Szymborska, Łapicki, Villas... Ich już nie ma

Wisława Szymborska odeszła 1 lutego 2012 r.
Wisława Szymborska odeszła 1 lutego 2012 r.
tvn24
Odeszli w ciągu ostatniego rokutvn24

Ostatni rok pozostawił głębokie straty przede wszystkim w świecie polskiego teatru, muzyki rozrywkowej i sportu. Odeszli giganci narodowej sceny - Adam Hanuszkiewicz i Andrzej Łapicki, niezapomniane gwiazdy muzyki rozrywkowej - Violetta Villas i Irena Jarocka, a także sportowi mistrzowie - Włodzimierz Smolarek i Jerzy Kulej. Nie ma już z nami noblistki Wisławy Szymborskiej ani zasłużonego polityka Wiesława Chrzanowskiego.

4 grudnia 2011 r. - Zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów i aktorów teatralnych Adam Hanuszkiewicz. Miał 87 lat.

Na deskach teatru zadebiutował w 1945 roku. W latach 1956-63 był dyrektorem artystycznym Telewizji Polskiej, później dyrektorem teatrów warszawskich: Powszechnego, Narodowego i Nowego. Był współtwórcą i pierwszym reżyserem naczelnym Teatru TV. Na dorobek artysty składają się też role filmowe. Hanuszkiewicz był samoukiem. Nie ukończył żadnej z artystycznych uczelni.

Czterokrotnie żonaty, w tym trzy razy z aktorkami: Zofią Rysiówną, Zofią Kucówną i Magdaleną Cwenówną.

5 grudnia 2011 r. - Jedna z największych gwiazd wokalnych w Polsce Violetta Villas zmarła w wieku 73 lat. Wykonywała zarówno muzykę rozrywkową, kolędy i pieśni religijne, jak i kompozycje klasyczne, arie operowe i operetkowe. Doceniana była także za granicą - francuska i amerykańska prasa pisały o niej: "głos ery atomowej", "biały kruk wokalistyki światowej".

W ostatnich latach Villas budziła wiele kontrowersji. Znana ze swojej dobroczynności dla zwierząt piosenkarka założyła w Lewinie Kłodzkim, obok swego domu, schronisko, w którym zgromadziła ponad 300 kotów, 150 psów i kilkanaście kóz. Villas zarzucano jednak, że przyjęła za dużo zwierząt i przestała sobie z nimi radzić nie zapewniając im warunków sanitarnych. Schronisko zamknięto.

Prokuraturze i biegłym nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny zgonu Villas. Obecnie toczy się proces jej opiekunki, oskarżonej o psychiczne znęcanie się nad artystką.

21 stycznia 2012 r. - Odeszła piosenkarka Irena Jarocka, wykonawczyni piosenek "Wymyśliłam Cię", "Motylem jestem", "Odpływają kawiarenki". Artystka zmarła po walce z ciężką chorobą w wieku 66 lat.

Debiutowała już w wieku 20 lat. Wystąpiła wtedy m.in. na festiwalu w Opolu. Wielokrotnie śpiewała także na sopockiej scenie. Przez wiele lat przebywała poza krajem. W 1990 roku na stałe wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Do Polski powróciła w 2007 roku. Była laureatką wielu prestiżowych nagród na światowych festiwalach piosenki, a także plebiscytów prasowych i radiowych na najpopularniejszą piosenkarkę roku. Nagrała wiele płyt, ostatnie z nich to "Małe rzeczy" wydane w 2008 r. i "Ponieważ znów są Święta" w 2010 r.

W 1976 roku zagrała w kinowej ekranizacji serialu "Czterdziestolatek" - "Motylem jestem, czyli romans 40-latka" w reżyserii Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza. W filmie można także usłyszeć piosenki w jej wykonaniu.

1 lutego 2012 r. - Po długiej chorobie zmarła w swoim domu w Krakowie jedna z najbardziej cenionych poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla, Wisława Szymborska. Miała 89 lat.

Wiersze Szymborskiej tłumaczono m.in. na angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, czeski, słowacki, szwedzki, bułgarski, albański i chiński. Jej poezja jest refleksyjna, stawia egzystencjalne pytania a zarazem pełna jest ironii i humoru.

W uzasadnieniu werdyktu przyznającego Szymborskiej literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku członkowie Szwedzkiej Akademii napisali, że nagrodę przyznano "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

7 marca 2012 r. - W wieku 54 lat odszedł jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy - napastnik, pomocnik - Włodzimierz Smolarek. Był gwiazdą reprezentacji Polski.

Największe sukcesy odnosił będąc piłkarzem Widzewa, z którym zdobył dwa mistrzostwa Polski w 1981 i 1982 roku. Z łódzką drużyną wywalczył także Puchar Polski w 1985 roku. Piłkarz odnosił sukcesy także w reprezentacji Polski, w której rozegrał 60 spotkań i strzelił 13 bramek.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej zajął się pracą trenerską, prowadził drużyny juniorskie w Feyenoordzie.

Włodzimierz Smolarek był jednym z najwybitniejszych polskich piłkarzy
Włodzimierz Smolarek był jednym z najwybitniejszych polskich piłkarzytvn24

11 marca 2012 r. - Zmarł Bogusław Mec – piosenkarz, artysta plastyk i kompozytor. Artysta miał 65 lat. Od 11 lat chorował na białaczkę. Bogusław Mec to klasyk polskiej muzyki rozrywkowej. Ze względu na walory głosowe i repertuar często określano go jako "mistrza ballady". Zadebiutował w 1970 roku na Łódzkiej Giełdzie Piosenki. Rok później został laureatem koncertu Debiuty podczas festiwalu w Opolu. Jednym z jego największych przebojów jest nostalgiczna piosenka "Jej portret".

W 2008 r. wydał swój ostatni album "Duety", na którym znalazły się jego wielkie przeboje na nowo wykonane m.in. z Krzysztofem Kiljańskim, Marcinem Rozynkiem, Justyną Steczkowską, Anną Marią Jopek i Tatianą Okupnik.

22 kwietnia 2012 r. - Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 82 lat, zmarł Jan Suzin – polski prezenter telewizyjny i architekt. Jego głos rozpoznawali wszyscy Polacy. Był jednym z dwóch pierwszych lektorów TVP i wystąpił w pierwszym emitowanym programie telewizyjnym.

Z wykształcenia architekt - ukończył Politechnikę Warszawską, należał do zespołu projektującego warszawską MDM. Jednak przez niemal całe życie zawodowe był związany z TVP. Pracę w telewizji rozpoczął w roku 1955, odszedł z niej w 1996 roku.

Przez lata był prezenterem Dziennika Telewizyjnego. Wystąpił w kilku komediach i serialach ("Brunet wieczorową porą", "Nie lubię poniedziałku", "Pan Samochodzik i templariusze", "Tulipan"), najczęściej grając samego siebie.

Już na emeryturze w nielicznych wypowiedziach dla mediów ubolewał nad kondycją współczesnej telewizji i wszechobecnymi reklamami. W domu nie miał telewizora.

Wiesław Chrzanowski był marszałkiem Sejmu I kadencji
Wiesław Chrzanowski był marszałkiem Sejmu I kadencjitvn24

29 kwietnia 2012 r. - Odszedł Wiesław Chrzanowski, założyciel i pierwszy prezes ZChN, marszałek Sejmu I kadencji, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Miał 88 lat.

Był profesorem nauk prawnych, adwokatem, żołnierzem Armii Krajowej, powstańcem warszawskim i działaczem antykomunistycznej opozycji.

W latach 1997-2001 Chrzanowski zasiadał w Senacie z listy AWS , był przewodniczącym komisji nadzwyczajnej legislacji europejskiej.

W 2001 wycofał się z polityki i nie ubiegał się o reelekcję.

16 czerwca 2012 r. - W wieku 66 lat zmarł gen. Sławomir Petelicki, generał brygady, twórca i pierwszy dowódca GROM. Zginął od strzału w głowę. Najprawdopodobniej było to samobójstwo.

Petelicki był generałem w stanie spoczynku (nominację dostał w 1998 r. od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego).

Urodzony w 1946 r. Petelicki ukończył prawo. Był twórcą i pierwszym dowódcą (do 1995 r.) sformowanej w 1990 r. słynnej jednostki antyterrorystycznej GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego).

22 czerwca 2012 r. - Zmarła Magdalena Prokopowicz, prezes fundacji "Rak'n'Roll Wygraj Życie". Odeszła w wieku 35 lat, po ośmiu latach walki z nowotworem. Była pomysłodawczynią kampanii "Zbieram na cycki, nowe fryzury i dragi".

Prokopowicz miała 27 lat kiedy zachorowała na rozsiany nowotwór piersi. Mimo choroby urodziła zdrowego syna - Leona (dziś ma cztery lata) i nie przestała walczyć. W 2009 roku założyła fundację "Rak'n'Roll. Wygraj życie". Misją Fundacji jest zmiana schematu myślenia na temat choroby nowotworowej. W swoich działaniach fundacja skupia się na pozytywnej energii, uśmiechu, radości życia i niekonwencjonalnych sposobach promowania walki z nowotworem.

Jerzy Kulej nigdy nie został znokautowany
Jerzy Kulej nigdy nie został znokautowanytvn24

13 lipca 2012 r. - W wieku 71 lat w Warszawie zmarł Jerzy Kulej – polski pięściarz, dwukrotny mistrz olimpijski, komentator sportowy, poseł na Sejm RP IV kadencji. Uważany jest za najwybitniejszego polskiego boksera w historii. Nigdy nie został znokautowany.

Pochodzący z Częstochowy Kulej jest najwybitniejszym polskim bokserem w historii, oprócz dwóch złotych medali olimpijskich (Rzym 1964 i Meksyk 1968), w dorobku ma tytuły mistrza Europy (1963, 1965) i wicemistrza (1967). Ośmiokrotnie był mistrzem Polski. Ostatnio zajmował się komentowaniem walk bokserskich. W latach 2001-2005 Kulej był posłem na Sejm (wybrany z listy SLD).

21 lipca 2012 r. - Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, reżyser Andrzej Łapicki zmarł w wieku 88 lat. W swoim dorobku miał ponad 100 ról teatralnych oraz kilkadziesiąt telewizyjnych i filmowych.

Na ekranie Łapicki zadebiutował – co znamienne - w pierwszym polskim filmie powojennym - w roli konspiratora w przeboju Leonarda Buczkowskiego "Zakazane piosenki" (1946). Większe, pierwszoplanowe role we wspomnianych produkcjach Wajdy i Konwickiego nadeszły w latach 60-tych. Wielka kreacja Poety w „Weselu”, postać Afraniusza w „Piłacie i innych”, reżysera we „Wszystko na sprzedaż" czy ponowne spotkanie z Konwickiem w filmie „Jak daleko stąd, jak blisko”.

Łapicki ma też na swoim koncie ponad 100 ról teatralnych i właśnie o teatrze mówił jako o swojej największej miłości.

W 2009 r. ożenił się z 60 lat młodszą Kamilą Mścichowską. - Zagrałem w życiu 200 ról, wyreżyserowałem ponad sto przedstawień, ale nigdy o mnie tyle nie pisano, jak teraz, gdy znów się ożeniłem. A mnie się po prostu znudziło siedzenie przed telewizorem, oglądanie polityków czy ligi angielskiej, którą zresztą bardzo cenię. No i tak stałem się celebrytą – komentował.

2 sierpnia 2012 r. - Zmarł Tomasz "Szakal" Szukalski, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych. Miał 65 lat.

Choć ukończył klasę klarnetu, to samodzielnie nauczył się grać na saksofonie sopranowym i tenorowym. Ważnym etapem jego kariery okazał się okres współpracy (od 1972) z zespołem Zbigniewa Namysłowskiego. W latach 70. Szukalski grywał też z innymi tytanami polskiego jazzu: Włodzimierzem Nahornym, Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim. W 1977 roku Szukalski założył autorski zespół The Quartet, na którego repertuar składały się m.in. jego własne kompozycje.

W 1984 r. muzyk zaczął współpracę z nowym zespołem - trio, którego album "Time Killers" został uznany przez krytykę za najciekawszą polską płytę jazzową lat 80.

9 sierpnia 2012 r. - Odszedł wybitny polski malarz, grafik, scenograf i architekt - Jan Sawka - zamieszkały od lat 70. w USA. Miał 66 lat. Przyczyną nagłej śmierci artysty był atak serca. Zaczynał jako plakacista i grafik ilustracyjny. W latach 80. zasłynął jako autor przestrzennych obiektów - tzw. Banners (Sztandary). Łączył je w cykle tematyczne, które nawiązywały do współczesnych problemów społecznych i politycznych. W 1978 r. Sawkę nagrodzono złotym medalem na VII Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. Oprócz grafiki, artysta zajmował się rysunkiem, malarstwem oraz architekturą. W 1976 r. wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie postanowił pozostać na stałe. Rok później - obawiając się deportacji do kraju - osiedlił się w USA.

10 października 2012 r. - Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych Jerzy Jarocki zmarł w wieku 83 lat.

Był jednym z największych reżyserów w historii polskiego teatru. Od debiutu w 1957 roku - "Balem manekinów" Brunona Jasieńskiego w Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach - artysta zrealizował ponad sto przedstawień na scenach Polski i Europy. Do jego najwybitniejszych spektakli należą inscenizacje dramatów Różewicza - "Wyszedł z domu","Stara kobieta wysiaduje", "Na czworakach", "Pułapka". Do kanonu przeszły również reżyserowane przez niego sztuki Witkacego, jak "Matka" czy "Szewcy" i Mrożka - "Tango", "Rzeźnia", "Garbus", "Pieszo", "Portret". Jarocki był także pedagogiem, tłumaczem i dramaturgiem. Od 2003 roku był związany z Teatrem Narodowym, wyreżyserował tu swoje ostatnie przedstawienia, m.in. "Kosmos" Witolda Gombrowicza (2005) oraz "Miłość na Krymie" (2007) i "Tango" (2009) Sławomira Mrożka.

12 października 2012 r. - Zmarła Anna Laszuk – dziennikarka radiowa, znana feministka. Miała 43 lata, walczyła z nowotworem.

Laszuk napisała m.in. "Małą książkę o homofobii" przeznaczoną dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów. To swego rodzaju podręcznik, który na konkretnych przykładach wskazuje jakie zagrożenia powodować mogą wrogie stereotypy, uprzedzenia i wynikające z nich dyskryminacja oraz wykluczenie konkretnych osób i całych grup społecznych.

Ostatnio pracowała w Radiu TOK FM, w którym prowadziła audycję "Komentarze".

Gintrowski występował razem z Kaczmarskim i Łapińskim
Gintrowski występował razem z Kaczmarskim i Łapińskimtvn24

21 października 2012 r. - Po ciężkiej chorobie zmarł muzyk Przemysław Gintrowski. Pieśniarz, kompozytor, nauczyciel muzyki miał 61 lat. W 1979 r. stworzył trio wspólnie z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim. Razem stworzyli program poetycki "Mury". Tytułowa piosenka stała się potem nieformalnym hymnem "Solidarności" i symbolem walki z reżimem.

Gintrowski pracował też jako kompozytor muzyki filmowej – w latach 80. stworzył muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i seriali - m.in. do filmu "Matka Królów", serialu komediowego Stanisława Barei "Zmiennicy" czy filmu "Tato" Macieja Ślesickiego.

Autor: MON/ ola / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA | prezydent.pl/Wojciech Grzędziński, Mariusz Kubik, Bechstein

Pozostałe wiadomości

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Źródło:
Reuters

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Strzelanina w jednej z restauracji w Kanana nieopodal Klerksdorp w Republice Południowej Afryki. Nie żyje osiem osób. Motywy nie są jeszcze znane.

Osiem osób zastrzelonych w restauracji

Osiem osób zastrzelonych w restauracji

Źródło:
PAP

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Trwa zażarta walka o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. W ramach dziennikarskiego śledztwa "New York Timesa" ujawniono treść dokumentów sądowych związanych ze sprawą.

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Źródło:
"The Guardian", Reuters

"Państwowa Komisja Wyborcza wystąpiła do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o udostępnienie informacji na temat skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych" - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Jak dodał, odpowiedź od szefa rządu wyjaśnia, "jakie reguły finansowania - według wytycznych tejże PKW - obowiązują, a jaka była praktyka". PKW bada obecnie sprawozdania komitetów z wyborów parlamentarnych. Posiedzenie w sprawie tych sprawozdań ma się odbyć jeszcze w lipcu.

PKW napisała do premiera. Chce informacji na temat "skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych"

PKW napisała do premiera. Chce informacji na temat "skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia oraz nagranie z wypadku, do którego doszło na placu Konstytucji. Kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr - latarnię i miał awanturować się ze służbami, które przyjechały na miejsce. Jak się okazało, mężczyzna to policjant, był pijany.

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Z prognozy wynika, że porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę.

Pomarańczowe i żółte alarmy. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Pomarańczowe i żółte alarmy. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W niedzielę 28.07 do osób przebywających na terenie dwóch województw został rozesłany SMS z ostrzeżeniami przed silnym wiatrem. Eksperci apelują, aby unikać otwartych przestrzeni.

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Roboty segregujące śmieci, leczące ludzi, a nawet siejące trawę i tresujące muchy - takie prace młodych pacjentów z plasteliny zostaną przeniesione pędzlami na "Obraz w Pigułce". Prace dzieci wiernie naniosą na specjalnie przygotowane płótno wolontariusze pod okiem pomysłodawcy i inicjatywy, prof. Marcina Kowalika z krakowskiej ASP. Gotowy obraz zostanie zawieszony w szpitalu dziecięcym.

Plastelinowe prace młodych pacjentów przeniosą na obraz, który zawieszą w szpitalu

Plastelinowe prace młodych pacjentów przeniosą na obraz, który zawieszą w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Jak PKW weźmie wszystkie materiały z resortów, wszystkie materiały z prokuratury, będzie miała czarno na białym, że to były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy - mówił w TVN24 Tomasz Trela (Lewica), komentując sprawę subwencji wyborczej dla PiS. - Mamy podejrzenia, że w tym zakresie PKW może działać politycznie - stwierdził Krzysztof Szczucki (PiS). O sprawię dyskutowali goście "Kawy na ławę".

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

Źródło:
TVN24

W niedzielę pożegnano dziesięcioro dzieci, zabitych w sobotnim ataku Hezbollahu na miasteczko Madżdal Szams na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. W pogrzebie wzięły udział tysiące ludzi.

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Źródło:
PAP

Plan pokojowy będzie gotowy do końca listopada. Zostanie poprzedzony serią rozmów z krajami trzecimi na temat integralności terytorialnej naszego państwa - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ekskluzywnym wywiadzie, wyemitowanym w sobotę przez japońską telewizję NHK.

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Źródło:
PAP

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl