TVN24 | Polska

"Naród powinien dbać o swoje elity". Prezydent Poznania o szczepieniach artystów i honorowych obywateli miasta

TVN24 | Polska

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP
Niedzielski: będzie kontrola w sprawie szczepienia osób spoza grupy zeroTVN24
wideo 2/19
TVN24Niedzielski: będzie kontrola w sprawie szczepienia osób spoza grupy zero

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak napisał w niedzielę w mediach społecznościowych, że gdyby to od niego zależało, w pierwszej kolejności zaszczepiłby honorowych obywateli miasta. "Naród powinien dbać o swoje elity. W Polsce, gdzie władza, mentalnie tkwiąca w socjalizmie, systemowo je niszczy, wciąż mamy z tym problem" – stwierdził.

Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował w czwartek, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które niezależnie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Tymczasem prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski zapewnił, że Warszawski Uniwersytet Medyczny nie otrzymał żadnej dodatkowej puli szczepionek dla osób spoza grupy "zero". - Nie było żadnej dodatkowej puli dawek szczepionek dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, tym bardziej specjalnej puli dla celebrytów. Wszystkie szpitale otrzymały tak samo opisane, zdefiniowane przesyłki szczepionki. To były szczepionki dedykowane wyłącznie dla osób z grupy "zero" - oświadczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Czytaj więcej: Szczepienia przeciwko COVID-19 - najważniejsze informacje.

Minister zdrowia Adam Niedzielski skrytykował decyzję dotyczącą kryteriów dodatkowych szczepień w WUM. Poinformował też, że poprosił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w jednostkach związanych z WUM. Ma ona ruszyć w poniedziałek 4 stycznia.

Jaśkowiak: uważam, że artyści są naszym dobrem narodowym

W niedzielę w mediach społecznościowych prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zamieścił zdjęcie z aktorką Krystyną Jandą, która jest jedną z osób już zaszczepionych na COVID-19. "Uważam, że artyści są naszym dobrem narodowym. Dajemy im ordery, robimy sobie z nimi zdjęcia, dokonujemy wpisów na Facebooku. A może warto o nich zadbać bardziej konkretnie, póki żyją?" – zapytał.

"Gdyby to ode mnie zależało, w pierwszej kolejności zaszczepiłbym honorowych obywateli Miasta Poznania, w tym Agnieszkę Duczmal (dyrygentka, założycielka orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus - red.), czy Andrzeja Wituskiego (prezydent Poznania 1982-1990 - red.)" - stwierdził Jaśkowiak.

"Naród powinien dbać o swoje elity. W Polsce, gdzie władza, mentalnie tkwiąca w socjalizmie, systemowo je niszczy, wciąż mamy z tym problem" – dodał Jaśkowiak.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Komisja WUM zbada "ma wyjaśnić przedstawioną sprawę"

O tym, że został zaszczepiony przeciw COVID-19, poinformował m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller. Zaszczepieni zostali także: aktorka Maria Seweryn oraz jej ojciec aktor Andrzej Seweryn, piosenkarz Michał Bajor, aktor Wiktor Zborowski, satyryk i reżyser Krzysztof Materna oraz dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

Jak stwierdził w sobotę rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Zbigniew Gaciong, szczepienia przeprowadziła "wybrana przez NFZ spółka Centrum Medyczne, w której WUM jest właścicielem". Rektor podał również, że powołał "wewnętrzną komisję, która z ramienia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ma wyjaśnić przedstawioną sprawę".

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: