- Podłączyłem router jednym kablem do Kopenhagi, drugim kablem do Wydziału Fizyki UW. Dzięki temu wydział uzyskał łączność ze światem - wspomina Rafał Pietrak, uznawany za jednego z dwóch pierwszych polskich internautów. Polska ma dostęp do sieci już 25 lat. Materiał programu "Polska i Świat".
17 sierpnia 1991 roku nad Wisłą ruszył internet. Za pierwszych użytkowników sieci uznaje się fizyków Rafała Pietraka i dr Grzegorza Poloka. To oni tamtego sierpniowego dnia podłączyli Polskę do sieci. Jeden w Krakowie, a drugi w Warszawie. - Podpinałem te kabelki, po których to poszło - wspomina Rafał Pietrak. - Podłączyłem router na Krakowskim Przedmieściu jednym kablem do Kopenhagi, drugim kablem do Wydziału Fizyki (UW - red.). Dzięki temu Wydział Fizyki uzyskał łączność poprzez ten router ze światem - mówi Pietrak. - To była wtedy łączność na poziomie europejskim, 9600 bitów na sekundę, co dzisiaj jest oczywiście śmieszną prędkością - stwierdza dr Grzegorz Polok.
Całe połączenie trwało minutę. Rafał Pietrak napisał jednego maila do Jana Sorensena z Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego.
Początki internetu
Początkowo Internet był dostępny tylko na dużych uczelniach. W 1995 roku zaczęły powstawać pierwsze portale. Do sieci podłączonych było kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Wtedy, aby uzyskać połączenie z siecią, trzeba było wybrać słynny już numer 20 21 22. Internauci słyszeli wówczas charakterystyczny sygnał połączenia. Łączenie trwało około minuty. Po podłączeniu do sieci nie można było rozmawiać w mieszkaniu przez telefon stacjonarny. Później nastąpił wysyp nieco już zapomnianych kafejek internetowych. Dziś internet to narzędzie codziennego użytku. Obecnie z internetu przynajmniej raz dziennie korzysta ponad 60 procent Polaków.
Autor: kło/ja / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24