Ostatnia prosta przed finałem Szlachetnej Paczki. W akcję włączają się olimpijczycy i paraolimpijczycy z Tokio

Srebrne medalistki olimpijskie w sztafecie 4x400m
Olimpijczycy wspierają Szlachetną Paczkę
Źródło: Szlachetna Paczka

Na ostatniej prostej - 21. już edycji Szlachetnej Paczki - do pomocy włączyli się sportowcy, którzy reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, w tak zwany weekend cudów - 11-12 grudnia 2021 roku - wolontariusze wyruszą do domów w całej Polsce z paczkami zawierającymi rzeczy kupione przez dobroczyńców.

Srebrne medalistki w sztafecie 4x400 m Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan; rekordzistka świata we wspinaniu na czas Ola Mirosław; siatkarze Kamil Semeniuk, Olek Śliwka, Łukasz Kaczmarek oraz medaliści Igrzysk Paraolimpijskich w tenisie stołowym i skoku wzwyż - Karolina Pęk i Maciej Lepiato - przygotowali Szlachetną Paczkę dla rodziny pani Ani i pana Marka.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Olimpijczycy pomagają

- Oni bardzo długo wyczekiwali na dziecko i gdy w końcu to dziecko pojawiło się na świecie, okazało się, że choruje i niestety ma wadę genetyczną - mówi Ola Mirosław.

- Mnie urzekło to, że tak naprawdę ci ludzie nie proszą o jakieś rzeczy dla siebie, tylko dla swojego dziecka. Rzeczy, które mogą mu pomóc ze względu na jego chorobę. Pulsoksymetr, czy fotelik, aby transportować dziecko na badania - dodaje biegaczka Małgorzata Hołub-Kowalik.

Aleksandra Mirosław jest rekordzistką świata we wspinaniu na czas
Aleksandra Mirosław jest rekordzistką świata we wspinaniu na czas
Źródło: Szlachetna Paczka

Sportowcy skompletowali paczkę, w której oprócz wcześniej wspomnianych sprzętów, znalazła się również żywność i detergenty.

- Bardzo cieszę się, że to właśnie grupa olimpijczyków, wśród której się znajduję, tę pomoc kupi, zapakuje i przekaże - przyznaje siatkarz Olek Śliwka.

- To są takie małe rzeczy, które dla niektórych są bardzo ważne, które ja czy inni mamy na co dzień i sobie nie zdajemy sprawy z tego, że inni tego potrzebują i naprawdę niewiele trzeba zrobić, aby im pomóc - przekonuje paraolimpijka Karolina Pęk.

Karolina Pęk reprezentowała Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich
Karolina Pęk reprezentowała Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich
Źródło: Szlachetna Paczka

I ty możesz pomóc

Finał akcji przypada na 10 grudnia. Końcowe odliczanie upłynie pod hasłem "ostatnia prosta". Reprezentanci naszego kraju zachęcają do mobilizacji.

- Sportowcy mają wsparcie trenera, fizjoterapeuty czy dietetyka, ale na ostatniej prostej, stając na linii startu, wychodząc na stadion lekkoatletyczny, są już sami. Wszystko zależy od nich. Tak jest też w Paczce. Możesz mieć wpływ na to, jak potoczy się ta ostatnia prosta tej edycji Szlachetnej Paczki. Możesz wybrać rodzinę i pomóc - mówi Iga Baumgart-Witan, jedna ze srebrnych medalistek biegu 4x400 m.

CZYTAJ WIĘCEJ O SZLACHETNEJ PACZCE I O TYM JAK POMÓC >>>

Ostatnia_prosta_TV
Ostatnia prosta Szlachetnej Paczki
Źródło: Szlachetna paczka

W 2020 roku Szlachetna Paczka pomogła ponad 14 tysiącom rodzin

Akcja Szlachetna Paczka jest organizowana od 2001 roku. Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, w tak zwany weekend cudów, wolontariusze - z paczkami zawierającymi rzeczy kupione przez dobroczyńców - wyruszają do domów w całej Polsce.

W zeszłym roku podczas finału 20. edycji Szlachetnej Paczki pomoc otrzymało ponad 14 tysięcy rodzin z 93 miejscowości. Łączna wartość paczek przekroczyła 51 milionów złotych. W akcję zaangażowało się 420 tysięcy Polaków, w tym 11 tysięcy wolontariuszy.

Czytaj także: