Ministerstwo Zdrowia wydało rekomendację w sprawie szczepionki AstraZeneki

TVN24 | Polska

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Niedzielski o dostawach szczepionki AstraZenekiTVN24
wideo 2/35
TVN24Niedzielski o dostawach szczepionki AstraZeneca

Szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca może być podawana osobom do 69. roku życia - zaopiniowało Ministerstwo Zdrowia. Wcześniej rekomendację w tej sprawie wydała także Rada Medyczna działająca przy premierze. Dotychczas zalecane było stosowanie tego preparatu u osób do 65. roku życia.

Komunikat, który z upoważnienia ministra Adama Niedzielskiego wydał wiceminister Maciej Miłkowski, powstał w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej, działającej przy premierze oraz opinię Zespołu do spraw Szczepień Ochronnych, działającego przy resorcie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zaleca, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane szczepionką AstraZeneca u osób dorosłych urodzonych w roku 1952 oraz młodszych. Szczepienie powinno odbywać się w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu 10-12 tygodni.

Zalecenie - jak zaznaczono - jest zgodne z charakterystyką produktu leczniczego.

Rada Medyczna rekomenduje szczepionkę dla osób do 69 lat

24 lutego Rada Medyczna oceniła, że w świetle wyników nowych badań klinicznych stosowanie szczepionki AstraZeneca jest dopuszczalne u osób od 18. do 69. roku życia. Rada Medyczna jest organem pomocniczym premiera Mateusza Morawieckiego. W jej skład wchodzi kilkunastu ekspertów medycznych głównie z dziedzin epidemiologii, wirusologii i zdrowia publicznego.

26 lutego opinię w tym zakresie wydał też Zespół do spraw Szczepień Ochronnych. Zarekomendował, aby szczepienia przeciw COVID-19 z wykorzystaniem szczepionki AstraZeneca były prowadzone w grupie od 18 do 69 lat.

Szczepionka od firmy Astra Zeneca przeciw COVID-19 zawiera zmodyfikowanego, niegroźnego wirusa, będącego nośnikiem mRNA. Wymaga dwóch dawek. Do jej transportu oraz przechowywania wystarcza temperatura 2-8 stopni Celsjusza. Może być trzymana w zwykłej lodówce przez co najmniej przez 6 miesięcy.

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: