Kolejne osoby włączone do pierwszego etapu szczepień

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP
Dworczyk: w pierwszym kwartale 2021 roku może zaszczepić się około 2,9 miliona osób
Dworczyk: w pierwszym kwartale 2021 roku może zaszczepić się około 2,9 miliona osóbTVN24
wideo 2/19
TVN24Dworczyk: w pierwszym kwartale 2021 roku może zaszczepić się około 2,9 miliona osób

Pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, podobnie jak nauczyciele w przedszkolach, znajdą się w pierwszym etapie szczepień przeciw COVID-19 - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Narodowy Program Szczepień zakładał do tej pory, że w pierwszym etapie mają zaszczepić się pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele.

Za przygotowanie i realizację Narodowego Programu Szczepień - zawierającego strategię szczepień przeciw COVID-19 w Polsce - odpowiada minister zdrowia. Decyduje on o tym, które grupy społeczne lub zawodowe są włączane na poszczególnych etapach programu szczepień.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Jak przekazało Polskiej Agencji Prasowej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, minister Marlena Maląg podjęła działania mające na celu włączenie pracowników żłobków i klubów dziecięcych, a także dziennych opiekunów, do pierwszego etapu szczepień. Skierowała w tej sprawie wniosek do resortu zdrowia.

Szefowa MRiPS wskazała, że te grupy ze względu na swoje bezpośrednie i ciągłe zaangażowanie w sprawowanie opieki nad dziećmi są narażone na ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w stopniu co najmniej równym nauczycielom. W skierowanym dokumencie zwróciła także uwagę na dotychczasową wzorową postawę pracowników żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów oraz ich stały kontakt z rodzicami.

W dniu 31 grudnia 2020 r. do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - jak poinformował ten resort - wpłynęła odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia z informacją, że pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, podobnie jak nauczyciele w przedszkolach, zostaną objęci szczepieniami w pierwszym etapie programu.

Narodowy Program Szczepień

Zgodnie z przyjętym w grudniu przez rząd Narodowym Programem Szczepień szczepionki przeciw COVID-19 mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Program zakłada cztery etapy podawania preparatu. Podczas etapu zero szczepieni powinni być m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach etapu pierwszego szczepienia mają objąć pensjonariuszy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, a także nauczycieli.

NARODOWY PROGRAM SZCZEPIEŃ

Narodowy Program SzczepieńPAP

Autor:akr/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości