Wojsko Polskie pomaga Turcji w walce ze skutkami trzęsienia ziemi. Dowództwo Operacyjne i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych informują o wysłaniu do Turcji kolejnego transportu lotniczego "dzięki któremu polscy medycy wojskowi mogą nieść niezbędną pomoc poszkodowanym".
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w czwartek o wysłaniu kolejnego transportu lotniczego ze sprzętem medycznym.
Wojsko Polskie wysyła sprzęt medyczny do Turcji
"Wojsko Polskie wspiera dotknięta kataklizmem Turcję. Z Polski wyruszył kolejny wojskowy transport lotniczy z dodatkowym wyposażeniem szpitala polowego, dzięki któremu polscy medycy wojskowi mogą nieść niezbędną pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi" - poinformowało na Twitterze.
W internetowym wpisie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zamieściło również zdjęcia przedstawiające przygotowania do transportu.
Polscy żołnierze będą mogli nieść pomoc poszkodowanym
"Kolejny transport medycznego sprzętu wojskowego wyruszył dziś do Turcji na pokładzie samolotów transportowych #C295" - przekazało z kolei na Twitterze Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
"Dzięki sprzętowi żołnierze 2 Wojskowego Szpitala Polowego i Centrum Reagowania Epidemiologicznego będą mogli udzielać pomocy poszkodowanym przez trzęsienie ziemi" - dodano.
Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii
Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię, znajdowało się w tureckiej prowincji Kahramanmaras. Niecałe 12 godzin później, kilkadziesiąt kilometrów na północ, miało miejsce drugie trzęsienie o magnitudzie 7,7. Obu zjawiskom towarzyszyła seria ponad 100 wstrząsów wtórnych.
Dotknięty trzęsieniem ziemi rejon południowo-wschodniej Turcji i północno-zachodniej Syrii jest aktywny sejsmicznie i często dochodzi w nim do wstrząsów. Jednak to ostatnie jest najpotężniejszym tego typu kataklizmem w tym regionie w ostatnim czasie.
Najtragiczniejsze w historii pomiarów sejsmicznych trzęsienie ziemi odnotowano w 1976 roku w chińskiej prowincji Tangshan. Oficjalne dane władz mówiły o 250 tysiącach ofiar. Prawdopodobnie były mocno zaniżone, bo niektóre źródła podawały liczbę nawet 650 tysięcy zabitych. Trzęsienie ziemi w Tangshan miało - według oficjalnych danych - magnitudę 7,5, choć inne pomiary wskazywały nawet na magnitudę 8,2. Z kolei magnitudę wynoszącą 9,5 miało najsilniejsze w historii odnotowane pomiarami trzęsienie, w 1960 roku, w Chile. Zginęło wtedy ponad 1650 osób.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/DowOperSZ