Od starożytności służy ochronie, ale nie tylko - wystarczy wspomnieć współczesną tarczę szkolną czy hamulcową. - Dziś tarcza to rzecz umowna - mówił w TVN24 dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Janusz Cisek, nawiązując do amerykańskiej instalacji w Redzikowie.
W środę została podpisana umowa w sprawie instalacji elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Wielu pyta - a cóż to takiego ta tarcza? Zanim wyjaśnimy, warto zastanowić się, jakie tarcze już pojawiały się w historii naszego kraju, a jakie być może się jeszcze pojawią.
Z drewna, skóry i żółwia
Pierwsze tarcze robiono z drewna, skóry zwierzęcej lub skorupy żółwia. Dopiero potem wyparły je tarcze wykonywane z metalu. W średniowieczu popularny był zaokrąglony kształt tarcz, zwężających się ku dołowi. Dzięki temu można je było używać siedząc na koniu. W średniowieczu dobra tarcza kosztowała tyle co krowa.
Z biegiem czasu tarcze coraz bardziej różniły się, głównie wielkością i ciężarem, tarcze piesze i jeździeckie. W tym stuleciu konni używali co najmniej trzech typów tarcz. W dalszym ciągu były to okazy trójkątne, ale nieco mniejsze od starszych i z lekko zaokrąglonymi bokami. Ich zewnętrzną powierzchnię malowano, umieszczając częstokroć znaki herbowe.
Wydawało się, że tarcza na zawsze odejdzie do historii po tym, jak wynaleziono proch. Okazało się jednak, że ten pożyteczny przedmiot przydaje się do dzisiaj. Zmieniły się tylko materiały, z jakich wykonuje się tarcze.
Dziś to broń policji
Obecnie tarcze używane są głównie przez policję i służą do pacyfikowania zamieszek. Są zazwyczaj wykonane z metalu lub tworzyw syntetycznych, przezroczyste, żeby zapewnić policjantom pełną widoczność. Metalowe, mają małe okienka na wysokości oczu. Tarcze tego typu służą do blokowania, bądź pchania tłumu, a także do obrony przed pociskami i koktajlami Mołotowa.
Tarcze przyszłości
M.in. w "Diunie" i "Gwiezdnych Wrotach" pojawiły się tarcze odbijające, bądź absorbujące atak, które w stanie ochraniać statki kosmiczne, planety, budynki a nawet ludzi. Zazwyczaj są przedstawiane jako niewidoczne, świecące powierzchnie. Już na początku XX wieku zrodził się pomysł stworzenia tarczy energii. W filmie "The Night Land" z 1912 roku, ostatni przedstawiciele ludzkości są chronieni przez takie "cudo". Tarcze energii mogą zarówno odbijać promienie energii, jak i fizyczne pociski (Star Trek). W świecie Gwiezdnych Wojen istnieją również tarcze promieniowe, które mogą bez problemu zatrzymywać broń laserową.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24