TVN24 | Polska

Kaczyński: sukces negocjacji pokazał, że bajką jest nasza izolacja w Unii Europejskiej

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Zawieraliśmy niezliczoną ilość sojuszy". Premier o przebiegu negocjacji w Brukseli
"Zawieraliśmy niezliczoną ilość sojuszy". Premier o przebiegu negocjacji w BrukseliTVN24
wideo 2/20
TVN24"Zawieraliśmy niezliczoną ilość sojuszy". Premier o przebiegu negocjacji w Brukseli

Uzyskaliśmy najwięcej. jak było można. Wiem, że zdarzają się krytycy przyjętych rozwiązań - nawet w naszym obozie. Chcę im powiedzieć, że bardzo się mylą - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, odnosząc się do rezultatów szczytu Unii Europejskiej. Ocenił, że "sukces negocjacji pokazał, że bajką jest nasza izolacja w UE".

Przywódcy państw Unii Europejskiej uzgodnili porozumienie dotyczące wieloletniego unijnego budżetu oraz pakietu dla gospodarki oferującego dotacje i pożyczki, aby przeciwdziałać skutkom pandemii COVID-19. Porozumienie zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 miliardów euro: 390 miliardów euro będą stanowiły granty, a 360 miliardów euro pożyczki. Wartość budżetu UE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała we wtorek po południu, że Polska będzie mogła otrzymać w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy około 139 miliardów euro w formie dotacji oraz 34 miliardy euro w pożyczkach. W przeliczeniu na złotówki - jak wylicza KPRM - Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 miliardów złotych wsparcia (w cenach bieżących), w tym 623 miliardów złotych w formie dotacji i 153 miliardów złotych w formie niskooprocentowanych pożyczek.

Rano, po zakończeniu szczytu, premier Mateusz Morawiecki informował, że porozumienie daje Polsce ponad 124 miliardy euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami to 160 miliardów euro w cenach bieżących.

Najważniejsze założenia porozumienia unijnych przywódców >>>

Rezultaty szczytu ocenił w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To ogromny sukces, przede wszystkim ze względu na środki, jakie udało się uzyskać dla Polski. Pożyczek, które może zaciągnąć nasz kraj jest więcej, niż miało być pierwotnie. Są tak skonstruowane, że nie będą dla nas wielkim obciążeniem - ocenił.

- Próba, żeby połączyć wypłatę środków z warunkami, które pozwalałyby arbitralnie je nam odbierać, tylko dlatego, że się nie podobamy, wykorzystując puste hasło praworządności, się nie udała. Procedura ustalona na szczycie zawiera na końcu decyzję Rady Europejskiej, a te zapadają jednomyślnie - powiedział Kaczyński.

"Zdarzają się krytycy przyjętych rozwiązań - nawet w naszym obozie"

Zdaniem prezesa PiS, "uzyskaliśmy najwięcej, jak było można". - Wiem, że zdarzają się krytycy przyjętych rozwiązań - nawet w naszym obozie. Chcę im powiedzieć, że bardzo się mylą - powiedział.

- Wiem, że strona węgierska jest bardzo zadowolona. Zadowolony jest premier Viktor Orban. Skierował nawet do mnie osobisty list w tej sprawie - dodał.

- To wszystko wskazuje, że uzyskaliśmy najwięcej, jak było można. Nawet komentarze światowej prasy, która przecież nas nie lubi, też na to wskazują. Nasi przeciwnicy próbują zabrać nam ten sukces. Jestem bardzo rad z rezultatów negocjacji. Uważam, że premier Mateusz Morawiecki odniósł kolejny, po zwycięstwie wyborczym Andrzeja Dudy, wielki sukces dla Polski - mówił Kaczyński.

W jego ocenie "sukces negocjacji pokazał, że bajką jest nasza izolacja w Unii Europejskiej". - Bajką jest też to, że nie jesteśmy w stanie budować koalicji, prowadzić pomysłowych rozgrywek - dodał.

Kaczynski: generalny zarys programów inwestycyjnych został przedstawiony w kampanii prezydenta Dudy

Pytany o plany na wykorzystanie unijnych środków, zaznaczył, że konkretne decyzje przed nami. - Generalny zarys wielkich programów inwestycyjnych został przedstawiony w kampanii prezydenta Dudy, robił to też pan premier. To jest ten kierunek. On będzie mocno wzmocniony inwestycjami lokalnymi, bliskimi ludziom. Jest możliwość, żeby doprowadzić do tego, by w ciągu kilku najbliższych lat Polska bardzo wyraźnie zmieniła się na korzyść. Razem z krajowymi środkami na inwestycje trafi ponad bilion złotych - mówił Kaczyński.

Morawiecki: nie ma uzależnienia środków europejskich od tak zwanej praworządności
Morawiecki: nie ma uzależnienia środków europejskich od tak zwanej praworządnościTVN24

"Kwestie praworządności odnoszą się wyłącznie do kontroli wydatków"

Odnosząc się do kwestii praworządności, powiedział, że "kwestie praworządności odnoszą się wyłącznie do kontroli wydatków, tak aby były one uzasadnione czy proporcjonalne". - Stwierdził to wyraźnie zaproszony na jedno z nieformalnych spotkań, ale z udziałem najważniejszych osób, ekspert prawny. Trzeba natomiast podkreślić, że partia tych, którzy chcieliby prześladować nas z powodu rzekomego łamania przez nas praworządności, jest niewielka - dodał.

- Nasze dobre wyniki gospodarcze i skuteczna walka z pandemią ogromnie zwiększają naszą pozycję. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że rządy PO były wygodne dla wielu, ale też są skrajnie nieudolne. My jesteśmy dużo mniej wygodni, ale za to bardzo sprawni - ocenił prezes PiS.

Powiązanie unijnego budżetu z praworządnością

W porozumieniu dotyczącym finansów wspólnoty znalazły się zapisy dotyczące uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania praworządności. Interpretacja zapisów różni się w przekazie przewodniczącego Rady Europejskiej i premiera Polski Mateusza Morawieckiego.

CZYTAJ: Powiązania budżetu unijnego z praworządnością - skąd różnice w interpretacji porozumienia >>>

Autor:js/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości