Tragedia w słowackich Tatrach. Nie żyje trzech polskich turystów

Znaleziono ciała Polaków
Ciała trzech mężczyzn znaleziono w słowackich Tatrach
Źródło: TVN24
Słowaccy ratownicy górscy poinformowali o odnalezieniu ciał trzech turystów z Polski. Mężczyźni w piątek rano wyruszyli w kierunku Gerlacha, najwyższego szczytu Tatr.
TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Ciała turystów znaleziono około południa pod południową ścianą Małego Gerlacha. Następnie rozpoczęło się ich zwożenie do Starego Smokowca. Dokładne okoliczności śmierci Polaków będą badane.

Grupa trzech turystów, z których jeden miał uprawnienia przewodnika wysokogórskiego, wybrała się na najwyższy szczyt Tatr w piątek o godzinie 7 rano. Wyruszyli ze schroniska "Dom Śląski" w kierunku Batyżowieckiego Stawu. Na szczyt mieli ruszyć trasą przez Batyżowiecką Próbę. Ratowników zawiadomił ich znajomy, z którym mieli spotkać się parkingu przed szlakiem. Mężczyzna zawiadomił Horską Zachranną Służbę (słowacki odpowiednik TOPR) jeszcze przed północą w piątek.

Ratownicy sprawdzili, czy Polaków nie ma w schronisku i jeszcze w nocy z piątku na sobotę sprawdzano okolice Batyżowieckiej Doliny. Na miejsce zadysponowano policję z lokalizatorem telefonów komórkowych, co potwierdziło, że turyści cały czas są w górach. W sobotę Polaków poszukiwano z pokładu śmigłowca. Na miejsce przybyli także ratownicy TOPR z Zakopanego. Poszukiwania przerwano na noc i wznowiono w niedzielę nad ranem.

Znaleziono ciała Polaków
Znaleziono ciała Polaków
Źródło: Horská záchranná služba

Ciała mężczyzn zostały znalezione w niedzielę około południa. Słowaccy ratownicy przypuszczają, że jeden z mężczyzn, który posiadał uprawnienia przewodnika górskiego UIMLA (Union of International Mountain Leader Associations), prowadził dwóch klientów na szczyt. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich Jan Gąsienica-Roj, te uprawnienia nie upoważniają jednak do prowadzenia turystów w tereny wspinaczkowe, w tym na Gerlach.

- Przewodnik górski UIMLA może prowadzić turystów w miejsca, gdzie są wyznaczone szlaki, wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby użycia technik linowych, sprzętu wspinaczkowego. Te zasady są respektowane również na Słowacji, a tamtejsze przepisy jasno określają, kto może prowadzić turystów na Gerlach – wyjaśnił Gąsienica-Roj.

Warunki w Tatrach

Gerlach wznosi się na 2655 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Tatrach oraz w całych Karpatach. Leży w całości po słowackiej stronie Tatr. Szczyt dostępny jest jedynie dla taterników. Turyści niemający uprawnień taternickich nie mogą samodzielnie go zdobywać. Najczęściej uczęszczane wejście na Gerlach jest poprowadzone z Doliny Wielickiej. Szczyt można także zdobyć z Doliny Batyżowieckiej.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Po kilkudniowej odwilży w Tatrach powróciły silne mrozy, a szlaki zostały skute lodem. Do poruszania się w takich warunkach konieczny jest odpowiedni sprzęt turystyczny i umiejętności posługiwania się nim. Przy planowaniu wyprawy w wyższe partie gór niezbędne są raki, czekany, kaski oraz lawinowe ABC, czyli detektor, sonda i łopatka. 

Czytaj także: