W sobotę ruszyła 21. edycja Szlachetnej Paczki. Jak co roku, w akcję zaangażowały się tysiące wolontariuszy. Będące w potrzebie rodziny może wesprzeć każdy z nas. W jaki sposób? Do wyboru mamy trzy opcje.
W ostatnich tygodniach wolontariusze Szlachetnej Paczki odwiedzili ponad 10 tysięcy domów osób samotnych, seniorów, chorych i rodzin w trudnym położeniu, by zebrać informacje, czego najbardziej potrzebują. Tak powstała baza licząca w tym momencie ponad 5 tysięcy opisów z ponad 600 lokalizacji, która będzie stale poszerzana.
Lista tysięcy potrzebujących rodzin wraz z opisem ich historii jest dostępna na stronie szlachetnapaczka.pl. Przez cztery tygodnie można będzie wybrać jedną z nich i przygotować dla niej paczkę od serca.
Jak mogę pomóc?
Jeśli chcesz wspomóc Szlachetną Paczkę, należy wejść na stronę szlachetnapaczka.pl. Tam znajdują się trzy przyciski.
Pierwszy to "Wybieram Rodzinę". - Można wybrać taką rodzinę, która nas chwyci za serce, dla której przygotujemy paczkę. W zeszłym roku średnio paczkę robiły 24 osoby, więc to nie jest jakiś ogromny wydatek - mówiła na antenie TVN24 Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna, organizatora akcji.
Jest także druga opcja, dla tych, którzy np. nie mają czasu zaangażować się w robienie zakupów i przygotowywanie pakunków. Możemy kliknąć guzik "Wpłać" i wesprzeć Szlachetną Paczkę finansowo. - Nawet drobne kwoty mają znaczenie, one się składają na to, że możemy pomagać coraz większej liczbie rodzin - podkreśliła Sadzik.
Trzeci przycisk to "Wspieram Dziecko". W tym miejscu darczyńcy mogą wspomóc dzieci z niską samooceną, problemami w nauce, relacjami czy rozwojem emocjonalnym. Za zebrane fundusze Szlachetna Paczka we współpracy z Akademią Przyszłości organizować będą cotygodniowe zajęcia z indywidualnym tutorem, który skupi się na wzmacnianiu poczucia własnej wartości dziecka i pokaże mu, jak samodzielnie pokonywać dotychczasowe trudności, by wchodząc w dorosłość, uniknąć np. wpadnięcia w biedę.
Na czym polega praca wolontariusza?
Jeśli chcesz pójść krok dalej i zaangażować się aktywnie w działalność Szlachetnej Paczki możesz przyłączyć się do niej jako wolontariusz.
- Praca wolontariusza polega przede wszystkim na tym, że jeździmy do rodzin, poznajemy ich historię, dowiadujemy się, dlaczego jest im trudno, dlaczego znaleźli się w takim miejscu, że potrzebują wsparcia. Wszystko to opisujemy dokładnie na stronie Szlachetnej Paczki - mówiła w TVN24 Dorota Bugajska, wolontariuszka Szlachetniej Paczki. W ten sposób powstaje lista potrzeb danej rodziny, bo do każdej Paczka podchodzi indywidualnie. Po takim wywiadzie wolontariusze decydują o formie wsparcia. - Opisujemy to wszystko po to, żeby znaleźć dla nich darczyńcę, czyli taką osobę, która wesprze tę rodzinę i przygotuje dla niej paczkę - tłumaczyła Bugajska.
Pracę zespołów wolontariuszy koordynują liderzy w ponad 600 rejonach w całej Polsce.
Komu pomaga Szlachetna Paczka?
Wolontariusze dostają adresy rodzin będących w potrzebie od osób prywatnych, placówek pomocowych, takich jak MOPS-y, a niekiedy także sami zgłaszają swoich znajomych bądź sąsiadów. Wiele zgłoszeń pochodzi także od szkół.
Wybierając rodzinę wolontariusze biorą pod uwagę szereg kryteriów, w tym historię rodziny i przyczyny jej trudnej sytuacji, dochód przypadający na jednego członka rodziny, jej postawę, a więc to, czy podejmuje kroki w celu zmiany swojej sytuacji, a także przynależność do jednej z grup potrzebujących, które określają sytuację rodziny.
- Ten rok jest drugim rokiem pandemii i wiemy, że w niektórych rejonach jest bardzo trudno. W tym roku też pojawiła się zupełnie nowa grupa osób, którym pomagamy. W tym roku nawiązaliśmy współpracę z kilkoma organizacjami pomagającymi migrantom, którzy żyją w Polsce, ale mają problemy z integracją, mają problemy materialne - powiedziała Joanna Sadzik.
Weekend cudów, czyli finał Szlachetnej Paczki
W całej Polsce działać będzie ponad 600 magazynów, do których będzie można przywieźć lub wysłać paczki przesyłką kurierską. Organizatorzy akcji podkreślają, że we wszystkich z nich przestrzegane są zasady reżimu sanitarnego, a wizyty darczyńców są umawiane na konkretne godziny.
Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, w tak zwany weekend cudów 11-12 grudnia, wolontariusze wyruszają do domów w całej Polsce z paczkami zawierającymi rzeczy kupione przez dobroczyńców.
Szlachetna Paczka jest organizowana od 2001 roku. W zeszłym roku podczas finału 20. edycji Szlachetnej Paczki pomoc materialną otrzymało ponad 14 tys. rodzin z 93 miejscowości. W akcję zaangażowało się 11 tys. wolontariuszy. Wartość przekazanych paczek przekroczyła 51 mln zł, a w pomoc zaangażowało się ponad 420 tys. Polaków.
Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24