Kręte ścieżki polskiego ambasadora na ważnej placówce

[object Object]
Tomasz Szatkowski został ambasadorem RP przy NATO, mimo że za pierwszym razem dostał negatywną opinię od sejmowej komisji (wideo z lutego 2019 r.)iTV Sejm
wideo 2/9

Gdyby ktoś napadł na Polskę, ambasador RP przy NATO byłby pierwszym, który rozpocząłby zabiegi o przysłanie wojsk sojuszniczych nad Wisłę. Placówkę tę objął niedawno Tomasz Szatkowski, do tej pory główny polski negocjator w sprawie tak zwanego Fortu Trump. Sęk w tym, że wciąż nie odebrał on nominacji na drugą placówkę – przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w Hadze (OPCW). A tylko dzięki podwójnej akredytacji udało mu się uzyskać zielone światło na wyjazd do kwatery głównej Sojuszu.

Dotychczasowy wiceminister obrony Tomasz Szatkowski, który do resortu przyszedł razem z Antonim Macierewiczem, 25 lipca 2019 r. objął stanowisko stałego przedstawiciela RP przy kwaterze głównej NATO w Brukseli. Do tej pory nie został jednak polskim ambasadorem przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej mającej siedzibę w Hadze (OPCW), ok. 150 kilometrów od Brukseli.

To ważne, bo zielone światło do wyjazdu na placówkę przy NATO Szatkowski uzyskał dopiero za drugim podejściem, a pretekstem do ponowienia kandydatury przez MSZ była właśnie akredytacja przy drugiej organizacji.

Do tej pory przedstawicielami Polski przy OPCW byli ambasadorowie RP w Holandii. Rezydują oni w Hadze, która jest również siedzibą organizacji. Wiosną polskie MSZ zdecydowało się zerwać tę unię personalną. Dlaczego? Resort jeszcze raz poprosił sejmową komisję do spraw zagranicznych, by zajęła się kandydaturą Szatkowskiego na placówkę przy NATO. Za pierwszym razem, w lutym, kandydat nie uzyskał większości, co oznacza, że komisja wystawiła mu negatywną opinię (o tym, jak to się stało, piszemy poniżej).

Miały być dwie ambasady, jest jedna

Pozytywną rekomendację Szatkowski uzyskał w maju. Wtedy występował już jako kandydat do objęcia dwóch placówek równocześnie – przy NATO i przy OPCW. Tymczasem do tej pory dostał nominację tylko na przedstawiciela przy kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Odpowiednie postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy ukazało się pod koniec lipca w Monitorze Polskim. Postanowienia dotyczącego placówki przy OPCW wciąż nie ma.

To nietypowa sytuacja. Jeśli polski dyplomata jest akredytowany na kilku placówkach równocześnie (co nierzadko się zdarza), to na każdą dostaje osobną nominację od prezydenta. Dokumenty z reguły mają tę samą datę podpisu oraz tę samą datę publikacji.

Przykłady? Razem z Szatkowskim nominację odbierał Rafał Poborski, ambasador RP w Azerbejdżanie i dodatkowo w Turkmenistanie. W Monitorze Polskim ukazały się więc dwa postanowienia prezydenta – jedno dotyczy mianowania na placówkę w Baku, drugie – w Aszchabadzie. Oba dokumenty zostały podpisane przez prezydenta 19 czerwca, a następnie oba zostały opublikowane 24 lipca. Przykład drugi: ambasadorem RP w Holandii i przy OPCW jest od dwóch lat Marcin Czepelak. W jego przypadku prezydent podpisał obie nominacje 29 maja 2017 r. Obie zostały opublikowane 21 czerwca 2017 roku.

25 lipca spytaliśmy MSZ, kiedy Tomasz Szatkowski dostanie nominację na placówkę przy OPCW i jakie są przyczyny opóźnienia. Zapytaliśmy też, czy plan akredytowania ambasadora przy NATO również na drugą placówkę jest nadal aktualny. Do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi.

Z zaskoczenia i pod nadzorem ministra

Sposób, w jaki Szatkowski uzyskał pozytywną rekomendację w Sejmie, daleki był od typowego. Zadecydowało o tym głosowanie na posiedzeniu przeprowadzonym w połowie maja. Zgodnie z planem posłowie mieli wystawić opinie dwóm kandydatom na ambasadorów, ale Szatkowskiego nie było na tej liście. Jednak już w trakcie posiedzenia na wniosek PiS rozszerzono porządek obrad. Kandydat na ambasadora przy NATO i OPCW dojechał do Sejmu w trakcie dyskusji. Przeciw takiemu obrotowi spraw protestował m.in. prowadzący obrady Robert Tyszkiewicz z PO, ale został przegłosowany.

Co więcej, nad frekwencją wśród posłów PiS czuwał osobiście szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, który podobnie jak Szatkowski był wiceministrem obrony w ekipie Antoniego Macierewicza. Choć Dworczyk nie zabierał głosu, to udzielał wskazówek posłom PiS. Jego obecność na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych była zdarzeniem niecodziennym.

Wprawdzie Dworczyk jest posłem, więc może przyjść na posiedzenie każdej komisji, ale ministrowie i wiceministrowie z reguły ograniczają swoją aktywność na tym forum do reprezentowania rządu. Po prostu nie mają czasu na więcej. Dworczyk, odkąd w marcu 2017 r. został wiceszefem MON (to z tego stanowiska przeszedł do kancelarii premiera), nie należy do żadnej z sejmowych komisji.

W tych okolicznościach Szatkowski uzyskał pozytywną rekomendację. Jego kandydaturę poparło 11 posłów, przeciw było czterech. Następnie, bez większych problemów kandydat na ambasadora dostał zielone światło także od senatorów.

"Przypadek"

Dlaczego w ogóle Szatkowski odpowiadał na pytania posłów dwukrotnie? Za pierwszym razem, w lutym, jako kandydat na ambasadora tylko przy NATO, niespodziewanie nie uzyskał większości. Jego kandydaturę poparło tylko sześciu posłów, a przeciw było siedmiu. Ówczesna wiceszefowa komisji Małgorzata Gosiewska (PiS) tłumaczyła wtedy, że taki wynik to przypadek, którego powodem były trwające równocześnie posiedzenia innych komisji. Jednak później politycy PiS, z dala od mikrofonów, nie ukrywali pretensji do Gosiewskiej i drugiego wiceprzewodniczącego komisji Przemysława Czarneckiego, którzy nie zadbali o odpowiednią reprezentację na obradach i, widząc sytuację, nie starali się odwlec głosowania. Komisja liczyła wtedy 29 posłów, z czego 13 z PiS. Partia rządząca nie miała więc większości, ale głosowanie w sprawie Szatkowskiego przegrała głównie z powodu niskiej frekwencji we własnych szeregach. Na posiedzenie przyszła mniej niż połowa posłów PiS.

W tej sytuacji MSZ musiało odpowiedzieć sobie na pytanie, co dalej. Opiniowanie kandydatów na ambasadorów w komisjach Sejmu i Senatu nie ma umocowania w żadnym przepisie. Wynika ze zwyczaju. Celem tej procedury jest pokazanie, że przyszły polski ambasador ma poparcie nie tylko rządu, ale i większości sił w parlamencie. Teoretycznie opinia komisji nie jest dla rządu wiążąca. W praktyce utarło się jednak coś dokładnie odwrotnego.

W dodatku, niezwykle rzadko zdarza się, by kandydat nie uzyskał pozytywnej opinii. W tej kadencji prócz Szatkowskiego był tylko jeden taki przypadek. Pod koniec 2017 r. MSZ chciało wysłać do Izraela Barbarę Stanisławczyk, byłą prezes Polskiego Radia. Nie zyskała ona poparcia większości. MSZ wystawiło więc innego kandydata, który ostatecznie do Izraela pojechał. Był nim Marek Magierowski, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

W przypadku przedstawicielstwa przy NATO minister Jacek Czaputowicz nie zdecydował się na taki krok. Jak już pisaliśmy, MSZ poprosiło, by Szatkowski został przesłuchany jeszcze raz, ale tym razem jako kandydat na dwie placówki. Unię personalną w przedstawicielstwach przy NATO i OPCW resort uzasadnił "renesansem broni chemicznej" i związkiem tego zjawiska z zagrożeniami hybrydowymi. Dyplomaci wskazywali przy tym na otrucie Skripalów w Salisbury, wojnę w Syrii i przypisywany służbom północnokoreańskim atak na lotnisku w Kuala Lumpur. Dlatego – mówił później sam Szatkowski – polską politykę w ramach NATO i OPCW należy bardziej zharmonizować.

Wakat na ważnej placówce

Drugie przesłuchanie Szatkowskiego przed komisją początkowo wyznaczono na 24 kwietnia. W ostatniej chwili spotkanie odwołano na prośbę MSZ. Oficjalny powód? Nikt z kierownictwa resortu nie mógł wtedy przyjść na komisję.

Tymczasem z końcem marca do Polski wrócił poprzedni ambasador przy NATO Marek Ziółkowski. Został odwołany z placówki, chociaż był jej szefem tylko dwadzieścia dwa miesiące, podczas gdy kadencje ambasadorów trwają z reguły cztery lata. Stałym przedstawicielstwem kierował więc zastępca szefa placówki. Po raz drugi w ciągu niecałych dwóch lat.

Z polskiego punktu widzenia ambasada przy kwaterze głównej NATO to jedna z najważniejszych placówek za granicą. Od czasu wejścia Polski do Sojuszu zwykle wysyłano tam dyplomatów, którzy byli wcześniej wiceministrami w MON lub MSZ.

Ambasadorowie 29 państw NATO na co dzień tworzą Radę Północnoatlantycką.

To ona, kolektywnie i jednomyślnie, podejmuje decyzje dotyczące Sojuszu. Gdy 11 września 2001 r. terroryści zaatakowali Nowy Jork i Waszyngton, Rada Północnoatlantycka – pierwszy i do tej pory jedyny raz – uruchomiła artykuł 5 traktatu północnoatlantyckiego, który mówi o wspólnej obronie. Oczywiście, nic nie stało się bez wiedzy i zgody sojuszniczych stolic, ale również żadna decyzja nie zostałaby podjęta bez pracy, jaką wykonali dyplomaci w kwaterze głównej w Brukseli. Dlatego, gdyby ktoś napadł na Polskę, ambasador RP przy NATO byłby pierwszym, który rozpocząłby zabiegi o przysłanie wojsk sojuszniczych nad Wisłę.

Współpracownik Macierewicza

Dlaczego Szatkowski jako kandydat na ambasadora wzbudził takie kontrowersje? Posłowie PO wypominali mu współpracę z Antonim Macierewiczem oraz ludźmi z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. To think tank założony i kierowany przez Szatkowskiego. Gdy przeszedł on do MON, szefem NCSS został Jacek Kotas, jeden z wiceministrów obrony w pierwszym rządzie PiS. Jan Śpiewak, warszawski działacz miejski, i Tomasz Piątek, autor bestselerowej książki o Macierewiczu, nazywali Kotasa "rosyjskim łącznikiem" i oskarżali o aktywny udział w reprywatyzacji w stolicy. Kotas wytoczył procesy Śpiewakowi i Piątkowi. Z pierwszym niedawno przegrał sprawę karną o zniesławienie. Z drugim wciąż się procesuje.

Według PiS Szatkowski jest jednym z najlepszych specjalistów od spraw międzynarodowych i polityki obronnej. – W tej materii to jeden z najbardziej kompetentnych ludzi w Polsce – mówi o ambasadorze Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Co ambasador sądzi o problemach, jakie miał z uzyskaniem poparcia w Sejmie? – Nie była to sytuacja komfortowa, ale w tym momencie staje się przeszłością. Nie ma co się nad tym rozwodzić – przekonywał Szatkowski w maju. – W tej chwili koncentruję się raczej na wyzwaniach, z którymi przyjdzie mi się zmierzyć w kwaterze głównej – dodawał.

Fort Trump i przegląd strategiczny

Tomasz Szatkowski został wiceministrem obrony w listopadzie 2015 r. Do resortu przyszedł w ekipie Antoniego Macierewicza. Jako jedyny pozostał na stanowisku, gdy szefem MON został Mariusz Błaszczak (to paradoks, bo tajemnicą poliszynela było, że Szatkowski zamierzał odejść).

W czasie rządów Macierewicza Szatkowski odpowiadał za Strategiczny Przegląd Obronny, czyli koncepcję rozwoju sił zbrojnych do 2032 r. Wnioski z tych analiz krytykowało otoczenie prezydenta Andrzeja Dudy. Stało się to jednym z pól konfliktu między ówczesnym ministrem a zwierzchnikiem sił zbrojnych. Wcielanie SPO w życie mocno wyhamowało po dymisji Macierewicza. Wcześniej jednak doprowadziło do tego, że powstały ponad dwuletnie zaległości w opracowywaniu innych dokumentów, do których przygotowania MON jest zobligowane ustawowo. To m.in. program rozwoju wojska i plan zakupów nowego uzbrojenia i sprzętu.

Odkąd szefem MON został Mariusz Błaszczak, najważniejszym zadaniem Szatkowskiego były negocjacje z USA na temat zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy. Projekt, początkowo określany mianem Fortu Trump, doprowadził do podpisania w czerwcu deklaracji, która przewiduje m.in., że Waszyngton m.in. przyśle do Polski około 1000 dodatkowych żołnierzy, utworzy wysunięte dowództwo szczebla dywizji i doprowadzi do powstania centrum szkolenia bojowego oraz zdolności rozpoznawczych i logistycznych.

Deklarację podpisali prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump, ale to MON, a w nim przede wszystkim pion, za który odpowiada Szatkowski, wziął na siebie ciężar negocjacji.

Szatkowski przez całą karierę jest związany z PiS. W życiorysie ma prestiżowe wykształcenie (m.in. podyplomówki na King's College London, w brytyjskiej Akademii Obrony i w Szkole Marynarki Wojennej USA w Monterey), a także pracę w Parlamencie Europejskim i w spółkach Skarbu Państwa. Był m.in. wiceprezesem Bumaru, który wtedy był największą grupą zbrojeniową w Polsce, a także zasiadał w radzie nadzorczej TVP, gdzie przez kilka tygodni pełnił nawet obowiązki prezesa.

Autor: Rafał Lesiecki (rafal_lesiecki@tvn24.pl) / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MON | mjr Robert Siemaszko

Pozostałe wiadomości

Burze wędrują w czwartek nad Polską. Do godziny 19 strażacy przeprowadzili 745 interwencji związanych ze złą pogodą. Zalane zostały ulice w wielu miastach, w tym Łodzi czy Kaliszu. Silny wiatr przewracał i łamał drzewa, a miejscami doszło do gradobić.

Podtopienia, zerwane trakcje, drzewa łamiące się jak zapałki. Nawałnice nad Polską

Podtopienia, zerwane trakcje, drzewa łamiące się jak zapałki. Nawałnice nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24, PAP

W pobliżu miejscowości Nove Zamky na południu Słowacji doszło w czwartek do zderzenia pociągu z autobusem. Według słowackich służb, zginęło pięć osób, są też ranni.

Pociąg jechał z Pragi do Budapesztu. Zderzył się z autobusem

Pociąg jechał z Pragi do Budapesztu. Zderzył się z autobusem

Źródło:
PAP, iDNES

Nietypowa kolizja na warszawskim Lotnisku Chopina. Pomost pasażerski uszkodził holowanego dreamlinera, który miał lecieć do Tokio. Zdarzenie potwierdził rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT.

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Romanowskiemu można zarzucić jedno - tylko pytanie, czy to jest zarzut - wspierał wyborców w swoim okręgu wyborczym, korzystając z funduszy publicznych, którymi dysponował - powiedział były minister aktywów państwowych Jacek Sasin (PiS). Polityk mówił też, że widzi "żadnego powodu", aby zagłosować za uchyleniem immunitetu Michała Wosia. Komentował też współpracę Pauliny Matysiak z partii Razem z Marcinem Horałą. - Cieszy mnie ta inicjatywa, bo ona pokazuje, że może być trochę normalności w polityce - mówił.

Posłanka Razem i poseł PiS. Jacka Sasina "cieszy ta inicjatywa"

Posłanka Razem i poseł PiS. Jacka Sasina "cieszy ta inicjatywa"

Źródło:
TVN24

- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość był całkowicie niewykonalny. My go urealniliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Źródło:
TVN24

W Wielkiej Brytanii trwa epidemia bakterii E.coli. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) poinformowała o zgonie jednej osoby. 122 osoby zostały hospitalizowane. Źródłem epidemii są liście sałaty w niektórych paczkowanych kanapkach.

Chorują po zjedzeniu kanapek z sałatą. Jedna osoba nie żyje

Chorują po zjedzeniu kanapek z sałatą. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin wezwał do wzmocnienia ochrony marynarki wojennej przed rakietami dalekiego zasięgu po tym, jak Ukraina zniszczyła kolejny okręt rakietowy w Sewastopolu - pisze angielskojęzyczny portal Kyiv Post. Przypomina, że po serii ataków sił ukraińskich Moskwa została zmuszona do przerzucenia swojej floty na kontynentalną część Rosji.

Rosyjska flota "zmuszona do zmiany taktyki"

Rosyjska flota "zmuszona do zmiany taktyki"

Źródło:
Kyiv Post, The Moscow Times

"Unia zrozumiała to, co Polacy wiedzą od początku tej wojny: obrona Ukrainy to obrona Europy" - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Przekazał, że spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Warszawie jeszcze przed lipcowym szczytem NATO.

Tusk spotka się z Zełenskim w Warszawie

Tusk spotka się z Zełenskim w Warszawie

Źródło:
PAP

W czwartek Nairobi, stolicę Kenii, po raz kolejny w ostatnich dniach ogarnęły masowe protesty. Doszło do starć z policją, która użyła wobec demonstrujących gazu łzawiącego. Parę dni temu funkcjonariusze strzelali do protestujących ostrą amunicją, zabijając ponad 20 osób. Pierwotnym punktem zapalnym była kontrowersyjna ustawa budżetowa, która miała podnieść podatki w kraju. Protesty nie ustały, mimo że prezydent kraju zapowiedział, że ustawy nie podpisze.

Prezydent się ugiął, protesty nie ustały. "Chodzi o coś więcej"

Prezydent się ugiął, protesty nie ustały. "Chodzi o coś więcej"

Źródło:
CNN, PAP

Prokuratura Krajowa poinformowała o ostatnich działaniach w ramach śledztwa w sprawie pożaru hali targowej przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Dokonano już oględzin budynku biurowego. Na teren hali śledczy wejdą dopiero po przeprowadzeniu koniecznych prac rozbiórkowych.

Nowe informacje prokuratury w sprawie śledztwa po pożarze hali przy Marywilskiej 44

Nowe informacje prokuratury w sprawie śledztwa po pożarze hali przy Marywilskiej 44

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 27.06 w części kraju grzmi i się błyska. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż silnie grzmi

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż silnie grzmi

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Debata Joe Bidena i Donalda Trumpa w telewizji CNN otworzy kluczowy etap kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Kandydaci zmierzą się już dziś, o godzinie 21 czasu lokalnego (w Polsce będzie to piątek, godzina 3 nad ranem). - W przypadku tej debaty wszystko jest inne - podkreśla korespondent "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcin Wrona.

Debata "inna niż wszystkie"

Debata "inna niż wszystkie"

Źródło:
tvn24,pl, PAP

Przyjeżdżają do Rosji w poszukiwaniu pracy, otrzymują obywatelstwo, a później są wysyłani na front w Ukrainie. Niezależne rosyjskie media podają, że w kraju "naloty" na imigrantów stały się częstsze. Siły bezpieczeństwa organizują obławy wspólnie z pracownikami wojskowych komend uzupełnień, wręczając złapanym powołania do wojska. Szef Komitetu Śledczego Aleksandr Bastrykin oznajmił, że już 10 tysięcy imigrantów wysłano na ukraiński front.

Rosyjskie władze chwalą się swoim "trikiem"

Rosyjskie władze chwalą się swoim "trikiem"

Źródło:
Nastojaszczeje Wriemia, Meduza, DW

Sąd aresztował mężczyznę znanego jako "Duch Żuromina", podejrzanego o handel narkotykami, w tym fentanylem. Bliscy nastolatek zmarłych po zażyciu fentanylu alarmują, że w Polsce nikt nie kontroluje wydawania recept na opioidy, a to ma tragiczne skutki.

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Paris Hilton wezwała w amerykańskim Kongresie do zwiększenia nadzoru nad programami opieki nad młodzieżą. Celebrytka i dziedziczka hotelarskiej fortuny opowiedziała o przemocy, której sama miała doświadczyć, gdy w przeszłości trafiła do placówki dla młodzieży z problemami. - Siłą karmiono mnie lekami i byłam wykorzystywana seksualnie przez personel - mówiła.

Paris Hilton: byłam wykorzystywana seksualnie, siłą karmiono mnie lekami

Paris Hilton: byłam wykorzystywana seksualnie, siłą karmiono mnie lekami

Źródło:
Reuters, USA Today

Produkty w postaci żelków grzybowych zostały wycofane ze sprzedaży po tym, jak kilka osób w Australii trafiło do szpitala z objawami takimi, jak "niepokojące halucynacje" i "uporczywe wymioty". Na początku czerwca znaleziono nastolatka "w stanie nieprzytomnym". Jak się okazało, młody mężczyzna również zjadł "parę żelków". Eksperci "zdecydowanie zalecają, aby ludzie ich nie spożywali". Producent apeluje, by klienci nawet nie otwierali opakowań.

"Niepokojące halucynacje", "uporczywe wymioty". Kilka osób w szpitalu po zjedzeniu żelków

"Niepokojące halucynacje", "uporczywe wymioty". Kilka osób w szpitalu po zjedzeniu żelków

Źródło:
BBC

Turcja chce walczyć z fałszywymi małżeństwami, zawieranymi tylko w celu otrzymania tureckiego obywatelstwa lub pozwolenia na pobyt. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Ankarze zdecydowało, że cudzoziemcy, którzy chcą poślubić Turka lub Turczynkę, powinni posiadać ważne pozwolenie na pobyt w kraju.

Ślub z Turkiem lub Turczynką? MSW stawia warunek

Ślub z Turkiem lub Turczynką? MSW stawia warunek

Źródło:
PAP

W miejscowości Bielawa niedaleko Piaseczna pilot dromadera lądował awaryjnie w polu. Maszyna przewróciła się do góry kołami. Poszkodowanego do szpitala zabrał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Służby potwierdziły, że samolot brał wcześniej udział w akcji gaśniczej pięciu hektarów łąk i młodnika.

Awaryjne lądowanie w polu, samolot gaśniczy koziołkował. Pilot w szpitalu

Awaryjne lądowanie w polu, samolot gaśniczy koziołkował. Pilot w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do treści uzasadnienia wniosku o uchylenie immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi dotarła reporterka TVN24 Agata Adamek. Jak mówiła, zarzuca się w nim Błaszczakowi, że w wyniku jego działań generał Tomasz Piotrowski "czuje się poniżony" i że "zostało utracone zaufanie do niego". W uzasadnieniu wniosku mowa też o tym - wskazywała dziennikarka - że były szef MON za pośrednictwem swojego współpracownika "zażądał wygłoszenia przez generała takiego komunikatu, który zdaniem generała naruszał tajemnicę państwową".

Wiemy, co jest we wniosku o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka

Wiemy, co jest we wniosku o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka

Źródło:
TVN24

Premier Donald Tusk oświadczył w czwartek przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli, że jest bardzo zadowolony z tego, iż projekt "żelaznej kopuły", czyli europejskiej tarczy obrony powietrznej, staje się priorytetem dla całej UE. Mówił, że "to jest bardzo ważny dzień dla Ukrainy, ale też dla Polski". Odniósł się także do krytycznego stanowiska premier Włoch Giorgii Meloni w sprawie planów obsady kluczowych stanowisk w UE. - Nie ma Europy bez Włoch i nie ma decyzji bez premier Meloni - zaznaczył.

Tusk: będziemy finalizowali najważniejszy proces, jaki rozpoczął się kilka miesięcy temu

Tusk: będziemy finalizowali najważniejszy proces, jaki rozpoczął się kilka miesięcy temu

Źródło:
PAP, TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozpoczęła zakupy sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych za środki zebrane podczas 32. Finału. To ponad 280 milionów złotych. O tym, co dokładnie trafi do polskich szpitali, mówił w czwartek podczas konferencji prasowej Jerzy Owsiak.

Urządzenia "innowacyjne na skalę światową". Co WOŚP kupi za środki zebrane podczas 32. Finału 

Urządzenia "innowacyjne na skalę światową". Co WOŚP kupi za środki zebrane podczas 32. Finału 

Źródło:
tvn24.pl

1 lipca wchodzi w życie obowiązek przytwierdzania zakrętek do butelek - poinformowała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła też, że pozostawienie nakrętek przy butelkach jest "najbardziej ekologicznym rozwiązaniem".

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Źródło:
PAP

Przechodził przez przejście dla pieszych. Najpierw w 17-latka uderzył jeden samochód, a potem drugi, jadący z przeciwnej strony. Do tego koszmarnego wypadku doszło pół roku temu w Cielczy, ale przełomu wciąż brak. Zarzuty usłyszał tylko jeden kierowca, drugi pozostaje nieuchwytny. Za pomoc w ustaleniu jego danych wyznaczono nagrodę.

Wysoka nagroda za pomoc w ustaleniu sprawcy wypadku

Wysoka nagroda za pomoc w ustaleniu sprawcy wypadku

Źródło:
TVN24

W Kaliszu dwuletnia dziewczynka wypadła przez okno mieszkania na chodnik. Nieprzytomne dziecko przebywa w szpitalu. Jest w ciężkim stanie. Sprawę wyjaśnia policja.

Dwuletnia dziewczynka wypadła przez okno na chodnik. "Jest nieprzytomna"

Dwuletnia dziewczynka wypadła przez okno na chodnik. "Jest nieprzytomna"

Źródło:
PAP

Uznany kardiochirurg prof. Michał Zembala, poinformował o śmierci swojego 24-letniego syna, który niedawno przegrał walkę z uzależnieniem. Na wyznanie zdobył się z powodu Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii.

Profesor wspomina zmarłego syna. Poruszający wpis o przegranej walce z nałogiem

Profesor wspomina zmarłego syna. Poruszający wpis o przegranej walce z nałogiem

Źródło:
TVN24

Gdy Victoria Forrest została wybrana tegoroczną miss Rzeszowa, wylała się na nią fala hejtu z uwagi na ciemniejszy kolor skóry. Organizatorzy konkursu deklarują pomoc w wyegzekwowaniu przeprosin i zadośćuczynienia. Victoria informuje też, że podjęła kroki prawne. Mówi, że chce pokazać innym osobom, które znajdują się w takiej sytuacji, że nie są same.

Miss Rzeszowa ofiarą hejtu z powodu koloru skóry. "Żaden człowiek nie powinien tego doświadczyć"

Miss Rzeszowa ofiarą hejtu z powodu koloru skóry. "Żaden człowiek nie powinien tego doświadczyć"

Źródło:
tvn24.pl

Jest decyzja sejmowej komisji regulaminowej w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu byłego wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia. - Komisja przedłoży Sejmowi propozycję przyjęcia wniosku o uchylenie immunitetu i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Michała Wosia - poinformował szef komisji Jarosław Urbaniak (KO).

Co z immunitetem Michała Wosia? Rekomendacja komisji

Co z immunitetem Michała Wosia? Rekomendacja komisji

Źródło:
PAP

Według części internautów większość Polaków nie pojedzie na wakacje z powodu braku pieniędzy. Ma to być spowodowane "efektem Tuska", czyli rządami koalicji 15 października, bo "jeszcze rok temu wszystkich było stać". Tyle że to błędne wnioski z badań.

Ponad połowa Polaków nie pojedzie na wakacje przez "efekt Tuska"? Nie, to źle przytoczone dane

Ponad połowa Polaków nie pojedzie na wakacje przez "efekt Tuska"? Nie, to źle przytoczone dane

Źródło:
Konkret24

- Można odnieść wrażenie, że wy tak naprawdę nie chcecie, żeby była wybudowana nowa infrastruktura transportowa - powiedział podczas sejmowej debaty pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek. Poseł PiS Marcin Horała, który niegdyś pełnił to stanowisko, pytał między innymi o sens rozbudowy Lotniska Chopina oraz o inwestycje kolejowe. Stwierdził, że plany nowej koalicji rządzącej na infrastrukturalne projekty to "kiepski kabaret".

"Panie ministrze Horała, pana czas się skończył"

"Panie ministrze Horała, pana czas się skończył"

Źródło:
TVN24

Posłanka partii Razem Paulina Matysiak zainaugurowała Ruch Społeczny "Tak dla Rozwoju!" we współpracy z posłem PiS, byłym wiceministrem Marcinem Horałą. W reakcji na to prezydium klubu Lewicy podjęło decyzję o jej zawieszeniu. Wniosek złożyła szefowa klubu Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica). Także partia Razem odcięła się od działania Matysiak i zapowiedziała wniosek o jej ukaranie.

Posłanka Razem inicjuje wspólny ruch z posłem PiS. Jest reakcja klubu Lewicy

Posłanka Razem inicjuje wspólny ruch z posłem PiS. Jest reakcja klubu Lewicy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Zielonej Górze na chodniku bokser zagryzł yorka. Większe zwierzę wyrwało się mężczyźnie. Całe zajście nagrała kamera miejskiego monitoringu. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja. Jedna osoba usłyszała zarzut.

Bokser zagryzł yorka. Kobieta broniła psa do ostatniej chwili. Nagranie

Bokser zagryzł yorka. Kobieta broniła psa do ostatniej chwili. Nagranie

Źródło:
TVN24
"Będą niespodzianki", ale "starcie bardziej merytoryczne, niż nam się wydaje". Dziennikarz CNN o debacie Biden-Trump

"Będą niespodzianki", ale "starcie bardziej merytoryczne, niż nam się wydaje". Dziennikarz CNN o debacie Biden-Trump

Źródło:
TVN24
"Kto prowadził to postępowanie? Kto na sali sądowej rozdawał karty?"

"Kto prowadził to postępowanie? Kto na sali sądowej rozdawał karty?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mają usunąć ogrodzenie, nawierzchnie, kosze, dwie lampy i umieścić informację "zakaz gry w piłkę". Sąd zdecydował, że boisko do koszykówki, które powstało kilka lat temu w Poznaniu w ramach budżetu obywatelskiego, teraz musi zniknąć. Powód: hałas, który przeszkadza części okolicznych mieszkańców.

Mają zlikwidować boisko, bo hałas przeszkadza sąsiadom. "Decyzja totalnie niezrozumiała"

Mają zlikwidować boisko, bo hałas przeszkadza sąsiadom. "Decyzja totalnie niezrozumiała"

Źródło:
TVN24

Sąd Rejonowy w Pabianicach odrzucił wniosek prokuratora o areszt tymczasowy dla kobiety, która na przystanku autobusowym w Pabianicach skatowała przypadkową osobę, bo pomyliła ją z kimś innym. Prokuratura nie wyklucza zażalenia. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska. Agresorka usłyszała zarzuty.

Pobiła kobietę na przystanku. Nie pójdzie do aresztu

Pobiła kobietę na przystanku. Nie pójdzie do aresztu

Źródło:
tvn24.pl

Miastem, w którym żyje się najlepiej, uznany został Wiedeń. Austriacka stolica po raz trzeci z rzędu zajęła pierwsze miejsce w rankingu Economist Intelligence Unit. W tegorocznym zestawieniu na podium znalazły się jeszcze dwa inne miasta z Europy: Kopenhaga i Zurych.

Najlepsze miasta do życia. Zwycięzca po raz trzeci z Europy Środkowej

Najlepsze miasta do życia. Zwycięzca po raz trzeci z Europy Środkowej

Źródło:
CNN, EIU, Forbes, tvn24.pl

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie uczących się dzieci mogą przesyłać wnioski o świadczenie w ramach programu "Dobry start". "300 złotych można przeznaczyć na wszystkie niezbędne przedmioty, których uczeń potrzebuje na początku nowego roku szkolnego" - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Trzeba złożyć wniosek

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Robert J. został skazany na dożywocie za zabójstwo studentki popełnione pod koniec lat 90. Teraz miał zakończyć się proces apelacyjny w tej sprawie. Sędzia jednak przerwał wysłuchiwanie mów końcowych i postanowił wznowić przewód sądowy.

Powraca sprawa "Skóry". Mowy końcowe przerwane, proces wznowiony

Powraca sprawa "Skóry". Mowy końcowe przerwane, proces wznowiony

Źródło:
PAP

Do stworzenia instalacji ROZKOSZT użyto metalowych regałów, drewna z odzysku i balotów z boczniakami. Ma zwrócić uwagę na koszty związane z planowaniem i użytkowaniem przestrzeni miejskiej.

Różowe grzyby wciśnięte w metalowe regały. Nowa instalacja na placu Pięciu Rogów

Różowe grzyby wciśnięte w metalowe regały. Nowa instalacja na placu Pięciu Rogów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

855 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Nie będziemy zmuszać Ukrainy do oddania nawet kawałka terytorium, bo rozumiemy, że jeśli pozwolimy Putinowi na podbicie Ukrainy, to konsekwencje będą poważne - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, oceniając plan negocjacji pokojowych zgłoszony przez doradców Donalda Trumpa. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Co się wydarzyło w Ukrainie

Co się wydarzyło w Ukrainie

Źródło:
PAP

Grupa czołowych wydawców na polskim rynku zaapelowała do parlamentarzystów. "Apelujemy o uwzględnienie w projekcie wdrożenia dyrektywy zapisów, które umożliwią polskim wydawcom dalsze działanie w Polsce i konkurowanie na równych zasadach z gigantami technologicznymi" - piszą przedstawiciele wydawców.

"Projekt niekorzystny dla polskich mediów". Apel do posłów i senatorów

"Projekt niekorzystny dla polskich mediów". Apel do posłów i senatorów

Źródło:
PAP

Polska nie spełnia obecnie żadnego warunku wejścia do strefy euro - wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej. Unijnych kryteriów nie spełnia również pięć innych państw członkowskich, które nadal nie przyjęły wspólnej waluty.

Bruksela zabrała głos w sprawie euro w Polsce

Bruksela zabrała głos w sprawie euro w Polsce

Źródło:
PAP