TVN24 | Polska

Jest formularz rejestracji na szczepienia 16- i 17- latków

TVN24 | Polska

Autor:
pp//now/b
Źródło:
tvn24.pl
Szczepienia dla 16- i 17-latków. Pediatra o kwalifikacji i rejestracji niepełnoletnich na szczepienie przeciw COVID-19
Szczepienia dla 16- i 17-latków. Pediatra o kwalifikacji i rejestracji niepełnoletnich na szczepienie przeciw COVID-19TVN24
wideo 2/24
TVN24Szczepienia dla 16- i 17-latków. Pediatra o kwalifikacji i rejestracji niepełnoletnich na szczepienie przeciw COVID-19

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w niedzielę formularz rejestracji na szczepienia dla osób w wieku 16 i 17 lat. Minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek zachęcał do pobrania formularza "po to, żeby się przygotować już do szczepienia, a oczywiście w poniedziałek się zarejestrować".

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 17 maja osoby w wieku 16 i 17 lat będą mogły rejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19 preparatem firm Pfizer i BioNTech.

Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w piątek wieczorem. Zezwolono na szczepienie osób, które ukończyły 16 lat. Osoby te będą mogły zostać zaszczepione również dawkami szczepionki, wobec których istnieje ryzyko zmarnowania.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W niedzielę resort zdrowia opublikował na swojej stronie formularz rejestracji na szczepienia, który jest przeznaczony dla tej grupy wiekowej.

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19 (wersja z dnia 15.05.2021) >>>

W formularzu znajduje się zgoda opiekuna ustawowego na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19 osobie niepełnoletniej.

Pediatra o kwalifikacji i rejestracji młodzieży na szczepienie

Pediatra doktor nauk medycznych Elżbieta Lipska w rozmowie z reporterką TVN24 wyjaśniała, jak postępować z formularzem dla niepełnoletnich i rejestracją.

- Ten standardowy formularz, który każdy z nas wypełniał, kwalifikując się do szczepienia, w tej chwili jest uzupełniony o formularz zgody rodzica, opiekuna prawnego. W związku z tym dokument podpisują dwie osoby - podpisuje młodzież, czyli ta osoba, która ma zostać zaszczepiona i jego rodzic lub opiekun prawny - mówiła.

Jak podkreśliła, dla 16- i 17-latków "rejestracja ma ruszyć od poniedziałku rano". Zachęcała, by korzystać ze wszystkich dostępnych dróg rejestracji. Obecnie można dokonać tego na cztery sposoby: dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989; wysyłając SMS o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333; dokonując e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl, kontaktując się z punktem szczepień.

Doktor Elżbieta Lipska przypomniała także, że szczepienia nastolatków odbywają się przy użyciu szczepionki Comirnaty, czyli preparatu od Pfizera i BioNTechu.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Szczepienia dla 16- i 17-latków. Pediatra o kwalifikacji i rejestracji niepełnoletnich na szczepienie przeciw COVID-19
Szczepienia dla 16-i 17-latków. Pediatra o kwalifikacji i rejestracji niepełnoletnich na szczepienie przeciw COVID-19TVN24

"Każdy chory, również młody człowiek, może rozprzestrzeniać wirusa"

Dlaczego warto, by młodzież szczepiła się przeciw COVID-19? - Każdy chory, również młody człowiek, może przenosić to zakażenie dalej, czyli rozprzestrzeniać wirusa - wyjaśniała rozmówczyni TVN24.

Zwróciła uwagę, że "nie wszystkie dzieci przechodziły i nie wszyscy młodzi ludzie przechodzą zakażenie koronawirusem łagodnie". - Zdarzają się też tak zwane zespoły PIMS. To są dzieci, które trafią do szpitala, czasami w ciężkim stanie na długoterminowe pobyty - mówiła Lipska. - Troszeczkę nie wiemy też, jakie będą odległe konsekwencje zdrowotne przejścia takiego zespołu przez dziecko - dodała.

Dlaczego warto, by młodzież szczepiła się przeciw COVID-19? Pediatra odpowiada
Dlaczego warto, by młodzież szczepiła się przeciw COVID-19? Pediatra odpowiadaTVN24

Zespół pocovidowy występujący u dzieci to fachowo pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (z ang. paediatric inflammatory multisystem syndrome, w skrócie PIMS). Jest następstwem przebytego zakażenia koronawirusem, często bezobjawowego. Na całym świecie jest coraz więcej przypadków PIMS.

Występuje również u dorosłych, ale nosi wtedy nazwę wieloukładowego zespołu zapalnego dorosłych (ang. multisystem inflammatory syndrome in adults, w skrócie MIS-A).

Jak przebiega dziecięcy zespół pocovidowy? Pediatra odpowiada >>>

Potrzebna zgoda rodzica

W piątek odpowiadając na pytania dziennikarzy, minister zdrowia zapowiedział, że "w niedzielę chcemy udostępnić nowy formularz, bo ten formularz dla dzieci, czyli dla osób w tej granicy 16-18 lat musi mieć dodatkowy element w postaci zgody rodziców i tam jest osobna sekcja poświęcona właśnie tej zgodzie, gdzie trzeba wpisać podstawowe dane i po prostu przedstawić informacje o zgodzie".

Zapowiedział, że uruchomienie rejestracji jest planowane od poniedziałku. - Wszystkim zainteresowanym polecam wejście na stronę Ministerstwa Zdrowia i pobranie tego formularza po to, żeby się przygotować już do szczepienia, a oczywiście w poniedziałek się zarejestrować - dodał.

Przypomniał, że zasady udzielania szczepienia dla osób powyżej 16. roku życia są takie, że muszą posiadać na to zgodę rodziców lub opiekunów, natomiast nie muszą oni być obecni przy szczepieniu osoby poniżej 18. roku życia.

Koronawirus w Polsce. Ile szczepień wykonano?

Do niedzieli w Polsce podano 15 776 030 dawek różnych szczepionek przeciw koronawirusowi. Pierwszą dawką wykonano 11 490 114 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 4 535 597 osób (zaszczepieni preparatem Johnson & Johnson oraz drugą dawką preparatów firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer).

Autor:pp//now/b

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości