Piłkarska reprezentacja Polski na pożegnanie z Euro 2024 zremisowała z Francją. Po 14 latach prawnej batalii założyciel WikiLeaks Julian Assange wyszedł na wolność. Komornik sądowy zajął rachunek bankowy europosła PiS Macieja Wąsika - to egzekucja prawomocnego wyroku sądu, który nakazał politykowi zapłatę 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr fundacji. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 26 czerwca.
1. Julian Assange na wolności
Sąd federalny na wyspie Saipan uznał, że założyciel WikiLeaks Julian Assange może wyjść na wolność po tym, jak spędził pięć lat w brytyjskim więzieniu. 52-latek będzie mógł teraz wrócić do Australii.
Assange opuścił w poniedziałek rano więzienie o zaostrzonym rygorze Belmarsh po tym, jak zawarł ugodę z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, na mocy której przyznał się do ujawnienia setek tysięcy poufnych dokumentów rządu.
W 2010 roku Assange został zatrzymany w Wielkiej Brytanii na podstawie europejskiego nakazu aresztowania (ENA) w sprawie niemającej związku z ujawnionymi dokumentami .Wypuszczony na wolność za kaucją zbiegł do ambasady Ekwadoru w Londynie, gdzie chronił się przez kolejne 7 lat. W 2019 roku został jednak wyciągnięty siłą z budynku ambasady i osadzony w więzieniu Belmarsh pod zarzutem pogwałcenia przepisów o zwolnieniu warunkowym. Od tego czasu, przez prawie 5 lat, Assange prowadził z więzienia batalię prawną, broniąc się przed ekstradycją do USA, gdzie groziło mu nawet 175 lat więzienia.
2. Polska remisuje z Francją
Polscy piłkarze na pożegnanie z mistrzostwami Europy zremisowali w Dortmundzie z Francuzami 1:1. Grupę D wygrała Austria po pokonaniu Holandii 3:2. Ciasno było w grupie C, ale po dwóch remisach awansowały Anglia, Dania i Słowenia.
Piłkarzem meczu wybrano bramkarza Łukasza Skorupskiego, który w wielu sytuacjach popisywał się kapitalnymi interwencjami.
3. Komornik zajął konto Wąsika
Komornik sądowy zajął rachunek bankowy Macieja Wąsika, europosła Prawa i Sprawiedliwości. To egzekucja prawomocnego wyroku sądu, który nakazał politykowi zapłatę 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych Fundacji Otwarty Dialog i kierujących nią Ludmiły Kozłowskiej i Bartosza Kramka.
Aktywiści pozwali polityka po serii jego wypowiedzi z lat 2018-2019 na temat działalności fundacji. Wąsik publicznie zarzucał krytykującym działania ówczesnej władzy aktywistom m.in. powiązania z Rosją, działania hybrydowe i pranie pieniędzy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Zostaliśmy powiadomieni przez komornika o zajęciu rachunku bankowego pana Macieja Wąsika"
4. Siedmioletnia dziewczynka zagryziona przez psy
W gminie Barczewo w województwie warmińsko-mazurskim na posesji, na której są dwie hodowle psów, znaleziono zwłoki pogryzionej siedmiolatki.
Jak podał młodszy aspirant Jacek Wilczewski z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, dziewczyna znała właściciela hodowli i była zaznajomiona z psami.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Siedmioletnia dziewczynka zagryziona przez psy
5. Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium
Janina Goss i Wojciech Jasiński nie otrzymali absolutorium od zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu. Łącznie absolutorium nie uzyskało dziesięciu członków rady nadzorczej.
Udzielenie absolutorium jest dla byłych menedżerów ważne, bo - jak wyjaśniła prof. Katarzyna Bilewska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego - "udzielając absolutorium, spółka deklaruje, że nie będzie dochodzić roszczeń odszkodowawczych od danej osoby za jej działania w poprzednim roku".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium
6. Szef Pentagonu rozmawiał z rosyjskim ministrem obrony
Szef Pentagonu Lloyd Austin odbył rozmowę telefoniczną z rosyjskim ministrem obrony Andriejem Biełousowem - przekazał rzecznik Departamentu Obrony USA generał Pat Ryder.
Jak dodał, Austin podkreślił znaczenie "otwartych linii łączności". Ryder odmówił komentarza w sprawie możliwego wysłania do Ukrainy serwisantów sprzętu z USA.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szef Pentagonu rozmawiał z rosyjskim ministrem obrony
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport
Źródło zdjęcia głównego: SAMANTHA SALAMON/PAP/EPA