- Nie ma tam żadnej sugestii, że wniosek Prokuratora Generalnego jest w jakiś sposób niedopuszczalny - mówił w środę szef dyplomacji Jacek Czaputowicz, odnosząc się do pisma, które skierował do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, dotyczącego zapytania Zbigniewa Ziobry złożonego do TK. Na Twitterze pojawił się także oficjalny komunikat MSZ w tej sprawie.
Szef dyplomacji stwierdził, że nie ma podstaw, by TK badał, czy składanie pytań prejudycjalnych do TSUE przez polskich sędziów jest zgodne z konstytucją. Wskazał też, że artykuł, którego dotyczy pytanie Ziobry, jest częścią norm prawnych, które Polska zaakceptowała, przystępując do Unii Europejskiej.
Pismo ma na celu "przedstawienie stanu faktycznego"
- Interpretacje, że jest spór czy rywalizacja w ramach rządu, są zupełnie pozbawione podstaw – mówił w środę w Mińsku minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, komentując po kilkunastu godzinach pismo ze stanowiskiem MSZ przesłane do Trybunału Konstytucyjnego.
- To pismo ma na celu umożliwienie trybunałowi podjęcie właściwej decyzji. W szczególności nie ma tam żadnej sugestii, że wniosek prokuratora generalnego jest w jakiś sposób niedopuszczalny – podkreślał Czaputowicz.
Dodał, że chodzi o "przedstawienie stanu faktycznego, argumentów", a stanowisko MSZ ma charakter "informacyjny".
- Kwestia dotyczy prawa Unii Europejskiej, przedstawiliśmy stanowisko eksperckie i informacyjne, rzetelną analizę tego, jak kwestia pytań prejudycjalnych jest przedstawiana w orzecznictwie z jednej strony Trybunału Konstytucyjnego, a z drugiej TSUE – powiedział minister.
"Stanowisko MSZ nie zawiera konkluzji ani wniosków"
W środę na Twitterze Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawił się również wpis dotyczący pisma Czaputowicza.
"Stanowisko MSZ dot. wniosku Prokuratora Generalnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją art. 267 TFUE przedstawia najważniejsze tezy z dotychczasowego orzecznictwa TK i TSUE" - czytamy na profilu.
Podkreślono też, że "rolą MSZ w postępowaniu przed TK nie jest proponowanie konkretnego rozstrzygnięcia, ale przedstawienie informacji, które mogą ułatwić takie rozstrzygnięcie".
"Stanowisko MSZ nie zawiera konkluzji ani wniosków, jak sugerują niektóre media. W szczególności nie kwestionuje ono dopuszczalności wniosku złożonego przez Prokuratora Generalnego i nie polemizuje z tezami zawartymi w tym wniosku" - zaznacza ministerstwo.
Stanowisko MSZ dot. wniosku Prokuratora Generalnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją art. 267 TFUE pic.twitter.com/yFcXxzBGKv
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (@MSZ_RP) October 31, 2018
Wniosek Ziobry do Trybunału
4 października minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z polską konstytucją artykułu 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. To rozszerzenie wniosku skierowanego przez prokuratora generalnego do Trybunału 23 sierpnia. Uczynił to po serii pytań prejudycjalnych skierowanych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez polskich sędziów.
Ziobro wniósł w swoim piśmie o sprawdzenie artykułu 267 Traktatu "w zakresie, w jakim dopuszcza występowanie przez sąd z pytaniem prejudycjalnym o wykładnię Traktatów lub o ważność i wykładnię aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii, w sprawach dotyczących ustroju, kształtu i organizacji władzy sądowniczej oraz postępowania przed organami władzy sądowniczej państwa członkowskiego Unii Europejskiej".
Autor: ads, akw/adso / Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock