Janina Goss i Wojciech Jasiński nie otrzymali absolutorium od zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu. Łącznie absolutorium nie uzyskało dziesięciu członków rady nadzorczej. Jak poinformował sekcję biznesową portal tvn24.pl Orlen, "nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenie akcjonariuszy otwiera drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych członków rady nadzorczej Orlen".
Jak zdecydowali akcjonariusze Orlenu, oprócz Wojciecha Jasińskiego (przewodniczącego rady nadzorczej), absolutorium nie otrzymali także: Andrzej Szumański, Anna Wójcik, Barbara Jarzembowska, Andrzej Kapała, Michał Klimaszewski, Roman Kusz, Jadwiga Lesisz oraz Anna Sakowicz-Kacz i Janina Goss.
Decyzja w sprawie absolutorium
Głosowania nad absolutorium przeprowadzono osobno i imiennie. W każdym z projektów uchwał widniał zapis, że ZWZ nie udziela absolutorium z wykonania obowiązków w roku obrotowym 2023 zarówno w przypadku członków zarządu, jak i rady nadzorczej Orlenu, którzy sprawowali funkcje w tym okresie. W stosunku do każdego członka rady nadzorczej za nieudzieleniem absolutorium było 83 proc. głosów.
Wcześniej, zgodnie z decyzją akcjonariuszy Orlenu, oprócz Daniela Obajtka, absolutorium nie otrzymali również inni członkowie zarządu: Armen Artwich, Adam Burak, Patrycja Klarecka, Michał Róg, Jan Szewczak i Józef Węgrecki, a także Piotr Sabat, Krzysztof Nowicki, Iwona Waksmundzka-Olejniczak oraz Robert Perkowski.
Kluczowe konsekwencje
Udzielenie absolutorium jest dla byłych menadżerów ważne, bo - jak wyjaśniła prof. Katarzyna Bilewska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego - "udzielając absolutorium, spółka deklaruje, że nie będzie dochodzić roszczeń odszkodowawczych od danej osoby za jej działania w poprzednim roku".
Zaznaczyła jednak, że dotyczy to zdarzeń ujawnionych, czyli takich, o których akcjonariusze byli poinformowani.
- Jeżeli okaże się, że zarząd spółki podejmował decyzje, które okazały się szkodliwe dla firmy, to nawet w przypadku osób, które otrzymały absolutorium, takie zwolnienie z odpowiedzialności za szkody nie będzie miało zastosowania, jeżeli akcjonariusze o tych zdarzeniach nie wiedzieli - powiedziała.
Wysłaliśmy pytania do Orlenu, czy brak absolutorium będzie wiązał się ze skutkami finansowymi także dla członków rady nadzorczej.
"Nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenie akcjonariuszy otwiera drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych członków rady nadzorczej Orlen. Z uwagi na brak zmiennych części wynagrodzenia członków rady nadzorczej, decyzja akcjonariuszy nie niesie skutków finansowych" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.
Kim jest Janina Goss?
Janina Goss do rady nadzorczej Orlenu trafiła 11 stycznia 2023 roku. Na to stanowisko powołał ją - w imieniu Skarbu Państwa - ówczesny minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Goss była w płockim koncernie łącznie przez około 11 miesięcy. Została odwołana 13 grudnia 2023 roku, czyli zaraz po objęciu władzy przez koalicyjny rząd Donalda Tuska.
Ze sprawozdania Orlenu za 2023 rok wynika, że w niecały rok zarobiła 157 tys. zł.
Janina Goss ma 81 lat. Jest określana mianem szarej eminencji PiS i przyjaciółką Jarosława Kaczyńskiego.
Goss zasiadała także w radzie nadzorczej PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Od 2012 roku Goss pełni też funkcję członka zarządu w spółce Srebrna, która miała budować "dwie wieże" na warszawskiej Woli. Prezes PiS Jarosław Kaczyński dopiero po interwencji mediów i Komisji Etyki Poselskiej ujawnił w 2014 roku, że to właśnie Goss pożyczyła mu 200 tysięcy złotych na leczenie matki.
Janina Goss w latach 2016-2022 była również członkiem rady nadzorczej Banku Ochrony Środowiska S.A. W lipcu ubiegłego roku "Gazeta Wyborcza" napisała, że zasiadanie w obu radach może być niezgodne z prawem. Ponadto w latach 2009-2010 była członkiem rady nadzorczej Polskiego Radia S.A. W latach 2006-2009 członek rady nadzorczej TVP S.A., w tym przez okres około dwóch lat pełniła funkcję przewodniczącej rady nadzorczej. W latach 1990-2003 była członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, w latach 1991-2003 radcą prawnym w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Łodzi.
Janina Goss jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Posiada tytuł radcy prawnego.
Kim jest Wojciech Jasiński?
Wojciech Jasiński jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1972-1986 pracował w Płocku, m.in. w NBP Oddział w Płocku, w Urzędzie Miejskim, w tym jako radca prawny w Izbie Skarbowej. W latach 1990-1991 organizował samorząd terytorialny w województwie płockim, jako Delegat Pełnomocnika Rządu ds. Reformy Samorządu Terytorialnego. Od 1992 do 1997 roku pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, kolejno jako dyrektor: Delegatury NIK w Warszawie, Zespołu Finansów i Budżetu, Departamentu Budżetu Państwa. W latach 1997-2000 pełnił funkcję członka zarządu, następnie prezesa warszawskiej spółki Srebrna.
W latach 2001-2015 był posłem - wybrany został z list PiS.
Jasiński był członkiem rady nadzorczej Banku Ochrony Środowiska SA w latach 1998-2000. Od września 2000 do lipca 2001 roku zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W latach 2006-2007 był ministrem skarbu państwa.
Od 16 grudnia 2015 roku do 5 lutego 2018 roku pełnił funkcję prezesa Orlenu, od 2020 roku - szefa rady nadzorczej spółki.
W 2023 roku Jasiński zarobił w Orlenie łącznie 184 tys. zł.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka, Rafał Guz/PAP