Po śmierci 18-letniej mieszkanki Rzymu, która zmarła na zapalenie opon mózgowych w drodze powrotnej ze Światowych Dni Młodzieży, sanepid wdrożył działania profilaktyczne. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, które osoby powinny być objęte antybiotykoterapią.
18-letnia Włoszka wracająca ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zmarła w poniedziałek w Wiedniu na zapalenie opon mózgowych. Konferencja Episkopatu Włoch zaapelowała do młodzieży o badania profilaktyczne. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Marta Gordziewicz, polskie służby sanitarne zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą i nie ma potrzeby kierowania takiego apelu.
Tłumaczą, że samo przebywanie chorej Włoszki wśród tłumu pielgrzymów jeszcze nie musi stanowić o zarażeniu.
- Wdrożyliśmy działania profilaktyczne, wiedząc, że osoba ta przebywała w Polsce, mieszkała u rodziny i kontaktowała się z innymi osobami. Osoby, z którymi miała bezpośredni kontakt, czyli rodzina, u której mieszkała, i pielgrzymi, z którymi jechała w autobusie, objęte zostały antybiotykoterapią - powiedziała we wtorek rzeczniczka krakowskiego Sanepidu Elżbieta Kuras.
Dodała, że antybiotyki profilaktycznie zostały także przepisane drugiej części grupy, która zgłosiła się na Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Kto powinien przyjąć antybiotyki?
Główny Inspektora Sanitarny przypomina, że choroba meningokokowa jest wywoływana przez bakterię Neisseria meningitigis.
Zaznacza, że jedynie w bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do przedostania się bakterii do krwi i rozwoju choroby. Jak informuje GIS, występują wtedy objawy chorobowe w postaci m.in. wysypki na skórze. Przebieg zakażenia jest ciężki.
Główny Inspektorat Sanitarny tłumaczy, że w celu zapobiegania chorobie podaje się antybiotyki, ale zalecane są jedynie osobom, które w ciągu siedmiu dni poprzedzających zachorowanie miały bliski kontakt z chorym. Chodzi o osoby mieszkające wspólnie z chorą osobą; śpiące w tej samej sypialni; będące w kontakcie intymnym z chorobą zakażoną; oraz osoby, które miały krótkotrwały kontakt z chorym (miały bezpośredni kontakt z wydzielinami dróg oddechowych chorego tuż przed i w trakcie przyjmowania go do szpitala).
GIS przekazał, że 18-letnia Włoszka w czasie Światowych Dni Młodzieży nie korzystała z noclegów w miejscach zbiorowego zakwaterowania takich jak szkoły.
Autor: js/kk / Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP