- Jeśli Edward Gierek może wesprzeć pozytywny wizerunek miasta, nic nie stanie na przeszkodzie, by został jego twarzą – stwierdził w TVN24 rzecznik urzędu miasta Sosnowca, Grzegorz Dąbrowski. Pomysł zgłosiło stowarzyszenie noszące imię I sekretarza PZPR...
- Gierka na piedestał w Sosnowcu wynosić nie trzeba. Większość mieszkańców dobrze wspomina to, co zrobił dla regionu – uważa Dąbrowski. Jego zdaniem złożony w urzędzie miasta pomysł Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka, by to były I sekretarz KC PZPR promował Sosnowiec, jest wart rozważenia.
- Jeśli tylko jakieś postacie – Kiepura, Szpilman czy Gierek - będą mogły wesprzeć pozytywny wizerunek Sosnowca, nic nie stanie temu na przeszkodzie – stwierdził rzecznik. - To nazwisko powinno promować miasto, nie odwrotnie. Jeśli tylko będą inne dobre pomysły na promocję, każdy będzie na pewno przez nas wspierany – dodał.
Symbol PRL-owskiej prosperity
Edward Gierek, polityk, działacz komunistyczny I sekretarz KC PZPR w latach 1970-80, urodził się w 1913 własnie w Sosnowcu. W okresie przedwojennym przebywał we Francji i Belgii, gdzie pracował jako górnik, działacz związkowy i komunistyczny.
Po wojnie powrócił do Polski i wstąpił do PZPR. Piął się po szczeblach partyjnej kariery, aż w grudniu 1970, po obaleniu Władysława Gomułki, został I sekretarzem KC PZPR.
Tzw. "gierkowska dekada" charakteryzowała się w pierwszej połowie dynamicznym rozwojem gospodarczym PRL, co jednak odbywało się kosztem znacznego zadłużenia Polski w krajach zachodnich. Druga połowa jego rządów to nieustanna walka z narastającym kryzysem gospodarczym, zakończona wybuchem społecznego protestu Sierpnia 80.
Po wybuchu fali społecznych protestów w sierpniu 1980 r. został zmuszony do ustąpienia z partyjnych funkcji. W lipcu 1981 usunięty z PZPR. W stanie wojennym internowany. Zmarł w 2001 r.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24