Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała zarzut złośliwego przeszkadzania we mszy

Autor:
Źródło:
tvn24.pl/PAP
Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała zarzuty
Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała zarzutyTVN24
wideo 2/3
TVN24 Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała zarzuty

We wtorek toruńska prokuratura postawiła posłance Lewicy Joannie Scheuring-Wielgus zarzuty złośliwego przeszkadzania we mszy świętej i obrazy uczuć religijnych. Do przestępstw, według prokuratury, miało dojść w październiku 2020 roku, kiedy parlamentarzystka wraz z mężem protestowała podczas mszy w jednym z toruńskich kościołów. Małżonkowie w milczeniu trzymali transparenty z napisami: "Kobieto możesz sama decydować" oraz "Kobiety powinny mieć prawo decydowania, czy urodzić, czy nie, a nie państwo w oparciu o ideologię katolicką". Posłanka nie przyznaje się do winy, grozi jej do dwóch lat więzienia.

Na początku listopada Sejm uchylił immunitet posłance Scheuring-Wielgus. O wyrażenie zgody na pociągniecie jej do odpowiedzialności wnioskowała prokuratura, która we wtorek przedstawiła posłance zarzuty złośliwego przeszkadzania we mszy świętej i obrazy uczuć religijnych. Do przestępstwa miało dojść 25 października 2020 r. w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Toruniu. Jak przekazuje Andrzej Kukawski, rzecznik prokuratury okręgowej, posłanka nie przyznała się do winy.

- Wskazała na uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji i odmówiła dalszych wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania przesłuchującego ją prokuratora - powiedział Kukawski.

Sześćdziesiąt sekund protestu

Posłanka po wyjściu z prokuratury wygłosiła krótkie stanowisko.

- Złożyłam krótkie wyjaśnienia. Powiedziałam, że 25 października 2020 roku wspólnie z mężem weszliśmy do kościoła w ciszy. Każdy z nas trzymał w ręku hasła. Byliśmy w kościele około 60 sekund - przekazała Scheuring-Wielgus.

Dodała, że był to protest w ramach ogólnopolskiej akcji "Słowo na niedzielę":

- Był to protest przeciwko wtrącaniu się Kościoła w życie intymne kobiet. Była to akcja sprzeciwu wobec haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego (w sprawie aborcji) - przekazała.

"Niezrozumiały upór prokuratury"

Posłanka podkreśliła, że wcześniej śledczy postawili przed sądem jej męża, który - zdaniem prokuratury - miał dopuścić się identycznego przestępstwa. Sądy dwóch instancji uznały jednak, że mężczyzna nie dopuścił się przestępstwa.

Prokurator o Scheuring-Wielgus: stopień społecznej szkodliwości jest większy niż znikomy
Prokurator o Scheuring-Wielgus: stopień społecznej szkodliwości jest większy niż znikomyTVN24

- Nie rozumiem dalszego uporu prokuratury w tej sprawie w obliczu prawomocnego umorzenia postępowania wobec mojego męża - zaznaczyła posłanka.

Sprawa na wniosek Zbigniewa Ziobry

Posłanka i mąż w październiku 2020 roku podeszli do ołtarza w kościele, po czym stojąc przodem do wiernych, prezentowali transparenty o treści: "Kobieto! Sama umiesz decydować" oraz "Kobiety powinny mieć prawo decydowania czy urodzić, czy nie, a nie państwo w oparciu o ideologię katolicką". Posłanka po tym zdarzeniu umieściła wpis ze zdjęciem w mediach społecznościowych.

Po tym zdarzeniu - jak informowała Prokuratura Krajowa - do toruńskiej prokuratury wpłynął szereg zawiadomień o przestępstwie. W grudniu 2020 roku minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do marszałek Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posłance.

Do wydarzeń doszło po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską w sprawie aborcji, po którym odbyły się liczne protesty. Dochodziło także do manifestacji przed kościołami i w kościołach.

Posłanka wraz z mężem protestowała w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Toruniu.
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości