"Niespełnieni raperzy, "przerwa na fotkę" i "rozprostowanie nóg". GDDKiA pokazała nagrania z tunelu zakopianki

Autor:
ads
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl
Nieodpowiedzialni kierowcy w tunelu na zakopiance
Nieodpowiedzialni kierowcy w tunelu na zakopianceGDDKiA
wideo 2/5
GDDKiANieodpowiedzialni kierowcy w tunelu na zakopiance

GDDKiA opublikowała nagrania z nowego tunelu zakopianki, pokazujące nieodpowiedzialne zachowania kierowców. Widać na nich między innymi "niespełnionych raperów", którzy w tunelu nagrywają teledysk, czy dwóch kierowców aut dostawczych, którzy wychodzą na jezdnię i robią sobie zdjęcie ze swoimi samochodami.

"Niestety, wciąż zdarzają się takie osoby, dla których bezpieczeństwo i obowiązujące przepisy nie mają znaczenia" - napisała GDDKiA. Poza "niespełnionymi raperami" i "przerwie na fotkę" na nagraniu widać też kierowcę, który zatrzymuje się "na kawę" i kolejnych dwóch, którzy "rozprostowują nogi" na pasie awaryjnym.

GDDKiA wyjaśnia, że poczynania kierowców w tunelu rejestrują kamery, które na żywo przekazują obraz do Centrum Zarządzania Tunelem, pracującego 24 godziny na dobę. "Obraz z kamer zapisywany jest przez system monitoringu. Każde zatrzymanie pojazdu czy też pojawienie się pieszego wzbudza alarm systemu" - czytamy.

Pięcioletnie oczekiwania

Wydrążony w górze Luboń Mały tunel ma 2058 metrów - i jest drugim, zaraz po tunelem na warszawskim Ursynowie, najdłuższym w Polsce. Składa się z dwóch nitek, każda z nich ma dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny.

Przejazd nowym tunelem pod Luboniem Małym na zakopiance
Przejazd nowym tunelem pod Luboniem Małym na zakopianceTVN24

Drążenie tunelu rozpoczęło się 2017 roku, a termin otwarcia tunelu był kilkukrotnie przesuwany. Ostateczne opóźnienie wyniosło około roku. Tunel został oddany do użytku 12 listopada.

Przy okazji otwarcia tunelu GDDKiA wydała broszurę informacyjną z instrukcjami, jak bezpiecznie przez niego przejechać. Dowiadujemy się z niej, że należy zwracać uwagę na znaki i sygnalizację świetlną, nie wolno zawracać ani cofać, należy zachować odpowiednią odległość od innych uczestników ruchu, nie wolno zatrzymywać się w tunelu - możliwy jest tylko postój awaryjny w wyznaczonych miejscach. Należy słuchać komunikatów nadawanych w tunelu przez głośniki i stosować się do wydawanych poleceń. Trzeba także pamiętać o dostosowaniu prędkości do obowiązujących nakazów, bowiem w tunelu funkcjonuje odcinkowy pomiar prędkości.

Autor:ads / prpb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości