TVN24 | Polska

"Dalsze pełnienie funkcji niemożliwe". Szef IPN: Greniuch złożył rezygnację, została przyjęta

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
Fakty TVN, tvn24.pl
Prezes IPN: Tomasz Greniuch złożył rezygnację z funkcji szefa wrocławskiego oddziału Instytutu
Prezes IPN: Tomasz Greniuch złożył rezygnację z funkcji szefa wrocławskiego oddziału InstytutuTVN24
wideo 2/8
TVN24Prezes IPN: Tomasz Greniuch złożył rezygnację z funkcji szefa wrocławskiego oddziału Instytutu

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek przyjął rezygnację dr. Tomasza Greniucha ze stanowiska pełniącego obowiązki dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu. "Dalsze pełnienie przez Niego tej funkcji jest niemożliwe" – napisał Szarek w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek. Informację tę powtórzył później na konferencji prasowej.

"W związku z zaistniałymi okolicznościami dotyczącymi nominacji dr Tomasz Greniuch na stanowisko p.o. Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, dalsze pełnienie przez Niego tej funkcji jest niemożliwe. Dr. Tomasz Greniuch złożył na moje ręce rezygnację. Z dniem 22 lutego br. została ona przyjęta przez mnie" – brzmi oświadczenie prezesa IPN dr. Jarosława Szarka (pisownia oryginalna).

Około godziny 14 prezes IPN wygłosił komunikat, w którym potwierdził złożenie rezygnacji przez Tomasza Greniucha. Nie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Komunikat prezesa IPN: Tomasz Greniuch złożył rezygnację z funkcji szefa wrocławskiego oddziału Instytutu
Komunikat prezesa IPN: Tomasz Greniuch złożył rezygnację z funkcji szefa wrocławskiego oddziału InstytutuTVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Tomasz Greniuch zaczął pełnić 9 lutego obowiązki dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Wcześniej był naczelnikiem Delegatury IPN w Opolu. W przeszłości był działaczem i jednym z liderów prawicowego Obozu Narodowo-Radykalnego. Na zdjęciach widać, jak unosi rękę w nazistowskim pozdrowieniu – hajluje.

CZYTAJ TAKŻE: Komentarze polityków o Tomaszu Greniuchu: dymisja absolutnie nie zamyka sprawy

Protesty z wielu stron

Decyzja o powierzeniu Greniuchowi kierowania oddziałem IPN wzbudziła krytykę ze strony licznych komentatorów i polityków, nie tylko opozycyjnych.

- Instytut Pamięci Narodowej jest szczególną instytucją. Trudno mi pogodzić tę wrażliwość z tym, że kierowniczą funkcję pełni osoba, która posługiwała się nazistowskim pozdrowieniem – oceniał wicepremier Jacek Sasin. "W IPN nie powinno być miejsca dla ludzi, którzy hajlowali. To oczywiste. Im szybciej ta sprawa zostanie zamknięta dymisją, tym lepiej dla Polski" – napisał na Twitterze.

"Mnie nie przekonują takie argumenty, że ktoś popełniał błędy młodości"
"Mnie nie przekonują takie argumenty, że ktoś popełniał błędy młodości"RMF FM

W sobotę sprawę komentował na Twitterze sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy Wojciech Kolarski. "W ostatnich dniach rozmawiałem z prezesem IPN i członkami kolegium Instytutu. Przekazałem jednoznaczne stanowisko Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nominacji we wrocławskim oddziale. Dyrektorem w IPN może być wyłącznie osoba o nieposzlakowanej opinii" – napisał.

W niedzielę do sprawy odniósł się w "Kawie na ławę" doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz. - Sądzę, że doktor (Greniuch) nie powinien dalej być szefem oddziału IPN – oświadczył.

Zybertowicz: Greniuch nie powinien dalej być szefem oddziału IPN
Zybertowicz: Greniuch nie powinien dalej być szefem oddziału IPNTVN24

List otwarty w tej sprawie wystosowali byli opozycjoniści antykomunistyczni z Wrocławia. "Sprzeciwiamy się powołaniu Tomasza Greniucha na szefa oddziału IPN we Wrocławiu, sprzeciwialibyśmy się powołaniu go na jakiekolwiek funkcje publiczne" – napisali. "Ta nominacja obraża nas, obraża pamięć i ofiarę walczących z faszyzmem i komunizmem, wszystkich związanych z niepodległościową i wolnościową tradycją" – dodali.

Greniuch: nigdy nie byłem nazistą, za nieodpowiedzialny gest przepraszam

W piątek IPN opublikował komunikat, w którym cytował słowa Greniucha. "Moja rodzina została doświadczona przez oba totalitaryzmy: niemiecki nazizm i sowiecki komunizm" – stwierdził szef wrocławskiego oddziału Instytutu.

Zaangażowanie Tomasza Greniucha w działalność skrajnie prawicowego Obozu Narodowo-Radykalnego - podał IPN - "wynikało z bezkompromisowych postaw wobec nazizmu i komunizmu mentorów ruchu".

"Nigdy nie byłem nazistą, za nieodpowiedzialny gest sprzed kilkunastu laty jeszcze raz przepraszam i uważam to za błąd. Symbole i gesty, które wznosiłem to była młodzieńcza brawura, często głucha na zdrowy rozsądek i konsekwencje. Nigdy jednak nie miały one podłoża gloryfikowania totalitaryzmów" – powiedział Greniuch cytowany przez IPN.

Tomasz Greniuch, nowy szef wrocławskiego IPN, o nazistowskich gestach: młodzieńcza brawura, pewna bezkompromisowość
Tomasz Greniuch, nowy szef wrocławskiego IPN, o nazistowskich gestach: młodzieńcza brawura, pewna bezkompromisowośćTVN24, Radio Rodzina

Sam prezes IPN Jarosław Szarek, dopytywany o sprawę przez dziennikarzy w niedzielę, konsekwentnie unikał konkretnej odpowiedzi.

Autor:mjz//rzw

Źródło: Fakty TVN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości