Minister zdrowia: w najbliższym czasie liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 zostanie zmniejszona
W KPRM zakończyła się konferencja szefa kancelarii premiera, pełnomocnika rządu do spraw szczepień Michała Dworczyka oraz szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego. Ministrowie mówili między innymi o obowiązujących z powodu epidemii obostrzeniach, szczepieniach poza kolejnością i dostawach kolejnych dawek. Na tvn24.pl relacjonowaliśmy konferencję.
27 grudnia 2020 roku rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności powinni być szczepieni między innymi pracownicy sektora ochrony zdrowia. Rząd podaje, że zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup mają ruszyć po 15 stycznia 2021 roku.
W poniedziałek rano do Polski dotarła kolejna dostawa szczepionki przeciw koronawirusowi. Tym razem to 360 tysięcy dawek szczepionki Pfizera i BioNTechu.
Po godzinie 11 odbyła się konferencja szefa KPRM i pełnomocnika rządu do spraw szczepień Michała Dworczyka oraz szefa Ministerstwa Zdrowia Adama Niedzielskiego.
Relacja odświeża się automatycznie
- 12:07
Zakończyła się konferencja. Dziękujemy za uwagę, dobrego popołudnia.
- 12:03
Dworczyk o liczbie szczepionek: W sprawie dostawy szczepionek jesteśmy uzależnieni od producentów. Wpływ rządu na zwiększenie liczby dostępnych szczepionek w Polsce jest minimalny.
- 12:00
Niedzielski: Nie podejmujemy teraz decyzji w sprawie ograniczenia dostępu do poszczególnych usług osób niezaszczepionych.
- 11:59
Niedzielski o szczepieniach poza kolejnością i kontrolą NFZ: Planujemy kompleksowe kontrole w całym kraju. Myślę, że takie kontrole staną się pewną regułą.
- 11:55
- 11:53
Niedzielski: Zbigniew Gaciong, rektor WUM, bardzo szybko odpowiedział na moje pismo. W tym piśmie jest pośrednie potwierdzenie, ze uczestniczył on w szczepieniach poza kolejnością. Opublikuję po konferencji pełną treść pisma.
- 11:51
Niedzielski: Decyzja w sprawie zaostrzania lub luzowania obostrzeń będzie związana z przebiegiem pandemii w ciągu najbliższych dni.
- 11:49
Dworczyk o szczepieniach grupy pierwszej: W pierwszej kolejności zaszczepieni będą najstrasi seniorzy.
- 11:49
Dworczyk: Zakładamy, że szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia. To jednak nasze założenia.
- 11:48
Dworczyk o szczepieniach grupy pierwszej: 15 stycznia ruszy system, dzięki któremu będzie można się umówić na szczepienie. Będzie to można zrobić przy pomocy trzech kanałów: infolinii, internertowego konta pacjenta lub zgłaszając się do POZ lub centrum szczepień w swojej okolicy.
- 11:46
Rozpoczyna się runda pytań od dziennikarzy.
- 11:46
Niedzielski o szczepieniach poza kolejnością: To zwykłe naruszenie zasad, postaw etycznych.
- 11:43
Niedzielski o szczepieniach poza kolejnością: Cała ta sytuacja budzi moje, nasze, oburzenie. Ona łamie pewne prawa i umowy. Nie przyjmuje do wiadomośc informacji, że ktoś może być zaskoczony, że to nie jego kolej.
- 11:41
Niedzielski o szczepieniach poza kolejnością: Kontrolerzy NFZ weszli rano do jednostki, która wykonywała te szczepienia na rzecz WUM. Trwa kontrola, która ma na celu zweryfikowanie zasadności tych szczepień.
- 11:39
Niedzielski: Dokonaliśmy przeglądu obostrzeń, które stosujemy. Proponujemy ich złagodzenie. W poniedziałkowym rozporządzeniu Rady Ministrów będzie dopuszczona możliwość przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godzinach od 8 do 16 bez opieki dorosłych.
Niedzielski: proponujemy pewne złagodzenie jednego obostrzenia
- 11:37
Niedzielski: W najbliższym czasie liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 zostanie zmniejszona do 30 tysięcy. Sytuacja lokalna w poszczególnych województwach nie jest jednak taka sama. Na poziomie całego kraju mamy stabilizację, ale niestety są regiony, gdzie krzywa zachorowań i hospitalizacji z nimi związanych rośnie. To województwa zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Tam nie będzie realizowany proces zmniejszania łóżek covidowych.
- 11:34
Niedzielski: Jesteśmy w krytycznym okresie, który zdecyduje, czy po 17 stycznia będziemy mogli dokonać kroku idącego w kierunku poluzowania lub, jeżeli sytuacja się pogorszy, nawet przewidywany jest ewentualny wariant obostrzeń. Liczba zakażeń po okresie świąteczno-noworocznym zadecyduje, co będziemy robić po 17 stycznia. Apelujemy, aby najbliższe dwa tygodnie traktować jako kwarantannę.
Przypomnijmy, do 17 stycznia obowiązują zasady bezpieczeństwa i związane z nimi obostrzenia.
- 11:33
Głos zabiera minister zdrowia Adam Niedzielski.
- 11:32
Dworczyk: W Polsce, co do liczby szczepień, utrzymujemy się na średnim poziomie światowym.
- 11:32
Dworczyk: Pojawiły się zarzuty, dlaczego jest tak mało osób zaszczepionych. Powody są dwa. Pierwszym z tych powodów był początek programu w okresie świąteczno-noworoczonym.
- 11:30
Dworczyk: Do tej pory w "grupie zero" zgłosiło się do szczepień pół miliona osób. Trwa nabór zgłoszeń do 14 stycznia.
- 11:29
Dworczyk: Nie wszystko jest w rękach i po stronie rządu. Jedną z takich zmiennych jest dostawa szczepionek. Wszystko wskazuje na to, że przez pierwsze trzy miesiące 2021 roku możemy liczyć na dostawę szczepionek trzech producentów. To 5 miliona 800 tysięcy dawek, a przypomnijmy, że każdy pacjent musi przyjąć dwie dawki.
- 11:26
Dworczyk: Punkty szczepień nie znalazły się we wszystkich gminach. Gminy, gdzie nie ma punktów szczepień, stanowią około trzech procent.
- 11:25
Dworczyk: Po zakończeniu wszystkich naborów mamy 7517 zespołów szczepiennych oraz 6027 zgłosoznych punktów szczepień. Liczby się zmniejszyły w stosunku do pierwotnie zadeklarowanych, bo podmioty zostały zweryfikowane przez NFZ.
- 11:24
Dworczyk: Od dziś zaczynamy publikację danych dotyczących szczepień. Tak, jak codziennie prezentowana jest liczba zachorowań i niestety zgonów, tak przedstawiana będzie liczba szczepień. Od dziś będzie to forma uproszczona, natomiast od 15 stycznia ruszy podstrona z pełnymi danymi, w tym demograficznymi i dotyczącymi dostaw.
- 11:23
Dworczyk: 26 dawek szczepionek musiało zostać zutylizowanych.
- 11:22
Dworczyk: Do niedzieli do godziny 18 zaszczepiono 50 391 osób.
- 11:22
Dworczyk: Łącznie do Polski, z dzisiejszą dostawą, dotarło 670 tysięcy dawek. Trwa dystrybucja tych szczepionek. Dzisiaj 200 tysięcy szczepionek dojdzie do szpitali węzłowych.
- 11:21
Rozpoczęła się konferencja ministrów w KPRM. Głos zabiera Michał Dworczyk.
- 11:10
Konferencję relacjonować będziemy na antenie TVN24 i w internecie.
- 11:08
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 4432 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Przekazano też informację o śmierci 42 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Od tego dnia, razem z informacjami dotyczącymi zachorowań i zgonów na COVID-19, rząd podawać będzie także liczbę osób zaszczepionych.
- 11:04
Czekamy na rozpoczęcie się konferencji.
- 10:56
Konferencje prasowe organizowane w KPRM, dotyczące działań rządu w związku z koronawirusem, odbywają się bez stacjonarnego udziału mediów. Pytania od dziennikarzy będą zadawane online.
- 10:55
Dzisiaj do Polski dotarła kolejna partia - 360 tysięcy dawek - szczepionki Pfizera i BioNTechu przeciw COVID-19.
- 10:52
Konferencja ma się odbyć w kancelarii premiera. Mateusz Morawiecki wcześniej tego dnia przeprowadził posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.
- 10:50
Dzień dobry! Rozpoczynamy relację w oczekiwaniu na konferencję szefa KPRM i pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Szczepionki przeciw COVID-19 są darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. W pierwszej kolejności szczepienia prowadzone powinny być wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz osób starszych. Celem rządowego programu szczepień jest doprowadzenie w 2021 roku do odporności populacyjnej.
Autorka/Autor:akw//now
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Pani Paulina przygotowywała się do otwarcia salonu jubilerskiego, otworzyła sejf i wyciągała biżuterię. Wiedziała, że nie może nikomu otwierać. Kiedy jednak do drzwi zapukała kobieta w kurtce kurierskiej, zrobiła wyjątek. Wtedy do sklepu wtargnęło dwóch zamaskowanych mężczyzn.
"Uchyliła drzwi i wpadło dwóch panów w kominiarkach, skrępowali ją i zaciągnęli na zaplecze"
- Źródło:
- TVN24
Szef MSZ Francji Jean-Noel Barrot potwierdził, że w poniedziałek w Paryżu odbędzie się szczyt z udziałem partnerów europejskich poświęcony bezpieczeństwu europejskiemu. Barrot nazwał to "spotkaniem roboczym". Nie wymienił krajów, które wezmą w nim udział.
Szef MSZ Francji potwierdza. "Główne kraje europejskie" zaproszone do Paryża
Giulio Comincioli - tak nazywał się włoski żołnierz pojmany we wrześniu 1943 roku przez Niemców na pograniczu włosko-austriackim, który trafił do obozu jenieckiego w Boguszach (Warmińsko-Mazurskie). Członkowie stowarzyszenia, którzy prowadzą na polach poszukiwania z wykrywaczem metali znaleźli nieśmiertelnik Włocha. Udało się im też dotrzeć do jego rodziny. Żołnierz przeżył wojnę, zmarł w wieku 93 lat. Społecznicy chcą przekazać nieśmiertelnik rodzinie.
Znaleźli nieśmiertelnik włoskiego żołnierza i odnaleźli jego wnuków
Z tego spotkania będą wyciągnięte wnioski dla polityki europejskiej. Po pierwsze, mam nadzieję, takie, że Europa wreszcie zacznie wydawać więcej na obronność - mówił o konkluzjach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Radosław Sikorski. - Są powody zarówno do nadziei, jak i do niepokoju - mówił o zapowiedzi rozmów pokojowych w sprawie Ukrainy. Premier Donald Tusk skomentował z kolei, że Wołodymyr Zełenski rozumie, że jak nie będzie Brukseli, to przyjdzie Moskwa. "PiS i Konfederacja nie" - ocenił na portalu X.
"Ukraiński prezydent to rozumie, a PiS i Konfederacja nie"
Z mapą wyrwaną z atlasu i jabłkami w plecaku. Tak ruszyli na podbój świata
W latach 60. w Ozieranach Małych (Podlaskie) mieszkało 200 osób, teraz zostało dwóch rolników i muzyk. Sołtys Leszek Skrodzki marzy o tym, żeby ponownie zaludnić wieś i proponuje, że wydzierżawi swoje działki oraz będzie pośredniczył w znalezieniu spadkobierców pustych domów we wsi.
Czeska turystka wyszła w Karkonosze ze swoimi psami, ale na trasie uległa wypadkowi. Suczka Lucy, nie chciała opuszczać swojej właścicielki i weszła do śpiwora termicznego, w którym ta została umieszczona na czas transportu.
Lucy nie opuściła swojej rannej w górach właścicielki. "Była bardzo współpracująca"
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym mrozem. Żółte alarmy wydano na terenie 12 województw. Lokalnie temperatura minimalna może spaść nawet do -19 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegóły.
Potężny spadek temperatury. Ostrzeżenia IMGW w 12 województwach
39-latek usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch osób w kryzysie bezdomności w Malborku (Pomorskie). Jak ustalili śledczy, oblał kobietę i mężczyznę benzyną, kiedy spali koło schodów jednego ze sklepów.
"Spali przy schodach sklepu, oblał ich benzyną i podpalił"
- Źródło:
- KPP Malbork, PO Gdańsk
Dzieci rosną szybko w stosunku do dorosłych i tak samo nowotwory dziecięce. Dynamika nowotworów dziecięcych potrafi być zaskakująca nawet dla lekarzy. Są takie nowotwory dziecięce, które w ciągu jednej doby potrafią podwoić swoją objętość. To znaczy, że coś, co trzy dni temu w ogóle nie istniało, dzisiaj może być stanem zagrożenia życia - wskazywał w TVN24 profesor Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. W sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Onkologii Dziecięcej.
Banki powinny wypełniać obowiązek informacyjny, czyli dokładnie tłumaczyć, z jakimi kosztami w momencie pozyskiwania kredytu i na przyszłość, muszą liczyć się klienci, a nie zawsze robią to w pełni - zauważyła na antenie TVN24 ekonomistka Joanna Hołub-Iwan. Jej zdaniem ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie wydaje się jednak zbyt surowy.
Ważny wyrok w sprawie kredytów. "Kara wydaje mi się niewspółmierna"
- Źródło:
- tvn24.pl, PAP
W sobotę zostało uwolnionych trzech kolejnych izraelskich zakładników. Dwóch z nich przebywało w niewoli Hamasu, a jeden - Islamskiego Dżihadu. Lokalne media informują, co spotkało ich, kiedy byli przetrzymywani w Gazie.
Niemal 500 dni w niewoli. Zakładnicy Hamasu opowiedzieli, co ich spotkało
Prokuratura trzykrotnie umarzała śledztwo w sprawie bloku komunalnego na Piaskowej. Biegłym nie udało się jednoznacznie ocenić, czy uszkodzenia ścian i konstrukcji mogły doprowadzić do katastrofy budowlanej. Dotychczas nie wskazano odpowiedzialnych za to, że budynek niszczeje. Według urzędników powodem są błędy projektowe.
Blok nie miał nawet kilku lat, gdy zaczęły pękać ściany i uginać się stropy. Winnych brak
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Stołeczne pogotowie poinformowało o tragicznych wydarzeniach w Rembertowie. Przed jednym z bloków znaleziono kobietę z ranami postrzałowymi. Poszkodowana 27-latka trafiła do szpitala, gdzie trwa walka o jej życie. W mieszkaniu z kolei znaleziono ciało 30-letniego mężczyzny.
Kobieta z ranami postrzałowymi przed budynkiem, ciało mężczyzny w mieszkaniu
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Technologiczny gigant Google, na prośbę rządów między innymi Rosji i Chin, usuwał treści, które mogą być niewygodne dla tamtejszych władz. Sprawę opisuje brytyjski Guardian, przywołując ustalenia dziennikarskiego śledztwa tygodnika "Observer".
39-latka z powiatu białostockiego dostała na komunikatorze internetowym wiadomość od osoby, która podawała się za znanego polskiego wokalistę. W zamian za wpłaty miała dostać między innymi kartę VIP, uprawniającą do wchodzenia na wszystkie koncerty i eventy. Straciła w sumie 21 tysięcy złotych.
Napisał do niej "znany wokalista" z ofertą karty VIP. Zrobiła 10 przelewów
Odebrał paczki, w domu je otworzył i od razu powiadomił policję. Zaniepokoiła go ich zawartość. Dopiero wtedy zauważył też, że nie należały do niego. Właściwy odbiorca został zatrzymany, gdy tylko pojawił się w punkcie kurierskim. Grozi mu nawet 20 lat więzienia. Paczki nadane zostały w Hiszpanii.
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
Reporter TVN24 Artur Molęda został nagrodzony na dziesiątej gali finałowego plebiscytu lotniczego "Cumulusy" na Stadionie Narodowym. Statuetkę w kategorii film otrzymał za reportaż "Strażnicy nieba". Można go zobaczyć w TVN24 GO. Jak mówił nasz dziennikarz, najtrudniejszym zadaniem w pracy nad reportażem było przekonanie wojska, że warto go zrealizować.
Reporter TVN24 Artur Molęda nagrodzony. "Najtrudniej było przekonać wojsko"
"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu
Zagrożenia są na coraz większą skalę i potrafią być znacznie bardziej groźne i dotkliwe. To już nie jednostki, ale prawdziwa zorganizowana przestępczość - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Derek Manky, Global VP Threat Intelligence w firmie Fortinet zajmującej się cyberbezpieczeństwem.
Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega
- Źródło:
- tvn24.pl
- Często start-upy tworzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o programowaniu. Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły - twierdzi Artur Majtczak, programista, twórca popularnych Super Kulek i ALLPlayera. - Znam takie, które zdobyły i po dwadzieścia milionów złotych od inwestorów, ale wiem, że nie zbudują rozwiązania - dodaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.