Polska

Ultimatum PiS dla ziobrystów: Wracacie do lipca, albo...

Polska

tvn24Jarosław Kaczyński apeluje do byłych posłów o powrót

Prawo i Sprawiedliwość stawia ostateczne ultimatum członkom Solidarnej Polski. Jeżeli ziobryści nie wrócą do partii do 27 lipca, kandydowanie z list PiS w wyborach będzie "definitywnie wykluczone". - Odbieramy to jako kolejną, niepotrzebną, agresywną zaczepkę - powiedział Patryk Jaki, rzecznik SP.

W datowanej na 13 czerwca uchwale członkowie komitetu politycznego PiS na ostrzu noża stawiają sprawę powrotu posłów Solidarnej Polski do Prawa i Sprawiedliwości. W uchwale czytamy, że apele kierownictwa PiS o "otrzeźwienie, wycofanie się z polityki destrukcji sił patriotycznych i osłabiania szans na zwycięstwo, były lekceważone i odrzucane" przez działaczy SP. "Oświadczamy, że w przypadku tych działaczy SP, którzy do dnia 27 lipca 2012 (tzn. do zakończenia sezonu politycznego) nie wrócą do PiS, kandydowanie z list PiS w wyborach europejskich, samorządowych i parlamentarnych będzie definitywnie wykluczone" - ostrzega kierownictwo partii. "Agresywna zaczepka" Rzecznik klubu SP Patryk Jaki nazwał uchwałę "agresywną zaczepką" i "niepoważnym apelem". - Wolelibyśmy, żeby rozmawiano z nami poważnie i współpracowano w ważnych dla Polski sprawach - powiedział Jaki i poinformował, że w piątek zbierze się zarząd SP, który odpowie na uchwałę komitetu PiS.

Szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk również zapowiedział, że do uchwały PiS odniosą się władze SP. - Komunikaty ze strony władz PiS są zmienne, od bardzo chłodnych do bardzo ciepłych - powiedział. - Wyciągamy do PiS rękę, chcemy w pewnych ważnych sprawach współpracować. Mularczyk przypomniał, że nikt z posłów i europosłów SP nie odszedł dobrowolnie z PiS, lecz zostali oni wyrzuceni. - Prezes Jarosław Kaczyński musiałby uchylić swoje wcześniejsze decyzje o naszym wyrzuceniu - powiedział. Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości podjął uchwałę w środę. To nie pierwszy apel PiS do byłych polityków o powrót do partii. Kierownictwo PiS podjęło specjalną uchwałę w tej sprawie już w marcu. Potem ten apel kilkakrotnie powtarzał Jarosław Kaczyński. Wyrzuceni

Klub Parlamentarny Solidarna Polska powstał w listopadzie 2011 roku, a impulsem do jego utworzenia było wyrzucenie z PiS trzech europosłów Tadeusza Cymańskiego, Jacka Kurskiego i Zbigniewa Ziobro. W geście solidarności z nimi parlamentarzyści utworzyli w Sejmie klub parlamentarny Solidarna Polska, zachowując jednak członkostwo w PiS. Komitet polityczny PiS podjął jednak uchwałę, w wyniku której zostali wykluczeni ze struktur partii.

Autor: pk/tr/k / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości