TVN24 | Polska

Ukraina została zaatakowana przez Rosję. Manifestacje poparcia Ukrainy w wielu miastach w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
TVN24
Manifestacje wsparcia dla Ukrainy w Poznaniu, Wrocławiu, Częstochowie (zdjęcia z 25.02.2022 r.)
Manifestacje wsparcia dla Ukrainy w Poznaniu, Wrocławiu, Częstochowie (zdjęcia z 25.02.2022 r.)TVN24
wideo 2/35
TVN24Manifestacje wsparcia dla Ukrainy w Poznaniu, Wrocławiu, Częstochowie

W reakcji na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę w piątek w wielu miastach w Polsce zorganizowano manifestacje solidarności z Ukrainą. - Jestem tutaj, żeby pokazać wparcie, tylko tyle na razie mogę zrobić - mówiła jedna z uczestniczek wiecu we Wrocławiu. Pikiety zorganizowano również między innymi w Warszawie, Częstochowie czy Poznaniu, ale także w mniejszych miastach. Manifestanci mieli ze sobą ukraińskie flagi i transparenty.

Ukraina została zaatakowana przez Rosję po wydanym przez Władimira Putina rozkazie przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Do ataków na infrastrukturę wojskową dochodzi w wielu ukraińskich regionach i miastach. Ucierpiały również inne obiekty, śmierć ponieśli cywile.

Atak Rosji na Ukrainę. Czytaj relację tvn24.pl

W piątek, w drugim dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ludzie wyszli na ulice wielu polskich miast, by wyrazić wsparcie dla Ukrainy i potępić agresję Rosji.

Rosyjska agresja godzina po godzinie

Manifestacja w Warszawie

W Warszawie na alei Jana Chrystiana Szucha o godzinie 18 rozpoczęła się pikieta "Wszyscy jesteśmy Ukraińcami - marsz poparcia dla Ukrainy". Organizatorami są między innymi Akcja Demokracja, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Fundacja Otwarty Dialog czy Euromajdan-Warszawa.

Manifestacja w Warszawie (zdjęcie z 25.02.2022 r.)TVN24

Wrocław. Manifestująca: to, co się dzieje, to jest hańba

Pikieta odbyła się również na wrocławskim rynku pod pręgierzem, gdzie przybyło około tysiąca osób. Wiele z nich miało ze sobą ukraińskie flagi. Po manifestacji pod pręgierzem protestujący przeszli pod Konsulat Ukrainy we Wrocławiu.

Jedna z uczestniczek pytana, dlaczego zdecydowała się pojawić na rynku, odparła: - A jak można było nie przyjść?

- To, co się dzieje, to jest hańba. Mi brak słów szczerze mówiąc. Jestem tutaj, żeby pokazać wparcie, tylko tyle na razie mogę zrobić - powiedziała pani Ola.

Manifestacja we Wrocławiu (zdjęcie z 25.02.2022 r.)TVN24

W Częstochowie nie kryto łez

Wiec "Solidarni z Ukrainą" odbył się również w Częstochowie, gdzie pojawiło się wiele osób. U części z nich widać było łzy. Demonstranci mieli ze sobą liczne transparenty w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Widoczne były flagi Ukrainy i Unii Europejskiej.

Na wiecu w Częstochowie nie kryto łez (zdjęcie z 25.02.2022 r.)TVN24

Jeden z przemawiających tam mówił, że Putin "napadł na niczemu winne państwo, niczemu winny naród". - To jest coś strasznego - ocenił. Dodał, że "świat zachodni zbyt bagatelizował poczynania tego człowieka".

Manifestacja wsparcia dla Ukrainy w CzęstochowieTVN24

W Ełku wiec z inicjatywy posłanki

Z inicjatywy posłanki Anny Wojciechowskiej (KO) wiec zorganizowano również na skwerze przy Rusałce, przy ulicy Wojska Polskiego w Ełku.

Poznań. "Precz z imperializmem, precz z wojną"

W Poznaniu zebrano się przed konsulatem Ukrainy. Skandowano: "Solidarność naszą bronią", "Ukraina", "Precz z imperializmem, precz z wojną".

Reporter TVN24 rozmawiał z Ukrainką, która brała udział w pikiecie. Przekazała, że ma w ojczyźnie bliskich i w piątek, kiedy wstała, czuła w sercu ból.

Manifestacja wsparcia dla Ukrainy (zdjęcia z 25.02.2022 r.)
Manifestacja wsparcia dla Ukrainy (zdjęcia z 25.02.2022 r.)TVN24

Grodzisk Wielkopolski i rozmowy o tym, jak pomóc

W piątek zgromadzono się również na Placu św. Anny w Grodzisku Wielkopolskim. Grupa kilkunastu osób spotkała się tam, by wyrazić wsparcie dla Ukrainy, wymienić się informacjami o ewentualnej pomocy, odsłuchać hymnu Ukrainy i nawzajem się pocieszyć. Mówiono o pomocy materialnej, psychologicznej, o próbie zapewnienia dachu nad głową przybywającym do Polski Ukraińcom. 

Ełk

Manifestację wsparcia dla Ukrainy zorganizowano również w Ełku. Zebrani mieli ze sobą niebiesko-żółte kartki z napisem "Solidarni z Ukrainą".

Solidarni z Ukrainą w EłkuBiuro poselskie Anny Wojciechowskiej

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości