Polska

Setki tysięcy z resortu dla fundacji ojca Rydzyka. Na "kampanię edukacyjno-informacyjną"

Polska

Ponad 214 milionów dla o. Rydzyka za jednej kadencji PiS (materiał "Faktów" TVN z 26 lipca)
Ponad 214 milionów dla o. Rydzyka za jednej kadencji PiS (materiał "Faktów" TVN z 26 lipca)Fakty TVN
wideo 2/4

Ministerstwo Zdrowia zawarło od grudnia 2015 roku umowy opiewające na blisko 900 tysięcy złotych z fundacją Lux Veritatis, której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk - poinformował resort. O udzielenie takich informacji wnioskował Krzysztof Brejza (PO). Umowy dotyczyły "zakupu czasu antenowego dla celów przeprowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnej w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki nowotworów".

17 kwietnia tego roku poseł Krzysztof Brejza wystąpił do ministerstwa między innymi o udzielenie informacji na temat umów zawieranych przez resort z fundacją Lux Veritatis. Założycielem i prezesem powstałej w 1998 roku fundacji jest ojciec Tadeusz Rydzyk. To właśnie ona w 2003 roku dostała koncesję na nadawanie Telewizji Trwam.

WIĘCEJ O PUBLICZNYCH DOTACJACH DLA INSTYTUCJI ZWIĄZANYCH Z O. RYDZYKIEM >

W sobotę poseł Brejza poinformował w mediach społecznościowych, że otrzymał odpowiedź z ministerstwa. Zamieścił jej skan na swoim profilu na Twitterze.

Setki tysięcy z ministerstwa dla fundacji Rydzyka

Jak czytamy w dokumencie udostępnionym przez posła opozycji, od grudnia 2015 roku do lutego 2019 roku (o ten okres zapytał ministerstwo Brejza) resort zdrowia zawarł umowy z fundacją Lux Veritatis "zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa".

Umowy te - jak pisze ministerstwo - dotyczyły "zakupu czasu antenowego dla celów przeprowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnej w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki nowotworów".

"Przedmiotowe umowy opiewały na kwotę 182 940 zł w 2016 roku, 488 604,26 zł w 2017 roku oraz 202 439,02 zł w 2018 roku" - czytamy. Łącznie daje to 873 983 złote.

Brejza zapowiedział na Twitterze, że wystąpi do prokuratury i Najwyższej Izby Kontroli o skontrolowanie tych umów.

Odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia, jaką poseł PO Krzysztof Brejza zamieścił na TwitterzeTwitter/KrzysztofBrejza

Autor: ads//now//kwoj / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości