Polskie MSZ zaniepokojone decyzją białoruskich władz w sprawie telewizji Biełsat

bielsat screen
Litwa odgradza się od Białorusi drutem kolczastym
Źródło: MINISTERSTWO OBRONY LITWY

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zaniepokojenie uznaniem przez białoruskie władze portalu internetowego telewizji Biełsat za ekstremistyczny. Decyzja ta jest kolejnym elementem trwającej od wielu miesięcy nagonki władz w Mińsku na niezależne media i środowiska myślące inaczej niż obóz rządzący - uznał polski resort dyplomacji.

O uznaniu strony internetowej telewizji Biełsat oraz jej sieci społecznościowych za ekstremistyczne poinformowało we wtorek białoruskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Taką decyzję ogłosił 27 lipca sąd w Homlu.

Podstawą - jak przekazało białoruski resort spraw wewnętrznych - były materiały kontroli Głównego Departamentu do spraw Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją (HUBAZiK) w obwodzie homelskim".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Białoruska wersja portalu telewizji Biełsat
Białoruska wersja portalu telewizji Biełsat
Źródło: belsat.eu

Komunikat MSZ: z zaniepokojeniem przyjęliśmy decyzję białoruskiego sądu

W środę oświadczenie w tej sprawie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Uznanie aktywności publicystycznej TV Belsat prowadzonej na portalach internetowych za ekstremistyczną jest kolejnym elementem trwającej od wielu miesięcy nagonki władz w Mińsku na niezależne media i środowiska myślące inaczej niż rządzący. Z niepokojem przyjęliśmy decyzję białoruskiego sądu w tej sprawie. Zwróciliśmy się do strony białoruskiej o wyjaśnienia" - podano w komunikacie MSZ.

Zdaniem resortu "restrykcje wobec niezależnych mediów i wolności słowa wkomponowują się we wciąż poszerzane na Białorusi mechanizmy represji i zastraszania społeczeństwa, co jest nieakceptowalne przez społeczność międzynarodową".

"TV Belsat ma ugruntowaną pozycję i solidnie wypracowaną renomę nośnika niezależnej i rzetelnej informacji dla białoruskiego społeczeństwa. Wszelkie próby ograniczenia jej działalności spotykają się z naszym jednoznacznym sprzeciwem" - oświadczyło MSZ. Wezwało też Mińsk "do respektowania wolności słowa, niezależnych mediów i poszanowania statusu dziennikarzy".

Czytaj także: