Trzeba będzie latać na drzwiach od stodoły. Politycy odrzucają Caracala, wojskowi cierpią

Eurocopter na polskim niebie. Zdjęcia z Błękitnego
Eurocopter na polskim niebie. Zdjęcia z Błękitnego
tvn24
Polski rząd zerwał negocjacje z producentem H225Mtvn24

Rezygnacja z zakupu śmigłowców Caracal oznacza przede wszystkim jedno: polscy żołnierze będą musieli o kilka lat dłużej latać maszynami, które powinny już odejść na emeryturę. Gdyby posiadane przez polskie wojsko Mi-8/14/17 były samochodami, to prawie wszystkie jeździłyby na żółtych tablicach rejestracyjnych - dla zabytków. Wszystko wskazuje też na to, że żołnierze będą musieli dostosować swoje oczekiwania do woli polityków, bo to Caracale były najbliższe spełnienia pragnień wojska.

Zerwanie negocjacji z francuskim koncernem Airbus Helicopters odbyło się gwałtownie, choć można się go było spodziewać. Jeszcze na początku tego tygodnia prowadzące rozmowy Ministerstwo Rozwoju informowało prasę branżową, że negocjacje trwają. Tymczasem we wtorek późnym wieczorem wydano oświadczenie o ich zerwaniu. Polscy przedstawiciele Airbusa dowiedzieli się o tym z mediów.

Czas to luksus, którego nie mamy

Pomijając styl działania polskiego rządu, najważniejsze w tej sytuacji jest to, że właśnie o kilka lat odsunęła się perspektywa otrzymania przez polskie wojsko nowych śmigłowców wielozadaniowych. Pierwotnie Airbus miał dostarczyć pierwsze z 50 planowanych H225M (formalna nazwa maszyn Caracal) już w 2017 roku, choć ze względu na przeciągające się negocjacje wydawało się to mało prawdopodobne. Bardziej realistyczny był 2018 rok.

Teraz, po zerwaniu negocjacji z Airbusem, perspektywa otrzymania nowych maszyn odsuwa się o kilka lat, a wojsko nie może sobie pozwolić na czekanie.

Rok 2018 jest granicą, którą dotychczas uznawano za nieprzekraczalną w przypadku konieczności dostawy nowych śmigłowców w miejsce starych Mi-8, Mi-14 i Mi-17. Wówczas zaczną się bowiem definitywnie wykruszać te pierwsze, które i tak zdecydowanie za długo służą z biało-czerwoną szachownicą na burcie. Najmłodsze z Mi-8 mają po 30 lat, najstarsze zbliżają się do 40. Pomimo kwalifikowania się do miana zabytku, nadal stanowią najliczniejszy typ dużego śmigłowca transportowego w Polsce. Podobnie źle przedstawia się sytuacja śmigłowców morskich Mi-14, które są równie stare co Mi-8, ale bardziej wyeksploatowane. Te są już wycofywane ze służby, a do 2020 roku mają całkowicie zniknąć z polskiego nieba. Nieco nowsze są Mi-17, czyli zmodernizowana wersja Mi-8. Część z nich zakupiono w ostatniej dekadzie i te mogą latać jeszcze kilkanaście lat, ale wiele pochodzi z lat 80. i jest przeznaczonych do wycofania w najbliższych latach. Ogólnie rzecz biorąc, flota polskich śmigłowców transportowych i wielozadaniowych jest stara oraz wyeksploatowana. Zerwanie rozmów z Airbusem oznacza, że polskie władze mogą przestać udawać, iż prowadzą jakiś przemyślany i planowy program ich wymiany. Wojsko będzie musiało sobie jakoś radzić ze sprzętem, który dawno powinien trafić do lamusa.

Ratowanie sytuacji półśrodkami

Nie wiadomo, w jaki sposób rząd będzie chciał ratować sytuację. Jeśli będzie prowadzone od podstaw nowe postępowanie, to zakończy się ono może w 2018 roku, czyli w najbardziej optymistycznym wariancie polscy żołnierze dostaną pierwszą maszynę w 2019 roku. Stałoby się tak tylko pod warunkiem, że prace postępowałyby bezproblemowo. Tymczasem dotychczasowe osiągnięcia MON w kwestii zakupu uzbrojenia nie pozwalają na taki optymizm. Rząd może też zastosować wybieg w postaci zakupu np. mniejszej ilości maszyn z pominięciem przetargu i powołaniem się na istotny interes bezpieczeństwa państwa. Później dołączyłyby do nich kolejne śmigłowce, nabyte już w ramach normalnie przeprowadzonego postępowania. Nie byłoby to jednak najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Co więcej, samo zakupienie nowego czy używanego śmigłowca i postawienie go przed polskimi żołnierzami to tylko połowa sukcesu. Piloci muszą się jeszcze nauczyć na nim latać, a mechanicy obsługiwać, co nie jest łatwe i w wymiarze podstawowym zajmie około dwóch lat. Trzeba do tego stworzyć odpowiednie zaplecze szkoleniowe i serwisowe. Nawet jeśli władze w jakiś sposób zdołają dać wojsku pierwsze nowe śmigłowce do 2019 roku i ogłoszą sukces, to w istocie i tak będzie on tylko powierzchowny. Realne możliwości floty polskich śmigłowców transportowych i wielozadaniowych na pewno w najbliższych latach mocno ucierpią.

Potrzeby wojska są drugorzędne

W tym kontekście nie ma wielkiego znaczenia spieranie się o to, który ze śmigłowców, jakie Polska mogła wybierać przed laty w przetargu, jest "najlepszy". Nie ulega wątpliwości, że H225M był najbliższy oczekiwań wojska ze względu na swoje rozmiary i możliwości zbliżone do Mi-8/14/17. Pozostałe teraz na placu boju AW149 od Leonardo Helicopters (właściciel PZL Świdnik) i S-70i od Sikorsky (część Lockheed Martin, właściciel PZL Mielec) są wyraźnie mniejsze. Na przykładzie przetargu na śmigłowce widać, że w przypadku największych kontraktów zbrojeniowych potrzeby wojska mają znaczenie drugorzędne. Służą tylko do nakreślenia ogólnych ram. Kiedy chodzi o tak duże pieniądze, kluczowa jest polityka i interesy budżetu państwa. Mówiąc obrazowo, nie ma znaczenia to, czy maszyna przewiezie o kilku żołnierzy mniej czy więcej. Liczy się to, które polskie zakłady dostaną zastrzyk gotówki, ile pieniędzy wydanych na sprzęt wróci do budżetu, i które państwo oraz jaki region kraju będą wdzięczne politykom. Wojsko będzie musiało się dostosować do tego, co dostanie. Najbardziej prawdopodobne jest to, że polscy żołnierze będą musieli się przekonać do amerykańskiego S-70i. Montuje je zakład w Mielcu na Podkarpaciu, które od lat konsekwentnie głosuje na PiS. Co więcej, ich wybór oznaczałby jeszcze silniejsze związanie Polski z USA, a to wydaje się być preferowanym kursem w polityce zagranicznej obecnego rządu. W takim układzie zakłady w Świdniku prawdopodobnie dostaną więcej zamówień związanych z produkcją i serwisowaniem maszyn rodziny Sokół.

Autor: Maciej Kucharczyk/adso / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl