TVN24 | Polska

TVN7 wciąż bez koncesji. Pełnomocnik TVN Grupa Discovery: nie znajduję uzasadnienia dla takiej przewlekłości postępowania

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
TVN24
Pełnomocnik TVN Grupa Discovery: członkowie KRRiT nie mają prawa zmieniać polityki decyzyjnej, jeżeli nie zmienił się stan faktyczny lub stan prawny
Pełnomocnik TVN Grupa Discovery: członkowie KRRiT nie mają prawa zmieniać polityki decyzyjnej, jeżeli nie zmienił się stan faktyczny lub stan prawnyTVN24
wideo 2/5
TVN24Pełnomocnik TVN Grupa Discovery: członkowie KRRiT nie mają prawa zmieniać polityki decyzyjnej, jeżeli nie zmienił się stan faktyczny lub stan prawny

Koncesja TVN7 wygasa za 16 dni. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji we wtorek ponownie nie podjęła decyzji o jej przedłużeniu. Stacja czeka na nią już ponad rok. Mecenas Mikołaj Sowiński, pełnomocnik TVN Grupy Discovery powiedział, że nie znajduje uzasadnienia dla takiej przewlekłości postępowania "ani w przepisach prawnych, ani nawet w standardach, które powinny wiązać każdy urząd, w tym Krajową Radę Radiofonii i Telewizji".

Obecna koncesja dla TVN7 wygasa 25 lutego. Wniosek do KRRiT o jej przedłużenie na kolejne 10 lat został złożony przez TVN Grupa Discovery 23 grudnia 2020 roku. Na decyzję Rady stacja czeka już ponad rok. Podobnie jak w przypadku stacji TVN24 - której odnowiono koncesję po 18 miesiącach oczekiwania - nie ma żadnych przesłanek, które uzasadniałyby tak olbrzymie opóźnienie.

Mecenas Mikołaj Sowiński, pełnomocnik TVN Grupa Discovery, odniósł się do tej sytuacji w środę na antenie TVN24.

Został zapytany, ile czasu standardowo, poza przypadkiem koncesji dla TVN24, trwa rozpatrywanie wniosku o rekoncesję. - Powinno trwać kilka miesięcy, dwa-trzy miesiące, jeśli uznamy, że to jest spawa skomplikowana. W przypadku przedłużania koncesji, moim zdaniem, nie mamy do czynienia ze sprawą skomplikowaną i zazwyczaj tego typu koncesje są przyznawane w ciągu kilku miesięcy. Tutaj czekamy już ponad rok - powiedział mecenas.

Dodał, że "jest mu trudno znaleźć uzasadnienie dla takiej przewlekłości postępowania". - Nie znajduję uzasadnienia ani w przepisach prawnych, ani nawet w standardach, które powinny wiązać każdy urząd, w tym Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - mówił. 

Mecenas Sowiński: członkowie KRRiT nie mają prawa zmieniać polityki decyzyjnej, jeżeli nie zmienił się stan faktyczny lub stan prawny

Mecenas Sowiński podkreślał, że "nie zmienił się stan faktyczny ani prawny" w przypadku TVN7. - Nawet gdyby tak było, że członkowie KRRiT mają jakieś wątpliwości, chociaż moim zdaniem tych wątpliwości nie powinno być, to nawet biorąc pod uwagę swoją dotychczasową politykę decyzyjną, są zobowiązani na gruncie postępowania administracyjnego do, tak naprawdę, przyznania koncesji - mówił.

- Nie mają prawa zmieniać polityki decyzyjnej, jeżeli nie zmienił się stan faktyczny lub stan prawny - dodał. 

- To jest przykre dla każdego przedsiębiorcy, który naprawdę musi planować swoją działalność z jakimś wyprzedzeniem. Członkowie Krajowej Rady zdają się w ogóle nie rozumieć tej sytuacji. To jest naprawdę bardzo przykre. Mam nadzieję, że członkowie Krajowej Rady w końcu podejmą uchwałę pozytywną, staną na wysokości zadania i tak naprawdę będą głosowali zgodnie z prawem, bo w zasadzie tego wymaga od nich prawo - powiedział. 

Czytaj więcej: Komunikat TVN Grupa Discovery

Kampania informacyjna

W związku z przedłużającym się procesem rekoncesyjnym TVN7 rozpoczęła się kampania informacyjna. W spocie gwiazdy stacji zapraszają do wspólnej zabawy, a także przypominają, że największy kanał rozrywkowy w Polsce może niedługo zakończyć nadawanie.

Największy kanał rozrywkowy w Polsce może niedługo zakończyć nadawanie. Rusza kampania informacyjna

Koncesja TVN7 wygasa za 16 dniTVN

W sprawie koncesji TVN7 wypowiedział się również w środę dyrektor programowy TVN Edward Miszczak. Jak podkreślił, widzowie mogą stracić za kilkanaście dni możliwość oglądania kanału w dystrybucji naziemnej, a TVN7 to telewizja, która na wiosnę przygotowała bogatą ofertę cenioną przez widownię w Polsce.

TVN7

TVN7 to jedna z największych, najbardziej rozpoznawalnych i lubianych stacji w Polsce, działająca nieprzerwanie od 2002 roku. Od tego czasu kanał dynamicznie się rozwijał i obecnie zajmuje 4. miejsce wśród najchętniej oglądanych stacji w grupie komercyjnej 16-49. Siódemka to kanał z koncesją naziemną, satelitarną i kablową. Blisko 30 proc. widzów ogląda go w telewizji naziemnej, czyli całkowicie za darmo. 

Treści produkowane przez TVN7 mają charakter lokalny. W 2021 roku aż 8 z TOP10 najpopularniejszych programów stacji stanowiły produkcje polskie. Programy wyprodukowane w Polsce wypełniają około 70 proc. całego czasu antenowego Siódemki. Kanał wspiera polskie firmy i inwestuje w Polsce, promuje polskie filmy poprzez pasmo polskich poniedziałków. Co roku 1,5 proc. przychodu grupy TVN Discovery zostaje odprowadzone do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wspierając polską kinematografię.

Autor:js/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości