Premier Donald Tusk przybył we wtorek późnym wieczorem do Izraela. Spotka się tu z prezydentem Szimonem Peresem i premierem Ehudem Olmertem. Będzie rozmawiał m.in. o restytucji mienia żydowskiego w Polsce i sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Oficjalnie wizytę w Jerozolimie Tusk rozpocznie w środę od spotkania z prezydentem Szimonem Peresem. Tego samego dnia spotka się z szefem rządu Izraela. W czasie wizyty szef polskiego rządu ma też rozmawiać z liderem opozycyjnej partii Likud Benjaminem Netanjahu.
Polski premier odwiedzi Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Tusk spotka się z Polakami mieszkającymi w Izraelu, weźmie też udział w uroczystej inauguracji "Roku Polskiego". Szef rządu zwiedzi jerozolimskie Stare Miasto, w tym m.in. Bazylikę Grobu Pańskiego, uda się też pod Ścianę Płaczu.
Donald Tusk złoży kwiaty przy pomniku zamordowanego premiera Icchaka Rabina. Rabin, który dążył do porozumienia z Palestyńczykami, zginął w listopadzie 1995 roku w zamachu przeprowadzonym przez prawicowego ekstremistę żydowskiego. Tusk ma też odwiedzić ogród Getsemani i Bazylikę Narodów.
Rozmowy o restytucji mienia
Na pewno jednym z głównych tematów rozmów Tuska podczas jego spotkań w Izraelu będzie kwestia restytucji mienia żydowskiego. Podczas marcowej wizyty w Waszyngtonie na spotkaniu z przedstawicielami organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych Tusk obiecał rozwiązanie jeszcze w tym roku tego ciągnącego się od lat problemu.
Już po powrocie do kraju Tusk mówił, że rząd kończy prace nad ustawą reprywatyzacyjną, która będzie gwarantowała "ograniczoną i rozciągniętą w czasie" rekompensatę dla obywateli polskich za utracone mienie. Zapewnił, że ustawa nie będzie nikogo różnicować ze względu na pochodzenie.
- Dla nas kluczowe jest przede wszystkim to, aby Polacy wiedzieli, że państwo polskie, kiedy obywatel niesprawiedliwie, niezgodnie z prawem utraci własność, będzie dbało o przywrócenie tej sprawiedliwości, a więc w tym przypadku o przywrócenie własności - podkreślił wówczas Tusk.
Ustawa o restytucji na jesieni
Nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Premiera wiadomo, że rząd chce do czerwca przygotować projekt ustawy reprywatyzacyjnej, a na późną jesień (najprawdopodobniej listopad) zaplanowano zakończenie prac legislacyjnych. Źródła w Kancelarii Premiera uznają za "realistyczne" rekompensaty na poziomie 15-20 proc. wartości utraconych nieruchomości. Rząd będzie chciał też zapewnić łatwość dostępu do procedury odszkodowawczej.
Minister skarbu Aleksander Grad informował w połowie marca, że szacowana jest wartość majątku, który został zabrany oraz analizowane są możliwości Skarbu Państwa. Grad przyznał, że jest zwolennikiem oddawania gotówki w zamian za znacjonalizowane mienie, ale - zaznaczył - są takie przypadki, kiedy można dokonać zwrotu w naturze.
Nie tylko Oświęcim
Polski premier ma rozmawiać z władzami Izraela o zinstytucjonalizowaniu wymiany młodzieżowej; zadeklaruje gotowość współfinansowania jej przez polski rząd. Rządowi Tuska zależy na tym, aby szczególnie młodym ludziom w Izraelu Polska nie kojarzyła się tylko z Oświęcimiem, aby podróże do Polski miały formułę nie tylko martyrologiczną - tłumaczy źródło w Kancelarii Premiera.
Rozmowy międzyrządowe mają też dotyczyć współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.
Szefowi polskiego rządu podczas wizyty w Izraelu towarzyszą m.in. minister kultury Bodgan Zdrojewski i sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Władysław Bartoszewski.
Wizyta Tuska w Jerozolimie zbiega się z 60. rocznicą powstania państwa Izrael. W 1947 roku Palestyna została podzielona na dwa państwa: żydowskie i arabskie. W maju 1948 oficjalnie proklamowano Izrael, czego nie uznały kraje arabskie.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl