego Wydziału Prawa i Administracji, Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Samorządu Studentów Wydziału Prawa i Administracji.
Pomoc psychologiczna - ważne adresy i numery telefonów
Uniwersytet informuje, że społeczność akademicka może skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Na UW działają m.in. telefon alarmowy, telefon zaufania i Centrum Pomocy Psychologicznej.
Centrum Pomocy Psychologicznej UW oferuje wsparcie psychologiczne studentom, doktorantom i pracownikom uczelni. Psycholodzy, psychoterapeuci, lekarze psychiatrzy udzielają bezpłatnego wsparcia. Można się do nich zgłosić osobiście przy ul. Pasteura 7 w Warszawie, w dawnym budynku Wydziału Fizyki UW, wejście od ul. Banacha, pokój 108, I piętro (sekretariat i rejestracja), a także mailowo pod adresem cpp.sekretariat@uw.edu.pl lub telefonicznie: (+48) 694 711 731 albo 22 552 00 63.
Dostępny jest także anonimowy telefon zaufania Centrum Pomocy Psychologicznej UW: 22 552 44 24, który będzie dostępny w czwartek i piątek (8-9 maja 2025) w godzinach 9:00-24:00.
UW przypomina, że (22 55) 22 112 to numer alarmowy Uniwersytetu, pod który należy dzwonić w każdej sytuacji zagrożenia na terenie uczelni.
Uczelnia poprosiła o uszanowanie pamięci ofiary tragicznego zdarzenia i nierozpowszechnianie materiałów audiowizualnych przedstawiających miejsce zbrodni.
Bezpłatne konsultacje z psychoterapeutą
Bezpłatne konsultacje z psychoterapeutą organizuje też Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej przy współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Na stronie strefa.komfortu.psrp.org.pl zamieszczono informację o możliwości wzięcia bezpłatnego udziału w godzinnej konsultacji z psychoterapeutą. "Osoby wymagające dalszego wsparcia, otrzymają skierowanie na bezpłatny cykl spotkań z psychoterapeutą. Zapraszamy do skorzystania" - napisano na stronie. Zespół Kliniki USWPS skontaktuje się niezwłocznie z osobami, które wypełnią zamieszczony na stronie krótki formularz.
Informacje na temat bezpieczeństwa na UW
Pod koniec kwietnia uczelnia uruchomiła specjalną stronę internetową poświęconą bezpieczeństwu. Zamieszczono na niej najważniejsze informacje dotyczące postępowania w sytuacjach zagrożenia i uniwersyteckich procedur. Jej adres to: bezpieczenstwo.uw.edu.pl.
Na stronie odnajdziemy informacje o zasadach ewakuacji i miejscach zbiórki na kampusach, lokalizacji urządzeń AED, punktach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Studenci oraz pracownicy uczelni mogą także dowiedzieć się ze strony, jak szukać pomocy prawnej, pomocy psychologicznej, a także w jaki sposób prowadzona jest ochrona danych osobowych. oraz bezpiecznej organizacji wydarzeń i zgromadzeń na UW.
Od końca kwietnia działa także wspomniany wcześniej numer alarmowy UW (22 55) 22 112. Ma on służyć społeczności uczelni do szybkiej komunikacji w nagłych przypadkach. Studenci, pracownicy lub odwiedzający teren Uniwersytetu goście mogą pod niego dzwonić w każdej sytuacji zagrożenia, zwłaszcza takiej jak: pożar, zagrożenie bombowe, wypadek, atak terrorystyczny, podejrzany przedmiot, skażenie biologiczne lub chemiczne, zachowania agresywne lub kryzys zdrowia psychicznego.
Przedstawiciele uczelni zalecają, by w niebezpiecznych sytuacjach korzystać z numeru alarmowego UW lub zawiadomić służby bezpośrednio, wybierając 112.
Autorka/Autor: pb, kk//az
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock