TVN24 | Polska

Siedem osób odpowie za lichwiarstwo. Jest akt oskarżenia

TVN24 | Polska

Autor:
wini/
tam
Źródło:
PAP
Tarnów (Małopolska)
Tarnów (Małopolska)Google Earth
wideo 2/4
Google EarthTarnów (Małopolska)

Siedem osób miało udzielać pożyczek na lichwiarski procent. Oszuści mieli wykorzystywać trudną sytuację, w której znaleźli się pożyczkobiorcy. Do Sądu Okręgowego w Tarnowie (Małopolska) trafił właśnie akt oskarżenia w tej sprawie.

Podejrzani odpowiedzą w sumie za 42 przestępstwa, zarzuty dotyczą lichwiarskich pożyczek, stosowanie przemocy i gróźb oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledztwo prowadził Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

- Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie przestępstw polegających na wyzyskiwaniu przymusowego położenia osób i udzielania im pożyczek na lichwiarski procent. Cztery osoby są również oskarżone o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Kolejne zarzuty dotyczą również stosowania przemocy i gróźb bezprawnych w celu wymuszenia zwrotu świadczeń niewspółmiernych wobec kwoty udzielonych pożyczek - przekazała Prokuratura Krajowa.

Jak podano, prokurator dodatkowo zarzucił oskarżonym popełnienie przestępstw polegających na podżeganiu świadków do składania fałszywych zeznań oraz użycie gróźb bezprawnych w celu wywarcia wpływu na treść zeznań i wyjaśnień, obciążających członków zorganizowanej grupy przestępczej. - Czyny te zostały popełnione po tymczasowym aresztowaniu czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej - wyjaśniła PK.

- W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa funkcjonowała na terenie Tarnowa i okolic. Jej członkowie wyzyskiwali przymusowe położenie innych osób, najpierw udzielając takim osobom pożyczek pieniężnych, a następnie domagając się ich zwrotu z uwzględnieniem oprocentowania przekraczającego niekiedy kilkunastokrotnie regulowane przepisami maksymalne odsetki - tłumaczyła PK.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wśród oskarżonych adwokat

Według ustaleń śledczych w celu wyegzekwowania dochodzonych roszczeń sprawcy wykorzystywali dokumentację zawierającą prawdziwy podpis pokrzywdzonych, lecz wypełnioną niezgodnie z jego wolą i na ich szkodę. Tego rodzaju dokumenty były następnie przedstawione sądom oraz prokuraturze, wywołując w ten sposób błędne przekonanie tych organów co do rzeczywistych podstaw roszczeń majątkowych wobec pokrzywdzonych - podkreśliła PK.

- Posłużenie się tak przygotowaną dokumentacją przez członków zorganizowanej grupy przestępczej odbywało się z wykorzystaniem zaangażowania prawnika, a następnie adwokata, który również jest oskarżonym w tej sprawie - przekazali prokuratorzy.

W ramach śledztwa ustalono, że w kilku przypadkach działanie sprawców doprowadziło pokrzywdzonych do znacznych szkód materialnych oraz osobistych.

Po zatrzymaniu wobec pięciu oskarżonych - na wniosek prokuratora - sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Za zarzucone w akcie oskarżenia czyny może im grozić do 10 lat więzienia. 

Autor:wini/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości