Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak przekazał, że rozpoczęły się dostawy samolotów C-130H Hercules, które "zwiększą poziom dostępności operacyjnej floty transportowej polskich Sił Powietrznych". Łącznie do Polski ma trafić pięć takich maszyn, które zakończyły służbę w amerykańskich Siłach Powietrznych w 2017 roku.
Umowa na dostawę pięciu samolotów transportowych C-130H została podpisana w kwietniu zeszłego roku w ramach programu Excess Defense Articles (EDA). Samoloty mają trafić do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.
O rozpoczęciu dostaw samolotów poinformował w czwartek na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Napisał, że zwiększą poziom dostępności operacyjnej floty transportowej polskich Sił Powietrznych. "Łącznie pozyskujemy pięć takich maszyn" - dodał.
Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek przekazał na Twitterze, że w tym tygodniu do Polski trafi samolot C-130H Hercules nr 85-035. "Kolejne jeszcze w tym roku. Istnieje możliwość, że dostawy wszystkich statków powietrznych zostaną zrealizowane jeszcze przed (deklarowanym w momencie podpisania umowy) 2024 r." - dodał.
W lutym resort obrony informował, że na lata 2022-24 przewidziano dostawę pięciu samolotów C-130H Hercules z nadwyżek amerykańskich sił zbrojnych.
Umowa na dostawę pięciu samolotów C-130H Hercules
W zeszłym roku w komunikacie na stronie Inspektoratu Uzbrojenia (został zastąpiony przez Agencję Uzbrojenia) informowano, że przedmiotem umowy z USA jest pozyskanie pięciu samolotów C-130H w formie grantu, w ramach programu Excess Defense Articles (EDA), a także ich częściowe doposażenie i odtworzenie zdatności do lotu oraz przelot na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dodano, że ich stan techniczny został oceniony przez stronę polską podczas tzw. Joint Visual Inspection, w miejscu ich przechowywania, tj. 309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group (AMARG), zlokalizowanej w Tucson (Arizona, USA).
"W ramach inspekcji dokonano m.in. oceny stanu technicznego pozyskiwanych oraz oszacowano koszty regeneracji, doposażenia i transportu statków powietrznych do Polski" - przekazano.
Jak informowano w komunikacie, wartość umowy wynosi 14,3 miliona dolarów, przy czym wartość samych pięciu samolotów C-130H została oszacowana przez stronę amerykańską na 60 milionów dolarów.
Samoloty C-130H Hercules wyprodukowane w 1985 roku
Samoloty zostały wyprodukowane w 1985 roku i zakończyły służbę w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) w 2017 roku, a następnie były przechowywane w konserwacji na terenie 309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group. Na stronie Inspektoratu Uzbrojenia przekazano, że samoloty są o 15 lat młodsze od obecnie eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP samolotów C-130E.
"Należy podkreślić, że na terenie Polski znajduje się zaplecze obsługowo-remontowe samolotów C-130, zarówno w Siłach Zbrojnych RP, jak i w podmiotach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., co daje możliwość utrzymania wysokiego poziomu dostępności operacyjnej przy zaangażowaniu krajowego przemysłu" - przekazano w zeszłym roku w komunikacie.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: U.S Air Force