Szymborska, Łapicki, Villas... Ich już nie ma

Wisława Szymborska odeszła 1 lutego 2012 r.
Wisława Szymborska odeszła 1 lutego 2012 r.
tvn24
Odeszli w ciągu ostatniego rokutvn24

Ostatni rok pozostawił głębokie straty przede wszystkim w świecie polskiego teatru, muzyki rozrywkowej i sportu. Odeszli giganci narodowej sceny - Adam Hanuszkiewicz i Andrzej Łapicki, niezapomniane gwiazdy muzyki rozrywkowej - Violetta Villas i Irena Jarocka, a także sportowi mistrzowie - Włodzimierz Smolarek i Jerzy Kulej. Nie ma już z nami noblistki Wisławy Szymborskiej ani zasłużonego polityka Wiesława Chrzanowskiego.

4 grudnia 2011 r. - Zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów i aktorów teatralnych Adam Hanuszkiewicz. Miał 87 lat.

Na deskach teatru zadebiutował w 1945 roku. W latach 1956-63 był dyrektorem artystycznym Telewizji Polskiej, później dyrektorem teatrów warszawskich: Powszechnego, Narodowego i Nowego. Był współtwórcą i pierwszym reżyserem naczelnym Teatru TV. Na dorobek artysty składają się też role filmowe. Hanuszkiewicz był samoukiem. Nie ukończył żadnej z artystycznych uczelni.

Czterokrotnie żonaty, w tym trzy razy z aktorkami: Zofią Rysiówną, Zofią Kucówną i Magdaleną Cwenówną.

5 grudnia 2011 r. - Jedna z największych gwiazd wokalnych w Polsce Violetta Villas zmarła w wieku 73 lat. Wykonywała zarówno muzykę rozrywkową, kolędy i pieśni religijne, jak i kompozycje klasyczne, arie operowe i operetkowe. Doceniana była także za granicą - francuska i amerykańska prasa pisały o niej: "głos ery atomowej", "biały kruk wokalistyki światowej".

W ostatnich latach Villas budziła wiele kontrowersji. Znana ze swojej dobroczynności dla zwierząt piosenkarka założyła w Lewinie Kłodzkim, obok swego domu, schronisko, w którym zgromadziła ponad 300 kotów, 150 psów i kilkanaście kóz. Villas zarzucano jednak, że przyjęła za dużo zwierząt i przestała sobie z nimi radzić nie zapewniając im warunków sanitarnych. Schronisko zamknięto.

Prokuraturze i biegłym nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny zgonu Villas. Obecnie toczy się proces jej opiekunki, oskarżonej o psychiczne znęcanie się nad artystką.

21 stycznia 2012 r. - Odeszła piosenkarka Irena Jarocka, wykonawczyni piosenek "Wymyśliłam Cię", "Motylem jestem", "Odpływają kawiarenki". Artystka zmarła po walce z ciężką chorobą w wieku 66 lat.

Debiutowała już w wieku 20 lat. Wystąpiła wtedy m.in. na festiwalu w Opolu. Wielokrotnie śpiewała także na sopockiej scenie. Przez wiele lat przebywała poza krajem. W 1990 roku na stałe wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Do Polski powróciła w 2007 roku. Była laureatką wielu prestiżowych nagród na światowych festiwalach piosenki, a także plebiscytów prasowych i radiowych na najpopularniejszą piosenkarkę roku. Nagrała wiele płyt, ostatnie z nich to "Małe rzeczy" wydane w 2008 r. i "Ponieważ znów są Święta" w 2010 r.

W 1976 roku zagrała w kinowej ekranizacji serialu "Czterdziestolatek" - "Motylem jestem, czyli romans 40-latka" w reżyserii Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza. W filmie można także usłyszeć piosenki w jej wykonaniu.

1 lutego 2012 r. - Po długiej chorobie zmarła w swoim domu w Krakowie jedna z najbardziej cenionych poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla, Wisława Szymborska. Miała 89 lat.

Wiersze Szymborskiej tłumaczono m.in. na angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, czeski, słowacki, szwedzki, bułgarski, albański i chiński. Jej poezja jest refleksyjna, stawia egzystencjalne pytania a zarazem pełna jest ironii i humoru.

W uzasadnieniu werdyktu przyznającego Szymborskiej literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku członkowie Szwedzkiej Akademii napisali, że nagrodę przyznano "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

7 marca 2012 r. - W wieku 54 lat odszedł jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy - napastnik, pomocnik - Włodzimierz Smolarek. Był gwiazdą reprezentacji Polski.

Największe sukcesy odnosił będąc piłkarzem Widzewa, z którym zdobył dwa mistrzostwa Polski w 1981 i 1982 roku. Z łódzką drużyną wywalczył także Puchar Polski w 1985 roku. Piłkarz odnosił sukcesy także w reprezentacji Polski, w której rozegrał 60 spotkań i strzelił 13 bramek.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej zajął się pracą trenerską, prowadził drużyny juniorskie w Feyenoordzie.

Włodzimierz Smolarek był jednym z najwybitniejszych polskich piłkarzy
Włodzimierz Smolarek był jednym z najwybitniejszych polskich piłkarzytvn24

11 marca 2012 r. - Zmarł Bogusław Mec – piosenkarz, artysta plastyk i kompozytor. Artysta miał 65 lat. Od 11 lat chorował na białaczkę. Bogusław Mec to klasyk polskiej muzyki rozrywkowej. Ze względu na walory głosowe i repertuar często określano go jako "mistrza ballady". Zadebiutował w 1970 roku na Łódzkiej Giełdzie Piosenki. Rok później został laureatem koncertu Debiuty podczas festiwalu w Opolu. Jednym z jego największych przebojów jest nostalgiczna piosenka "Jej portret".

W 2008 r. wydał swój ostatni album "Duety", na którym znalazły się jego wielkie przeboje na nowo wykonane m.in. z Krzysztofem Kiljańskim, Marcinem Rozynkiem, Justyną Steczkowską, Anną Marią Jopek i Tatianą Okupnik.

22 kwietnia 2012 r. - Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 82 lat, zmarł Jan Suzin – polski prezenter telewizyjny i architekt. Jego głos rozpoznawali wszyscy Polacy. Był jednym z dwóch pierwszych lektorów TVP i wystąpił w pierwszym emitowanym programie telewizyjnym.

Z wykształcenia architekt - ukończył Politechnikę Warszawską, należał do zespołu projektującego warszawską MDM. Jednak przez niemal całe życie zawodowe był związany z TVP. Pracę w telewizji rozpoczął w roku 1955, odszedł z niej w 1996 roku.

Przez lata był prezenterem Dziennika Telewizyjnego. Wystąpił w kilku komediach i serialach ("Brunet wieczorową porą", "Nie lubię poniedziałku", "Pan Samochodzik i templariusze", "Tulipan"), najczęściej grając samego siebie.

Już na emeryturze w nielicznych wypowiedziach dla mediów ubolewał nad kondycją współczesnej telewizji i wszechobecnymi reklamami. W domu nie miał telewizora.

Wiesław Chrzanowski był marszałkiem Sejmu I kadencji
Wiesław Chrzanowski był marszałkiem Sejmu I kadencjitvn24

29 kwietnia 2012 r. - Odszedł Wiesław Chrzanowski, założyciel i pierwszy prezes ZChN, marszałek Sejmu I kadencji, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Miał 88 lat.

Był profesorem nauk prawnych, adwokatem, żołnierzem Armii Krajowej, powstańcem warszawskim i działaczem antykomunistycznej opozycji.

W latach 1997-2001 Chrzanowski zasiadał w Senacie z listy AWS , był przewodniczącym komisji nadzwyczajnej legislacji europejskiej.

W 2001 wycofał się z polityki i nie ubiegał się o reelekcję.

16 czerwca 2012 r. - W wieku 66 lat zmarł gen. Sławomir Petelicki, generał brygady, twórca i pierwszy dowódca GROM. Zginął od strzału w głowę. Najprawdopodobniej było to samobójstwo.

Petelicki był generałem w stanie spoczynku (nominację dostał w 1998 r. od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego).

Urodzony w 1946 r. Petelicki ukończył prawo. Był twórcą i pierwszym dowódcą (do 1995 r.) sformowanej w 1990 r. słynnej jednostki antyterrorystycznej GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego).

22 czerwca 2012 r. - Zmarła Magdalena Prokopowicz, prezes fundacji "Rak'n'Roll Wygraj Życie". Odeszła w wieku 35 lat, po ośmiu latach walki z nowotworem. Była pomysłodawczynią kampanii "Zbieram na cycki, nowe fryzury i dragi".

Prokopowicz miała 27 lat kiedy zachorowała na rozsiany nowotwór piersi. Mimo choroby urodziła zdrowego syna - Leona (dziś ma cztery lata) i nie przestała walczyć. W 2009 roku założyła fundację "Rak'n'Roll. Wygraj życie". Misją Fundacji jest zmiana schematu myślenia na temat choroby nowotworowej. W swoich działaniach fundacja skupia się na pozytywnej energii, uśmiechu, radości życia i niekonwencjonalnych sposobach promowania walki z nowotworem.

Jerzy Kulej nigdy nie został znokautowany
Jerzy Kulej nigdy nie został znokautowanytvn24

13 lipca 2012 r. - W wieku 71 lat w Warszawie zmarł Jerzy Kulej – polski pięściarz, dwukrotny mistrz olimpijski, komentator sportowy, poseł na Sejm RP IV kadencji. Uważany jest za najwybitniejszego polskiego boksera w historii. Nigdy nie został znokautowany.

Pochodzący z Częstochowy Kulej jest najwybitniejszym polskim bokserem w historii, oprócz dwóch złotych medali olimpijskich (Rzym 1964 i Meksyk 1968), w dorobku ma tytuły mistrza Europy (1963, 1965) i wicemistrza (1967). Ośmiokrotnie był mistrzem Polski. Ostatnio zajmował się komentowaniem walk bokserskich. W latach 2001-2005 Kulej był posłem na Sejm (wybrany z listy SLD).

21 lipca 2012 r. - Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, reżyser Andrzej Łapicki zmarł w wieku 88 lat. W swoim dorobku miał ponad 100 ról teatralnych oraz kilkadziesiąt telewizyjnych i filmowych.

Na ekranie Łapicki zadebiutował – co znamienne - w pierwszym polskim filmie powojennym - w roli konspiratora w przeboju Leonarda Buczkowskiego "Zakazane piosenki" (1946). Większe, pierwszoplanowe role we wspomnianych produkcjach Wajdy i Konwickiego nadeszły w latach 60-tych. Wielka kreacja Poety w „Weselu”, postać Afraniusza w „Piłacie i innych”, reżysera we „Wszystko na sprzedaż" czy ponowne spotkanie z Konwickiem w filmie „Jak daleko stąd, jak blisko”.

Łapicki ma też na swoim koncie ponad 100 ról teatralnych i właśnie o teatrze mówił jako o swojej największej miłości.

W 2009 r. ożenił się z 60 lat młodszą Kamilą Mścichowską. - Zagrałem w życiu 200 ról, wyreżyserowałem ponad sto przedstawień, ale nigdy o mnie tyle nie pisano, jak teraz, gdy znów się ożeniłem. A mnie się po prostu znudziło siedzenie przed telewizorem, oglądanie polityków czy ligi angielskiej, którą zresztą bardzo cenię. No i tak stałem się celebrytą – komentował.

2 sierpnia 2012 r. - Zmarł Tomasz "Szakal" Szukalski, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych. Miał 65 lat.

Choć ukończył klasę klarnetu, to samodzielnie nauczył się grać na saksofonie sopranowym i tenorowym. Ważnym etapem jego kariery okazał się okres współpracy (od 1972) z zespołem Zbigniewa Namysłowskiego. W latach 70. Szukalski grywał też z innymi tytanami polskiego jazzu: Włodzimierzem Nahornym, Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim. W 1977 roku Szukalski założył autorski zespół The Quartet, na którego repertuar składały się m.in. jego własne kompozycje.

W 1984 r. muzyk zaczął współpracę z nowym zespołem - trio, którego album "Time Killers" został uznany przez krytykę za najciekawszą polską płytę jazzową lat 80.

9 sierpnia 2012 r. - Odszedł wybitny polski malarz, grafik, scenograf i architekt - Jan Sawka - zamieszkały od lat 70. w USA. Miał 66 lat. Przyczyną nagłej śmierci artysty był atak serca. Zaczynał jako plakacista i grafik ilustracyjny. W latach 80. zasłynął jako autor przestrzennych obiektów - tzw. Banners (Sztandary). Łączył je w cykle tematyczne, które nawiązywały do współczesnych problemów społecznych i politycznych. W 1978 r. Sawkę nagrodzono złotym medalem na VII Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. Oprócz grafiki, artysta zajmował się rysunkiem, malarstwem oraz architekturą. W 1976 r. wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie postanowił pozostać na stałe. Rok później - obawiając się deportacji do kraju - osiedlił się w USA.

10 października 2012 r. - Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych Jerzy Jarocki zmarł w wieku 83 lat.

Był jednym z największych reżyserów w historii polskiego teatru. Od debiutu w 1957 roku - "Balem manekinów" Brunona Jasieńskiego w Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach - artysta zrealizował ponad sto przedstawień na scenach Polski i Europy. Do jego najwybitniejszych spektakli należą inscenizacje dramatów Różewicza - "Wyszedł z domu","Stara kobieta wysiaduje", "Na czworakach", "Pułapka". Do kanonu przeszły również reżyserowane przez niego sztuki Witkacego, jak "Matka" czy "Szewcy" i Mrożka - "Tango", "Rzeźnia", "Garbus", "Pieszo", "Portret". Jarocki był także pedagogiem, tłumaczem i dramaturgiem. Od 2003 roku był związany z Teatrem Narodowym, wyreżyserował tu swoje ostatnie przedstawienia, m.in. "Kosmos" Witolda Gombrowicza (2005) oraz "Miłość na Krymie" (2007) i "Tango" (2009) Sławomira Mrożka.

12 października 2012 r. - Zmarła Anna Laszuk – dziennikarka radiowa, znana feministka. Miała 43 lata, walczyła z nowotworem.

Laszuk napisała m.in. "Małą książkę o homofobii" przeznaczoną dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów. To swego rodzaju podręcznik, który na konkretnych przykładach wskazuje jakie zagrożenia powodować mogą wrogie stereotypy, uprzedzenia i wynikające z nich dyskryminacja oraz wykluczenie konkretnych osób i całych grup społecznych.

Ostatnio pracowała w Radiu TOK FM, w którym prowadziła audycję "Komentarze".

Gintrowski występował razem z Kaczmarskim i Łapińskim
Gintrowski występował razem z Kaczmarskim i Łapińskimtvn24

21 października 2012 r. - Po ciężkiej chorobie zmarł muzyk Przemysław Gintrowski. Pieśniarz, kompozytor, nauczyciel muzyki miał 61 lat. W 1979 r. stworzył trio wspólnie z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim. Razem stworzyli program poetycki "Mury". Tytułowa piosenka stała się potem nieformalnym hymnem "Solidarności" i symbolem walki z reżimem.

Gintrowski pracował też jako kompozytor muzyki filmowej – w latach 80. stworzył muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i seriali - m.in. do filmu "Matka Królów", serialu komediowego Stanisława Barei "Zmiennicy" czy filmu "Tato" Macieja Ślesickiego.

Autor: MON/ ola / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA | prezydent.pl/Wojciech Grzędziński, Mariusz Kubik, Bechstein

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl