TVN24 | Polska

Szczepiły się w czasie ciąży. "U wszystkich dzieciaków znaleźliśmy obecność przeciwciał"

TVN24 | Polska

Źródło:
TVN24
Szczepienia kobiet ciężarnych
Szczepienia kobiet ciężarnychTVN24
wideo 2/4
TVN24Szczepienia kobiet ciężarnych

Szczepienia kobiet ciężarnych i badania w związku z COVID-19 rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Popiera je także konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii. Przeciwciała przechodzą przez łożysko do dziecka - to najważniejsza z korzyści, ale nie jedyna. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Wojtek rośnie jak na drożdżach - urodził się 6 tygodni temu z dodatkową mocą - przeciwciałami mającymi zdolność neutralizowania wirusa SARS-CoV-2. - Zdecydowałam się na szczepienie, wykonałam je w 33. i 38. tygodniu ciąży – mówi Zuzanna Stępień. Po szczepieniu szczepionką mRNA czuła tylko ból ramienia. Gdyby ponownie miała podjąć decyzję o szczepieniu - znów nie wahałaby się.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Mama Wojtka jest lekarką w trakcie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii, pracuje w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym w Olsztynie. Bierze też udział w badaniu prowadzonym przez zespół profesora Tomasza Waśniewskiego - ordynatora oddziału klinicznego ginekologiczno-położniczego olsztyńskiego szpitala.

- Zaraz po odcięciu pępowiny została pobrana krew na badanie poziomu przeciwciał i niedawno mieliśmy oboje wynik tego poziomu przeciwciał i zarówno u mnie, jak i u synka poziom ten jest bardzo wysoki – zwraca uwagę Zuzanna Stępień.

Szczepienia kobiet ciężarnych i badania w związku z COVID-19Shutterstock

"U wszystkich dzieciaków znaleźliśmy obecność przeciwciał"

Do badania nad wpływem szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 i ich dzieci zgłosiło się 180 ciężarnych z całej Polski. To kobiety pracujące w ochronie zdrowia, głównie lekarki. Do tej pory urodziło się 20 dzieci, wszystkie zdrowe.

- Badaliśmy u wszystkich pacjentek obecność przeciwciał przeciwko białku S wirusa SARS-CoV-2 w krwi pępowinowej. U wszystkich dzieciaków znaleźliśmy obecność przeciwciał, co świadczy o tym, że w okresie po porodzie dzieci są chronione przed infekcją – mówi dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski.

Naukowcy wstępne wyniki swoich badań opublikowali w prestiżowym czasopiśmie Vaccines. Badania zamierzają kontynuować. - Głównym celem naszego badania w tej chwili będzie określenie, jak długo przeciwciała będą się utrzymywały w surowicy krwi u tych dzieciaczków, jak długo są chronione przeciwciałami matczynymi przed infekcją SARS-CoV-2 – stwierdza dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski.

Rekomendacje specjalistów

Szczepienia ciężarnych rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, rekomenduje je konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii. Przechodzące przez łożysko przeciwciała IgG, to tylko jedna z korzyści. Szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19, na który ciężarne narażone są bardziej niż osoby z tej samej grupy wiekowej nie będące w ciąży.

- W przypadku ciężkich postaci choroby jest większe ryzyko użycia respiratora, ECMO, jak również większe ryzyko zgonu w tych najcięższych postaciach – mówi konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii prof. Mirosław Wielgoś.

- Mam przed oczami pacjentkę, w pełni zdrową, młodą kobietę, która przyszła do nas z objawami infekcji przeziębieniowej. W przeciągu dwóch dni SARS-CoV 2 się tak rozwinął, że niestety ta mama po urodzenia dziecka zmarła – wspomina prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. Mariusz Zimmer.

Lekarze z Olsztyna zajęli się też analizą odczynów poszczepiennych u ciężarnych - ocenianie danych trwa, ale są już pierwsze obserwacje. - Na ten moment wydaje się, że - w porównaniu z grupą kontrolną zaszczepionych pacjentek w podobnym wieku nie będących w ciąży - niepożądana odpowiedź poszczepienna jest na podobnym poziomie w jednej i w drugiej grupie – mówi Wojciech Zdanowski z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Anna Wilczyńska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości