Uczniowie i absolwenci II LO w Sopocie nagrali film, w którym walczą o życie swojej dawnej nauczycielki. Wspólnie apelują w nim o rejestrację w banku dawców szpiku. "Wystarczy pięć minut" - zapewniają. Wideo szybko zdobyło popularność w mediach społecznościowych.
Nauczycielka II LO w Sopocie im. Bolesława Chrobrego, Lidia Dysarz, cierpi na chłoniaka skóry. Pomóc zwalczyć jej nowotwór może jedynie przeszczep szpiku.
"Gdy pojawia się szansa, trzeba ją wykorzystać"
"Piękny człowiek, który zawsze pomagał innym, teraz sam potrzebuje pomocy. Rak, który czasem należy do spraw ostatecznych, wcale nie musi być jednak końcem świata. Gdy pojawia się szansa, trzeba ją wykorzystać i mieć nadzieję, że się uda. A szansa się pojawiła. Jest nią przeszczep szpiku" - apelują uczniowie, którzy nagrali specjalny film, by ratować życie swojej nauczycielki.
Wychowankowie pani Lidii zachęcają w nim do oddawania próbek szpiku. "Być może, namawiając innych, ratujesz życie sobie samemu z przyszłości" - przekonują.
Wsparcie uczniów i nauczycieli
- Pani Lidia była bardzo oddana swojej pracy, jako nauczycielka języka polskiego organizowała w szkole wiele wydarzeń artystycznych i charytatywnych, motywowała i inspirowała swoich uczniów do działania - opowiedział portalowi tvn24.pl Przemysław Staroń, nauczyciel z II LO w Sopocie. - Pomysł nagrania filmu to inicjatywa wspólna, efekt burzy mózgów uczniów i nauczycieli. Wszyscy czuliśmy, że trzeba coś zrobić, jakoś pomóc i wymyśliliśmy film - relacjonował.
- Edukacja powinna opierać się na miłości, dobroci i wsparciu. Angażując się w akcję DKMS można pomóc nie tylko pani Lidii, ale i wielu innym potrzebującym osobom, dlatego w opisie do filmu zamieściliśmy słowa Dumbledore'a: "Jeśli wszystko dobrze pójdzie, dziś w nocy będziecie mogli uratować więcej niż jedno niewinne życie" - dodał Staroń, nawiązując do dyrektora Hogwartu z książek o Harrym Potterze. To odwołanie nieprzypadkowe, bo w trójmiejskiej szkole prężnie działa grupa uczniów, nazywających siebie Zakonem Feniksa, którego członkiem był tytułowy bohater sagi J.K. Rowling.
Kto może zostać dawcą?
Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek między 18. a 55. rokiem życia. Nie bez znaczenia jest jednak też waga: nie można ważyć poniżej 50 kg, ale wskaźnik masy ciała BMI nie może przekraczać 40 BMI. Wstępne badanie wykonywane jest poprzez pobranie wymazu z jamy ustnej.
Autor: AKrg//ŁUD / Źródło: Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie